Pavel Vondráček: Nad myšlenkou hudebního festivalu v Poděbradech jsem uvažoval už před několika lety

Pavel Vondráček: Nad myšlenkou hudebního festivalu v Poděbradech jsem uvažoval už před několika lety

Tisk

podebradske hudebni leto 200Pavel Vondráček je mladý klavírista a skladatel, který v roce 2021 založil a spolupořádá nový poděbradský hudební festival. Jako prezident Poděbradského hudebního jara tak sestavoval nejen program letošního ročníku, podílel se ale výraznou měrou i na financování festivalu a spolupráci s partnery. O přípravách festivalu i plánech do budoucna se rozmluvil v rozhovoru, který přinášíme.


Kdy vznikl nápad na nový festival? Jak vás to napadlo?

Nad myšlenkou hudebního festivalu v Poděbradech jsem uvažoval už před několika lety. Mnohokrát mě okouzlilo, v jaké symbióze hudba a lázně může být. V západočeských lázních často fungují orchestry a díky nim lázně hudebně žijí. V Poděbradech takový orchestr fungoval před mnoha lety, jako lázně jsou však Poděbrady malé a vlastní orchestr by se tu již neuživil. V současné době tu klasická hudba chybí téměř úplně. Ve městě, které kromě dlouhé historie místního Středočeského orchestru dalo naší zemi i výborného klavíristu Otakara Vondrovice, je to obrovská škoda.

Jak jste sestavoval letošní program? Je v něm nějaká koncepce?

Letošní program byl hlavně o tom, abychom festival skutečně mohli uskutečnit. Zaměřili jsme se tedy na komorní prostory s relativně malou kapacitou publika a především na české umělce. Během letošního ročníku vystoupí profesionálové i mladí talentovaní umělci. I díky tomu je festival takový příjemnější, blíž lidem.

Které umělce jste letos opravdu chtěli mít na programu?

Samozřejmě jsme moc rádi za každého, kdo na letošním festivalu vystoupí. Ať už jsou to mladí, nebo profesionálové, všichni vystupující jsou opravdu zajímaví lidé i hudebníci a jejich vystoupení je zážitek. Co se týče pilířů, těmi jsou oba hostující profesionálové. Klavíristku Marušku Šumníkovou jsme slyšeli již mnohokrát a její Chopin opravdu učaruje každému, komu něco říká klavírní hudba. Je to mladá, ale velmi vyzrálá umělkyně, která Chopina velmi dobře cítí, technicky je skvěle vybavena a její celovečerní chopinovský program bude patřit k vrcholům letošního festivalu.

Kytarista Lukáš Sommer byl druhou z hvězd klasické hudby, kterou jsme se snažili nalákat již od začátku. Zde jsme měli též štěstí, že i Lukášovi se festivalový koncert vešel do kalendáře. Ten má během letošního léta opravdu nabitý. Představí klasickou hudbu i své vlastní kompozice a v Havířském kostelíku se skvělou akustikou se bude jednat o druhý z vrcholů festivalu.

Více o festivalu najdete v našem článku: V Poděbradech se letos uskuteční debutový ročník komorního hudebního festivalu Poděbradské hudební léto

Na letošním festivalu vystupujete i vy. Co jste si letos připravil?

Prvně bych chtěl říct, že původně jsem na svém festivalu vystupovat vůbec nechtěl. Nechtěl jsem dávat lidem pocit, že si zakládám festival ke své vlastní propagaci. Přece jen ale klasický crossover byl a je jedním z páteřních žánrů festivalu a v naší zemi v podstatě není zastoupen. Okolí mě nakonec přemluvilo, takže jsem si připravil program, který vlastně plně vychází z nového, ještě nevydaného alba. Zahraji ale také to nejlepší ze své dosavadní tvorby.

Co chystáte na příští ročník?

To je nyní těžké předvídat. Řešit jej začneme ihned po skončení letošního debutu, ale plány, které máme, jsou poměrně vzletné a budou vyžadovat sponzoring. Pokud se nám tedy podaří získat sponzory a partnery na těch správných místech, rádi bychom ponechali formát 5 koncertů během 14 dnů na přelomu srpna a září. Slavnostní zahajovací a závěrečný koncert bychom rádi situovali na poděbradskou kolonádu, kde bychom představili orchestrální koncerty. Zbylá trojice koncertů by pak nabídla sólové koncerty i vystoupení souborů spíše v komorním duchu. Bohužel velký problém je absence koncertního klavíru. Ta nás hodně brzdí a pokud bychom chtěli v Poděbradech nějaké klavírní koncerty pořádat, museli bychom na všechny takové akce klavíry půjčovat a dovážet, což je výrazně prodražuje.

podebradske hudebni leto


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Petra Klabouchová: Jsem literární bulimička. Nacpu do sebe všechno, co najdu

Petra Klabouchová - foto Irena Karpíšková„Psaní je to něco, co mě baví. Pomáhá mi, když není úplně nejlíp. Uklidňuje mě, srovnává priority. Dneska by se tomu možná dalo říkat psychoterapie. Unikám do svých příběhů a beru si z nich sílu. ...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

David Urban: „Můj příběh, moje pravidla – takže postavy musí poslouchat a někdy i krvácet nebo zemřít…“

david urban200DAVID URBAN (*1973) se narodil v Praze, kde žije dodnes. Je šťastně ženatý, má dvě dospělé děti a pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží i v jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, ...


Divadlo

Návrat krále. Písničkový filozofický retromuzikál o stesku po domově a zpěvákovi, který (ne)emigroval

Navrat-krale-perexPopulární zpěvák Gabriel Král (Jan Mansfeld) nemá špatný život. Bydlí na státní ubytovně a snaží se naplno plnit své závazky vůči vlasti, publiku a hudbě. Po nocích ale sní o dokonalé a zářící show plné kostýmů pošitých flitry a krás...

Film

The Circle – Sdílet znamená starat se

circle perex„Vědět je dobré. Vědět všechno je lepší.“ Svět je plný neomezených možností. Žádné války, žádné nemoci. Největší high-tech společnost The Circle nezná problém, který by nedokázala vyřešit. Její technologie mají moc změnit svět.