18. Rock for People: bouře

18. Rock for People: bouře

Tisk

altDo druhého festivalového dne se ubytovaní ve stanovém městečku probudili pořádným parnem. Už od ranních hodin sluníčko nikoho nešetřilo, místní rybník vzdálený pár stovek metrů od kempu byl v obležení lačnících po skoro až ledově chladné hladině. Stánkaři definitivně sklidili nabídky pláštěnek a holínek a svoje „obchůdky“ olemovali stojany s brýlemi a slaměnými klobouky. Pocitová teplota se ve čtvrtek pohybovala okolo 34°C. Po úterním extrémním počasí to vypadalo, že už nic nemůže „objednanou“ modrou oblohu bez mraku zkazit, ale…

Zhruba v devět hodin večer se začalo nebezpečně zatahovat. Ohromný černý mrak se neskutečnou rychlostí přesunul přímo nad Festival park a jeho okolí. V řádu několika desítek sekund se zvedl silný vítr. Ohromný dav fanoušků na The Kooks, kteří finišovali své úžasné vystoupení na hlavní T- mobile stage, doufal, že bouře ještě chvíli počká. Stejně tak i samotná kapela nevypadala, že by chtěla svůj set ukončit předčasně. Ovšem během několika vteřin přestaly hrát nástroje a z pódia zazněla jasná instrukce: „Přátelé, prosím vás, běžte dál od stage!“ a v tu chvíli se několikatisícový dav začal přesunovat pryč. Někteří nevěřící stáli s očima upřenýma k obloze a nechápavě kroutili hlavami, ale většina lidí už utíkala pod nejbližší velké občerstvovací stany. A i přesto, že se právě utíkalo a záběry z některých videí vypadají z tohoto davu dost strašidelně, tak adrenalin v tu chvíli plodil spíše veselí. Sborově se ječelo, lidé se zavírali do TOI TOI, fotili se a fotky hned odesílali známým a na sociální sítě.

Proti větru, proti dešti

Ve chvíli, kdy se mraky doslova prorvaly pod tíhou vody a strhl se neskutečný déšť, už smíchu ubývalo a naopak si všichni začali vzájemně pomáhat. Všechny velké občerstvovací stany se v mžiku zaplnily až po okraje. Vítr začal odnášet odpadkové koše a drobné neupevněné předměty a voda se na zemi slévala do ohromných louží. Přesto všechno nedocházelo k žádné velké panice, mezi lidmi ve stanech kolovaly otázky, zda jsou všichni v pořádku. Vítr byl opravdu neskutečný, takže plachty přichycené na kovových tyčích drželi návštěvníci vlastní váhou. Některé menší občerstvovací stánky utrpěly škody. A většina návštěvníků ubytovaných ve stanovém městečku byla zřejmě myšlenkami u toho, jak asi vypadá jejich několikadenní přístřeší a možná někteří zpytovali svědomí, zda kolíky upevnili dostatečně. Bohužel, i tam se vyskytly škody. Některé stany nevydržely silný poryv větru či neustálý dešťový příval. Pár jich odnesla voda naprosto, ale většina zůstala jen lehce vytopených.

alt

Ihned po začátku bouře security začali směrovat všechny i do hangárů a snažili se zajistit bezpečí kohokoliv. Riziko, že vítr odnese objemnější či těžší předmět, nebylo vyloučené, proto se to začalo řešit takto. Zhruba dvě hodiny se tedy přečkávalo na krytých místech. Mezi tím se vedle solidarity i soudružnosti zvedla vlna lehké paniky, nervozity a agrese návštěvníků. Sociální sítě, zejména pak facebook oficiálních stránek RFP, byl zaplaven nejapnými komentáři a poznámkami na účet pořadatelů a zejména pak dotazy, zda vystoupí headliners Skrillex a Faith No More. Lidé, kteří se díky bouři ocitli za branami Festival parku, skandovali a snažili se přes security dostat dovnitř. V tu chvíli se na ploše areálu pohybovaly takřka tři stovky záchranářů, hasičů a ochranky. Naštěstí první pomoc se neposkytovala v žádném vážném případě, hlášených je sotva deset zlomenin, přičemž to jsou ta nejtěžší poranění, která se přihodila. V areálu, naplněném takřka třiceti tisíci lidmi, lze i to považovat za skutečný zázrak! Naštěstí si to nemálo návštěvníků uvědomovalo a tak na sprosté komentáře na sociálních sítích reagovalo optimističtějšími poznámkami. Přesto pořád zůstává trochu smutné, že když jde o lidské bezpečí, zejména pak o životy, tak někdo je schopný řešit zda vystoupí kapela či ne.

alt

Jede se dál!

