Dvě dřevěná těla, hudba z pavoučích vláken a kachličky

Dvě dřevěná těla, hudba z pavoučích vláken a kachličky

Tisk

tara fukiV rámci mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica vystoupilo v pátek 19.října 2012 v českolipské Klášterní basilice Všech svatých duo Tara Fuki. Zpěvačky a violoncellistky Dorota Barová a Andrea Konstankiewiczová svým veskrze sympatickým hudebním i lidským projevem doslova rozehřály studené prostředí baziliky, ačkoliv samy byly viditelně prokřehlé.

Základem jejich hudební tvorby a interpretace jsou společné improvizace s následným propracováním ke zvukové dokonalosti. Diváci a posluchači v jednom si mohli vychutnat něžné tóny písní v mazlivě znějící polštině za doprovodu viloncell a hangu (perkusní hudební nástroj s nenapodobitelným zvukem pocházející ze Švýcarska) z jejich alba „Sens“.

Příjemné hlasy obou protagonistek se krásně nesly prostorem baziliky díky zdejší vynikající akustice, kterou si ony samy také velmi pochvalovaly i vychutnávaly a omotávaly nás pevnými pavoučími vlákny pocitů.

Dorota Barova Andrea Konstankiewiczova tara fuki

Tara Fuki vystupují po celé Evropě a slavily uspěchy i ve Střední Americe. Za svou hudbu obdržely ocenění české Akademie populární hudby v kategoriích Alternativní hudba – World music a Objev roku za rok 2001 a v kategorii World music za rok 2007. Směs různých hudebních stylů s příchutí dálek vytváří barevný koktejl který vás probere z případné letargie.

Dorota Barova Andrea Konstankiewiczova tara fuki

Na tvářích návštěvníků koncertu se objevovaly výrazy údivu nad tím, co se dá provádět s hlasem. Úsměvy vyloudily i vtipné průvodní komentáře interpretek, zejména vkusná upoutávka na jejich cédéčka, která Andrea Konstankiewiczová představila jako produkty firmy Tara Fuki, zabývající se výrobou kachliček. První, zelená série Piosenki do snu z roku 2001, druhá, ostře červená Kapka z roku 2003, třetí řada multicolor s názvem Auris (2007) a zatím poslední kachličkový vzor, který jde s dobou a díky momentální krizi je bílý, s plátečkem pravého zlata a názvem Sens - prý jistě víme, do čeho se vyplatí investovat .

Posledními koncerty festivalu Lípa Musica, které ještě mohou případní zájemci stihnout, je koncert uskupení Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena (26.10.2012 v německé Žitavě na radnici, kam je zajištěna i doprava autobusem zdarma) a závěrečný koncert festivalu v podání Českého komorního orchestru, kdy 2.11.2012, opět v českolipské basilice Všech svatých, zazní Requiem d moll KV 626 Wolfganga Amadea Mozarta.

Dorota Barova Andrea Konstankiewiczova tara fuki

Zdroj informací: www.tarafuki.eu , www.lipamusica.cz
Zdroj foto: www.lipamusica.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zlínská Zelenáčova šopa je pro naši kapelu GAIA kultovní místo, říká Vladan Vavruša

vladan vavrusaI když zlínsko-otrokovickou kapelu GAIA čeká v sobotu 23. března další koncert ve zlínské Zelenáčově šopě, následující rozhovor s kapelníkem Vladanem Vavrušou je hlavně o novinkách a plánech. Třeba o nových písničkách a nahrá...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Kuchařka od Vietnamců v Česku: Tak vaří Vietnam

kucharka200Vydavatelství Mladá fronta dostalo na trh kuchařku od Vietnamců v Česku s názvem Tak vaří Vietnam. Měla by ukázat, na čem je založena vietnamská kuchyně, jak si připravit její pokrmy doma a také představit specifické suroviny.

Divadlo

Radošínské Naivní divadlo na scéně Bolka Polívky v Brně

Jaaanosiiik-perex)Na Slovensku mají již od roku 1970 jedinečný divadelní fenomén. Je to Naivní divadlo, původně z vesnice Radošiná, odkud pochází jeho principál Stano Štepka. Nejdřív se jezdilo na Naivní divadlo z Bratislavy do Radošiné, protože to,...

Film

Návrat do budoucnosti: cestování časem

DVD Návrat do budoucnostiKoncepčně vychytaný film Návrat do budoucnosti (1985) představuje Michaela J. Foxe v jeho nejlepší roli. Škola života, kterou prochází, je stejná jak v roce 1985, tak i v r...