Poďme sa stratiť v Provence!

Poďme sa stratiť v Provence!

Tisk

pro 200Juh Francúzska je neuveriteľne krásne a rozprávkové miesto. Každý sa tam chceme raz dostať, niektorí z nás na turistiku, niektorí na filmový festival v Cannes, iných lákajú pláže Azúrového pobrežia. Mnohí z nás by si tam vedeli predstaviť letnú chatku alebo bezproblémový život.

 

 

Sprievodca Toulky po Provence má svoje klady aj zápory, asi ako každá kniha. Určite by som vyzdvihla, že veľmi podrobne rozoberá každú zaujímavosť, ktorá sa nachádza v departementoch Provence. Z každého malebného mestečka je tam zachytené skutočne všetko, nielen najvýznamnejšie pamiatky, ale akákoľvek drobnosť, ktorá je na ňom očarujúca a jedinečná. Často autorka hovorí aj o miestach, ktoré sa pri bežnej návšteve Provence dajú dosiahnuť iba ak si prenajmeme auto, takže si v nej môžu prísť na svoje aj milovníci cestovania na vlastnú päsť.

Kniha opisuje veľmi farbito putovanie autorky po Provence-Alpes-Côte d’Azur. Putovanie po kraji levandulí začína v Departemente Vaucluse, so známymi mestami ako Orange alebo Avignon, cez Marseille a menšie mestečká ako napríklad Saint-Tropez. Sprievodca nás prevedie po Azúrovom pobreží veľmi zblízka a zoznámi nás aj s Monackým kniežatstvom, ktoré leží na východnej časti regiónu Provence.

Najzaujímavejšou časťou publikácie je vždy modrý rámček, v ktorom sú zaujímavé otázky o špecifikách regiónu Provence, zoznamujú nás zábavnou formou o dejinách, osobnostiach, typických pokrmoch alebo o výrobkoch špecifických pre juh Francúzska. Dozvieme sa napríklad či bol Napoleon človek, aký je najdrahší krém sveta, ako údajne zomrel van Gogh (ktorý žil dlhšie obdobie svojho života v Arles) alebo čo je to bujabéza.

pro 1

 

Určite by knižke prospeli väčšie obrázky, pretože tie súčasné nepríliš vyniknú a až tak neosviežujú text, ktorý je formátovaný do dlhých súvislých odstavcov, takže sa kniha ťažšie číta a vníma.

Toulky po Provence nie je v pravom zmysle sprievodca najmä kvôli tomu, že neposkytuje presnejšie mapy oblastí, mapy sú iba v hrubom načrtnuté a pokiaľ sa rozpráva o menších mestách, sú zobrazené iba v rámci mapy Provence. Úvodná mapa je neprehľadná, a preto myslím, že táto kniha je robená skôr informačne o zákutiach a potulovaní sa v neznámejších miestach a nie pokiaľ ideme po prvýkrát do Provence. Vtedy sa nám skôr zíde presná mapa a praktické rady, ktoré sa v tejto knihe nenachádzajú v dostatočnom počte.

Síce v knihe milovník Francúzska nenájde až tak príliš veľa nových informácií, určite mu táto kniha ale otvorí nový pohľad na zákutia Provence a zatúži znova po levanduľových poliach a vôni plodov mora.

pro 2

 

Toulky po Provence

Jaroslava Dvořáková

Vydavateľstvo Fragment

ISBN 978-80-253-2100-3

1.vyd.

2014

Hodnotenie: 50%

http://www.albatrosmedia.cz/toulky-krajem-loiry-pruvodce-ktery-vas-bude-bavit.html


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Velký rozhovor s tanečnicí Laterny magiky Pavlínou Červíčkovou nejen o Human Locomotion!

cervickova pavlina 200U příležitosti premiéry inscenace Human Locomotion, která vznikla v únoru na Nové scéně Národního divadla pod hlavičkou souboru Laterny magiky, jsme se rozhodli podívat na t...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Jo Nesbo a jeho Přízrak trhají rekordy

jo 200Nový detektivní román norského spisovatele Jo Nesba byl uveden na stránky českých knihkupců 16. října.  Již před uvedením byl zaznamenán pozoruhodný zájem o tuto knihu v elektronické podobě. Její tištěná verze není výjimkou a čtenáři ji...


Literatura

Josef Fousek v kapse je k nezaplacení

Fousek do kapsy200Když vám na čele vyvstanou chmury, je třeba se „nakopnout“ na veselejší notu. Přestože nám média zprostředkovávají jednu katastrofální zprávu za druhou, jsou mezi námi tací, kdo dokážou z těchto zpráv vytáhnout podstatné, trefit h...

Divadlo

Premiéra muzikálu MATILDA v Brně

Matilda vizualAutor předlohy úspěšného muzikálu, Roald Dahl (1916 – 1990) původem z norské rodiny, se narodil ve Walesu a zemřel v Británii. Z jeho rozsáhlé tvorby spisovatele a dramatika zůstává do dnešní doby světově známé a inscenované dílo, právě MATILDA...

Film

Komedie Po čem muži touží 2 představuje titulní píseň

po cem muzi touzi 200Nová česká komedie Po čem muži touží 2 představuje ústřední píseň a videoklip. Film je volným pokračováním úspěšné komedie, která se stala divácky nejúspěšnějším českým snímkem roku 2018. Píseň Chci, abys věděla, kdo opravdu jsem ...