Samozřejmě se zprávy o tom, co se děje v Hradci Králové, šířily podobnou rychlostí, jako bouře sama. Na sociálních sítích někteří „dobrotivci“ začali vyhlašovat „zaručené“ informace, nad kterými bylo hodno mávnout rukou, bohužel ne všichni tak učinili. Stejně tak místní dopisovatel pro velký internetový zpravodajský server bez jakékoliv oficiální zprávy pořadatelů napsal, že festival je okamžitě zrušen. Samozřejmě se jednalo o falešný poplach a během dvou hodin se areál znovu zprovoznil, stánkaři opět začali čepovat a vařit a lidé se pomalu vraceli k rozjeté atmosféře. Přesto, že zavládl zmatek, chaos a především pak zklamání, že hlavní hvězdy Faith No More a Skrillex nevystoupí, kde koho to neodradilo, aby se vrátil k povyražení si. Záchranou zábavy pak byly především dva DJ´s stany. Ten Evropy 2 měl pod taktovkou Pavel Cejnar, který rozpumpoval dav natolik, že se tančilo i venku, laser show házela světla do dálky a všichni se skvěle bavili. Nejinak to bylo i na Prima Cool stage, kde se pouštěl především dubstep, jako kompenzace za to, o co takřka všichni nedobrovolně přišli.

alt

K ohromnému překvapení všech se ale Skrillex nakonec rozhodl, že spontánně vystoupí na největší kryté scéně – YouTube stage. Začal zhruba v půl jedné ráno a tentokrát se nejednalo jen o jeho šílenou muziku, ale i o pravé šílenství v publiku, kdy security museli udržovat alespoň nějaký pořádek. Nicméně, ten kdo měl štěstí a byl na pravém místě ve správný čas, tak si vystoupení mohl užít! Ovšem Faith No More skutečně vystoupit nemohli, stejně jako Orbital a i už jednou v programu posunutí The Refused. Zrušené vystoupení zastihlo i Davida Kollera, o kterého ale fanoušci nepřijdou, protože se posunul do pátečního programu na volné místo po Dohertym. Pořadatelé se snaží, seč mohou, aby poskytli návštěvníkům nějakou náhradu. I proto se rozhodli, že jednodenní vstupenky, zakoupené pouze na čtvrtek, zústávají v í platnosti i na páteční koncertní maratón! Tento velmi vstřícný krok samotných organizátorů si zasluhuje respekt!

Bohužel, některá média a pak i samotní účastníci značně zveličují dění, sílu počasí i situaci na letišti u Hradce Králové. Ano, byla to bouře, která přichází jednou za mnoho let a skutečně vyřadila z provozu na dvě hodiny vše a velmi zasáhla do programu. Ovšem, kde někteří novináři vzali své „zaručené informace“, když tu ani nebyli, je s podivem a přinejmenším velmi sprosté. Stejně tak, jako slova některých účastníků o nezvládnuté organizaci. Festival Park s třiceti tisíci lidmi, žádné vážné zranění a po dvou hodinách opět prostor pro tanec, zábavu a občerstvení? Za tohle klobouk dolů!

alt
 
Zdroj foto: rockforpeople.cz a facebook.com/rockforpeople


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner


Literatura

Cestou necestou za posvátnými místy jihovýchodních Čech

altJih Čech si většina lidí spojuje s rybníky. Ty jsou nejprofláklejším magnetem na turisty, k jejich břehům míří kroky nejednoho výletníka, jejich fotografie nechybí na žádné z pohlednic. Není nutno pochybovat, rybníky dodávají jihočeské kr...

Divadlo

„Psaní je líbání v hlavě“

dobry proti severaku200Únor začal v Městském divadle Zlín premiérou půvabného díla Dobrý proti severáku od Daniela Glattauera. Já jsem se do Dílny vydala hned na první reprízu, protože mě tato kniha dostala a byla jsem moc zvědavá, jak se s ní di...

Film

Nevědomí: Sci-fi v mezích nostalgie

nevedomi 200Napjatě očekávaný snímek Josepha Kosinského dorazil do českých i světových kin. Není překvapením, že režisér filmu Tron: Legacy (2010) neopustil vědeckofantastický žánr. Dokonce jej obohatil původní tvorbou. Věd...