Zo šiestich cien získal tri získal tri Ivan Tásler
Kultura21.cz

Zo šiestich cien získal tri získal tri Ivan Tásler

20hudV Divadle Aréna v Bratislave 7. novembra po šestnásty raz odovzdávali hudobným interpretom ceny Slovenského ochranného zväzu autorov (SOZA). Počas večeram ktorý moderoval spevák Peter Lipa sa okrem ocenených v programe predstavili Bratislava Hot Serenaders, Ivan Tásler & IMT Smile, Pressburg Klezmer Band, Ansámbel muzikálu RENT, Lotz Trio, Quasars Ensemble, Miroslav Žbirka a Matúš Jakabčic so skupinou Big Band.

 

 

Najviac ocenení si odniesol spevák skupiny IMT Smile Ivan Tásler za najhranejšiu pieseň v roku 2011 Veľa lásky a v roku 2012 za pieseň Viac. Text je prvým autorským počinom Ivanovej manželky Anny Táslerovej- Onderkovej. Pieseň vznikla v partnerskej symbióze partnerov v atmosfére domácej pohody. Pri prevzatí ocenení sa Ivan Tásler vyjadril: „Hudobné cítenie je dar, ktorý si nesmierne vážim.“ A jeho manželka poďakovala za úspech nielen publiku, ale aj manželovi Ivanovi, že jej dal šancu napísať text piesne. Cenu skladateľa za najhranejšiu skladbu v roku 2011 získal textár Marián Kachút a v roku 2012 získal Ivan Tásler. Druhým najviac oceneným je textár Kamil Peteraj, ktorý si odniesol cenu pre textára najhranejších diel roku 2011a 2012.

hud

Najpredávanejšími zvukovými alebo obrazovo zvukovými nosičmi v roku 2011 sa stalo CD Fenomén od Rytmusu a v roku 2012 detské DVD Spievankovo 3 od Mária Podhradská a Richard Čanaky. Autori detských skladieb boli svojím úspech nielen prekvapení a nadšení, ale aj dojatí. „Považujeme to za zázrak. Toto sú naše deti Anetka a náš Maťko, vďaka nim všetko vzniklo pred 11 rokmi. Povedali sme si, že by bolo vhodné, aby sme zahrali niečo pre svoje deti,“ informovala po prevzatí ceny Mária Podhradská.

hud1

Cenu SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní za rok 2011 a 2012 rádio Hej, ktoré sa premenovalo na Anténu Hit rádiu. Najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní v zahraničí za rok 2011 získal hudobný skladateľ Vladimír Godár a za rok 2012 hudobná skladateľka Ľubica Malachovská Čekovská

 

 

Zápis do zlatej knihy SOZA udelili štyrom už nežijúcim autorom, hudobnému skladateľovi aa pedagógovi Ivanovi Hrušovskému, džezovému hudobníkovi Jánovi Siváčkovi, textárovi a novinárovi Vítovi Vilkovi a hudobnému skladateľovi Ivanovi Paríkovi. Poslednými ocenenými boli klavirista Gabriel Jonáš a spevák Miroslav Žbirka, ktorým bola delená Veľká cena SOZA.


 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Kamelie: Za těch pětatřicet let jsme se pohádaly mnohokrát...

kamelie perexDo dnešních dnů si uchovaly image, která v sobě obsahuje půvab, křehkost a styl. Řeč je o duu Kamelie, které tvoří už pětatřicet let zpěvačky Hana Buštíková a Dana Vlková. A právě k letošnímu výročí - obě interpretky se daly dohromady opr...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Z archivu...


Literatura

Přísežný meč láká do světa Písně ledu a ohně George R. R. Martina

pm coverNakladatelství Crew nám před Vánocemi servíruje Přísežný meč, uzavřený příběh na motivy světa Hry o trůny; respektive se jedná o popis událostí, které se odehrály sto let před diváky milovaným televizním seriálem a čtenáři adorovanou fantasy ságou. Tent...

Divadlo

Letní shakespearovské slavnosti: „Budem hrát zas. A pořád víc.“

shakespearovske slavnosti 200Letní shakespearovské slavnosti zahájí předprodej do Prahy, Brna a Ostravy ve středu 3. června v 10:00. Vstupenky bude možné zakoupit na stránkách festivalu www.shakespeare.cz a nově v síti Ticketmaster.

...

Film

Ekonomika Hollywoodu

epstein Ekonomika hollywoodu200Americkým filmovým průmyslem protékají neuvěřitelné sumy, mnohonásobně převyšující český rozpočet - a mezi přední badatele, kteří se mnohasměrnými toky peněz zabývají, patří také Edward Jay Epstein<...