Hudobná skladateľka uviedla na trh svetovú premiéru opery Dorian Gray

Hudobná skladateľka uviedla na trh svetovú premiéru opery Dorian Gray

Tisk

doriangray 4„Každý v nás sebe nosí nebo alebo s peklom. A hriech sa zapisuje v ľudskej tvári.“ Oskar Wilde
Slovenská skladateľka Ľubica Čekovská, ktorá len nedávno získala hudobnú cenu Slovenského ochranného zväzu autorov za svoju hudobnú prácu v zahraničí, uviedla na trh operu Dorian Gray. Jej svetová premiéra  sa konala 8. novembra v slovenskom národnom divadle v Bratislave.

 

Pochádza z pera kanadskej spisovateľky Kate Pullinger, ktorá ho písala podľa románu Oskara Wilda. Hlavnú postavu Doriana Gray hrajú Eric Fennel a Eamonn Mulhall. Tento príbeh nie je rozprávkou je o chamtivosti a márnivosti. Poukazuje na najvnútornejšie úzkosti a najhlbšie túžby. Začína sa obrazom, ktorý namaľoval Basil. Mal zvláštnu moc, pretože odzrkadľoval dušu. Obraz zachytával výzor Doriana, ktorý zapredal svoju dušu diablovi, lebo chcel zostať mladý. Medzi tým sa zaľúbi do Sibyl. Obraz začne pôsobiť a jeho dobrá povaha sa mení na bezcharakterného. Sibyl si zoberie život. Najskôr ho to trápi, ale potom si povie, že to nie je jeho problém. Jeho povaha sa mení a charakter  je zo dňa na deň horší. Nevie, čo má robiť a hľadá východiska.

Opera je spracovaná pútavo a divák ju sleduje až do konca so zatajeným dychom.

doriangray 7

Rozhovor s hudobnou skladateľkou Ľubicou Čekovskou

Kedy vznikala opera?
Vznikala pred dva a pol rokmi. S ponukou prišlo Slovenské národné divadlo. Potom prišiel námet, po ňom libretistka, potom prišla práca, ktorá bola náročná, veľmi intenzívna. Nebolo to ľahké a opera potrebuje veľmi silný príbeh a príbeh Dorian Gray ním je. Je to neuveriteľne dramatická línia od začiatku do konca, ktorá od začiatku človeka chytí a nemala by popustiť do konca, čo sa týka samotného deja. Robili sme to podľa originálneho námetu Oskara Wilde s tým, že sme spravili libreto, nechceli sme ublížiť Wildovi, tak sme sa snažili prijať to najpodstatnejšie to najdôležitejšie. Snažili sme sa tam vložiť niektoré drobnosti, ktoré pomáhajú robiť divadlo divadelnejším.

Aký máte pocit z premiéry?
Úžasný. Ja som nadšená, nemám slov. stratila som slová ale tím bol skvelý, skvelá spolupráca aj dirigent bol skvelý , ktorý sa toho zhostil s plným priehrštím, orchester vynikajúco hral, sólisti spievali vynikajúco, mám z toho vynikajúci pocit. 

Pripravujete ďalšiu operu?
Dopredu nebudem hovoriť, ale momentálne neplánujem.

Získali ste cenu SOZY ako skladateľka za zahraničnú tvorbu. Čo to pre vás znamená?
Veľmi si vážim, že som dostala ocenenie zo slovenského autorského zväzu. Myslím si, že domáca hudba by sa mala hrať v zahraničí, ale aj doma. 

doriangray kolaz

Rozhovor s hlavnou postavou Doriana Graya Eric Fennel

Ako sa Vám páčila úloha Doriana Graya?
V opere je veľa meniacich sa kúskov. Je to veľmi krásne napísané. Veľa vášne v kompozíciách a na pódiu bola špeciálna mágia prvého predstavenia. Bol som vzrušený z predstavenia a dúfam, že to budem môcť aj viac krát hrať.

Stotožnili ste sa sním, bolo ťažké hrať jeho osobu?
Nie je ťažké ho hrať. Jeho ťažký život ako osoby, myslím, že to nebolo ťažké stotožniť sa s ním. Jeho sny o lepší život a následne jeho zničenie.

www.soza.sk

www.snd.sk


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Radka Fišarová: Obdivuji svobodné matky

fisarova perexPatří k našim nejvyhledávanějším muzikálovým herečkám, stala se první tuzemskou Evitou a už několik let se těší přezdívce česká Edith Piaf, neboť písně slavné šansoniérky interpretuje opravdu skvěle, jak se můžete přesvědčit na jejích koncer...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Literatura

Detektivka a romance v jednom: Povolené ztráty

povolene ztraty 200V červenci vyšla u nakladatelství Alpress další kniha Nory Robertsové, jedné z nejznámějších autorek knih pro ženy, s názvem Povolené ztráty. Nejde ryze o červenou knihovnu, ale o mix detektivky a záhady - a že to napsala oprav...

Divadlo

Když to nejde vydržet „Ani o den dýl“

ani o den dyl 200Ani o den dýl je název představení francouzského autora Michela Clémenta, které na začátku října vizovskému publiku představilo zájezdové divadlo SemTamFór.

 

...

Film

Autor*vize*meze*televize

tele200Jaká je podoba televize? Jakým jazykem se vyjadřuje? Co svými pořady sděluje? V čem se liší poslání veřejnoprávních a soukromých televizí? Jak se vytváří iluze reality, potažmo "jediné" pravdy? O tom všem pojednávaly příspěvky na konferenci, která zaštítě...