Tajemství umění

Tajemství umění

Tisk

Tajemstvi umeni 200Tahle zvoleným rozměrem překvapivě malá knížka vzhledem k tomu, co slibuje na své zadní straně, tj. výběr 80 výjimečných obrazů a soch z celého světa napříč staletími, se snaží určit, proč a čím tato díla tolik uchvacují.

 

Stručný hodnotící komentář autorů Andyho Pankhursta a Lucindy Hawksleyové prý čtenářům otevře oči a nabídne jedinečné hodnocení těchto klíčových děl. No, nevím. Vzhledem k malému formátu knihy je naplnění tohoto cíle dosti problematické. K obdivování detailů byste potřebovali většinou lupu. Je to neobvyklé řešení oproti předchozím knihám, věnujícím se obdobnému tématu (namátkou alespoň Slavné obrazy Roberta Cumminga nebo Jak vnímat obrazy Jude Weltonové, vydaných ve formátech minimálně A4 či větších). Pokud má miniformát této knížky nějaký důvod, unikl mi, omlouvám se. Škoda je to zejména kvůli chvályhodnému záměru autorů podat detailní vysvětlení k jednotlivým dílům. Toto vysvětlení pak připomíná spíše stručnou tiskovou zprávu, doplněnou vždy nějakým vhodným citátem různých slavných osobností. Záměr se tak trošku rozmělňuje.


V úvodu autoři vysvětlují, proč knihu napsali. Odpovídají na otázku, proč některá díla na rozdíl od jiných přitahují stálou pozornost diváků, co vlastně dělá umělecké dílo nezapomenutelným a doopravdy velkolepým. Tvrdí, že skutečné umění přináší zážitek a zasáhne diváka mnohem výrazněji než ostatní díla, a ukazují to na výběru takových děl od jeskynních maleb, přes starověké a středověké umění až po moderní umění. Zvou čtenáře a diváky, aby si pod drobnohledem prohlédli detaily zde uvedených prací, hledali konkrétní myšlenky v každém z nich. Počítají se subjektivitou vnímání, citují často slyšenou větu v galeriích „Víte, o umění toho moc nevím, ale vím, co se mi líbí“ a říkají, že má stejnou platnost jako vysoce odborná prohlášení uměleckých kritiků. A to je nám, laikům, velmi sympatické.

Tajemstvi umeni


Kniha je přehledně rozdělena do deseti kapitol podle klíčových témat, která jsou barevně odlišena: výraz, krása, příběh, drama, erotika, realismus, forma, pohyb, zkreslení a symbolismus. V rámci těchto vytyčených témat vedle sebe staví zcela odlišné umělce. Pod klíčovým heslem je přehledně poukázáno na důvod, proč je právě zde vybrané dílo zařazeno (např. v kapitole Výraz jsou zařazeny: gesto (Oplakávání Krista od Giotta di Bondone), agónie (Ukřižování od Matthiase Grünewalda), kouzlo okamžiku (Turnerův Západ slunce nad jezerem), tahy štětcem (Pšeničné pole s vránami od Vincenta van Gogha), vzájemný kontrast (Lodě v přístavu Collioure od Andrého Deraina), lyrika (Kandijského Kompozice č. 6), hrůzy války (Picassova Guernica) a nadsázka (Baconova Studie podle Velázquezova Portrétu papeže Inocence X.). Podobně jsou uspořádány i ostatní kapitoly.


Knížka je určena milovníkům umění, kteří se chtějí něco navíc dozvědět o slavných uměleckých dílech. Podle mě je nápad dobrý, ale chybí formální i obsahové dotažení. Přesto nepochybuji, že může tahle knížka zájemce potěšit.

Hodnocení: 70 %


Název: Tajemství umění. 80 mistrovských děl s detailním vysvětlením (z anglického originálu What Makes Great Art)
Autor: Andy Pankhurst, Lucinda Hawksley
Přeložila: Leona Maříková
Žánr: umění   
Nakladatelství: Mladá fronta a.s.
Rok vydání: 2014
Počet stran: 224
Zdroj foto: Mladá fronta a.s.

www.mf.cz


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Kateřina Kuchařová: „Nenechte se zlákat lacinými sliby na letácích a bojujte s námi proti okrádání seniorů“

Petice kucharova 200V českých kinech je nyní film Silvie Dymákové, Šmejdi, který poukazuje na nekalé praktiky při předváděcích akcí. U této příležitosti vznikla ve spojení tvůrců filmu, sdružení dTest a deníku

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Zapátrejte po tajných skandálech

Prisne tajne skandaly 200V Nakladatelství Epocha vyšla kniha Přísně tajné skandály od publicisty a badatele Jaroslava V. Mareše. Tato kniha mě zaujala, protože mi připomněla podobný titul Legendy kriminalistiky, který měl na svědomí taktéž pub...


Literatura

Napínavá detektivka jak vyšitá: Bez tváře

bez tvare 200V srpnu vydalo nakladatelství Kalibr 1. díl ze série Případy Rosalind Krayové od britského autora Roba Ashmana. Krimi Bez tváře je první knihou z detektivní série, která potěší čtenáře Angely Marsonsové či Patricie Gibneyové. Detektivkomilové...

Divadlo

Zlínské divadlo přináší další komedii od Francise Vebera

draha legrace 200Francis Veber je proslulý francouzský scenárista, producent, režisér, filmař a divadelník známý například díky filmu Drž hubu! nebo filmu a divadelní hře Blbec k večeři. Zřejmě právě díky jejímu úspěchu se v Městském divadle pustili do...

Film

Chystá se nový český film PŘIŠLA V NOCI - černá komedie Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka

prisla v noci200Na sklonku loňského roku skončilo natáčení nového českého filmu Přišla v noci. Poslední klapka projektu, za kterým stojí autorské duo Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar, padla 25. listopadu. Černá komedie vypráví o páru třicátníků, jehož poklidný...