Natáčení hudby J. Weinbergera poprvé po dlouhé době v Praze
Banner

Natáčení hudby J. Weinbergera poprvé po dlouhé době v Praze

Tisk

weinberger200Hudba Jaromíra Weinbergera, česko-amerického hudebního skladatele 20. století, bude v Praze nahrána poprvé po téměř 100 letech.

 

 

Jaromír Weinberger, narozený na Vinohradech v roce 1896, opustil Prahu v roce 1935 a nakonec se v roce 1939 usadil v USA.

Mezi díly, které Český národní orchestr nahraje, bude Sentimentální rozhovor (1917) a Ďábel ve zvonici (1940) s houslovými sóly. Obě díla vycházejí z literárních zdrojů – první z básně Paula Verlaina a druhé z povídky Edgara Allana Poea.

Tyto nahrávky provede ve světové premiéře Lihay Bendayan, profesor houslí na Jeruzalémské akademii v Izraeli s dirigentem světového renomé Tristanem Willemsem. Ten zasvětil posledních 13 let zkoumání života a díla Weinbergera. Jeho výzkum vedl k objevu více než 200 rukopisů dříve neznámých děl. Materiálu, který Tristan Willems shromáždil, je na 15 CD. Připravuje také i podrobnou biografii autora.
Lihay i Tristan jsou členy pedagogického týmu I-AME Mezinárodní asociace pro hudební vzdělávání (International Association for Music Education), která každé léto pořádá tradiční hudební a výtvarnou akademii.

Lihay Bendayan je profesorem na Jeruzalémské akademii hudby a tance, vedoucí oddělení houslí a komorní hudby, několik let zde zastával pozici vedoucího smyčcového oddělení a děkana. Působil i na HEMU – Lausannské Univerzitě hudby na Sionu.

Na housle hraje od pěti let. Jeho prvním učitelem byl Michael Gaisler v Izraeli. V devíti letech hrál pro Isaaca Sterna, který ho doporučil legendární Iloně Feher, u níž studoval do 13 let. Pokračoval u profesora Yaira Klesse v Izraeli, u profesora Rodney Frienda v Londýně, u francouzského houslisty Jean-Pierre Walleze v Ženevě, u maďarského virtuoza Tibora Vargy ve Švýcarsku a u amerického zázraku Miriam Solovieff v Paříži.

Lihay Bendayan s opravdovým nasazením kombinuje svou koncertní kariéru s intenzivní pedagogickou činností. Je často zván k vedení mistrovských lekcí na prestižní evropské univerzity a mezinárodní mistrovské kurzy, jako je např. Sibeliova Akademie v Helsinkách, Akademie hudby KMH ve Stockholmu, Akademie Franze Liszta v Budapešti, Hamburská a Würzburská Vysoká škola v Německu, Fakulta hudby na Univerzitě v Bělehradu, Krakovská hudební akademie, Londýnské mistrovské série, Bavorská hudební akademie v Hammelburgu, Akademie Musicalta ve Francii a další. Po několik let působí jako pedagog na letní mezinárodní akademii I-AME. Je také zván pravidelně do porot význačných houslových soutěží, v České republice například do Kocianovy houslové soutěže. Jeho studenti z celého světa hrají na předních pozicích významných orchestrů a často vítězí v mezinárodních houslových soutěžích.

weinberger0

Tristan Willems získal formální hudební vzdělání na Northwestern University, kde studoval pod vedením členů orchestru Chicago Symphony a získal vůbec první titul “Woodwinds Performance” udělený touto univerzitou. Studium bylo zaměřené na výuku studia několika dřevěných dechových nástrojů a na mnohostrannost a ovládání široké škály repertoáru a hudebních stylů. Poté pokračoval ve studiu dirigování na New York University.

Jeho kariéra zasáhla prakticky všechny stránky hudebního oboru: účinkoval a komponoval pro divadlo, byl členem různých orchestrů ve Spojených státech (fagot, klarinet, hoboj a saxofon), je autorem více než pěti set skladeb a aranžmá, založil hudební vydavatelství (Brazinmusikanta Publications a Willemsmusiik), byl viceprezidentem společnosti Jeffrey James Arts Consultants (firma zabývající se uměleckým managementem) a založil 4-Tay, Incorporated (nahrávací společnost).

Od roku 1994 do roku 2002 byl Dr. Willems hudebním ředitelem a dirigentem sboru a orchestru Britten-on-the-Bay v New Yorku. Ve stejném roce založil Adolphe Saxquartette, se kterým účinkoval po celém světě. Kvarteto bylo pozváno na mnoho světových saxofonových kongresů a vystoupilo na několika konferencích Severoamerické saxofonové aliance. Ve Spojených státech učil Dr. Willems na státní hudební škole a pracoval na několika vysokých školách a univerzitách jako profesor dirigování, hudebního managementu a aplikovaných dechových nástrojů. Jako dirigent spolupracoval a nahrával s orchestrem Slovenského rozhlasu, Státní filharmonií Košice, Českým národním orchestrem a Budapešťským symfonickým orchestrem. V minulosti vyučoval také na Reykjanesbær School of Music na Islandu a byl profesorem dechových nástrojů a komorní hry na Národní hudební konzervatoři Edwarda Saida v Jeruzalémě. V současné době žije a pracuje v norském Opplandu a v Praze. V létě se účastní jako dirigent akademický orchestr na na letní hudební akademii I-AME.

Tristan je autorem několika knih a článků; jeho nejnovější projektem je kritické vydání sebraných děl česko-amerického skladatele Jaromíra Weinbergera a jeho biografie.

weinberger1

KDY: 11. září 2023 (09:00-13:00)
KDE: Weilova 1144/2, 102 00 Praha 10, Hostivař
KDO: Český národní orchestr, Lihay Bendayan – housle, Tristan Michael Willems – dirigent
CO: Světová premiéra nahrávek orchestrální hudby Jaromíra Weinbergera. Informace o tom, jestli skladby byly provedeny chybí a Tristan Willems hledá informace v korespondenci a dobových pramenech.

Tyto dvě skladby budou prozatím dostupné na platformách digitálního streamování koncem tohoto roku. CD bude natočeno a vydáno v průběhu příštího roku.¨

weinberger


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

11. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

11 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovník...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!


Divadlo

Lordi v Českých Budějovicích byli famózní, skvělí a vysloužili si aplaus - fotoreportáž

Lordi perexNáš fotoreportér Rudolf Hojdar nafotil sérii snímků z českobudějovckého vystoupení souboru Lord of The Dance, které se konalo 27. února 2014 v Budvar Aréně. Ačkoliv časový prostor k pořízení fotografií byl, dle pokynů pořadatelů, velmi krátký, můžeme se díky...

Film

27. Dny evropského filmu proběhnou v červnu

def 200Dny evropského filmu (DEF) proběhnou od 16. do 23. června. Jsou tak prvním filmovým festivalem, který se po rozvolnění vládních opatření v našich kinech uskuteční.

...