Český swingový debut v newyorské Carnegie Hall patří Janu Smigmatorovi

Český swingový debut v newyorské Carnegie Hall patří Janu Smigmatorovi

Tisk

Smigmator 200Jan Smigmator bude prvním českým jazzovým zpěvákem, který vystoupí ve slavné newyorské koncertní síni Carnegie Hall. Jeho sólový koncert se uskuteční 29. dubna letošního roku a představí světoznámý repertoár Velkého amerického zpěvníku (The Great American Songbook). Smigmatora doprovodí česko-americký The New York Sextet, jehož členy jsou muzikanti z kapely legendárního amerického zpěváka Tonyho Bennetta a dva čeští jazzmani. Na svůj newyorský debut naváže Smigmator v květnu koncertním turné po Česku.

Kapela se poprvé sejde jen pár dnů před newyorským koncertem. Tvoří ji hudební producent a jazzový klavírista Jan Steinsdörfer, excelentní hráč na Hammondovy varhany Jan Andr a členové kvartetu Tonyho Bennetta - kontrabasista Marshall Wood a kytarista Gray Sargent z Bostonu, legendární kalifornský bubeník Harold Jones a swingový matador, tenorsaxofonista Scott Hamilton. Záznam newyorského koncertu vyjde na albu Jan Smigmator Live At Carnegie Hall. Podrobnosti o koncertu jsou dostupné na webu www.smigmator.com a také na webových stránkách www.carnegiehall.org, kde je rovněž možné zakoupit vstupenky.

Smigmator 1

„O sólovém koncertu v Carnegie Hall, vůbec nejslavnější koncertní síni světa, sní snad úplně každý muzikant. Je to zkrátka Mekka hudby a zároveň ta nejvyšší meta, které lze v hudební branži dosáhnout. Je to reference, která otevírá dveře do celého světa. Potvrzuje, že to, co děláte, děláte opravdu dobře. Je skvělé, že si zahrajeme po boku nejlepších amerických muzikantů,“ říká k premiéře Jan Smigmator, který má na svém kontě pět sólových alb, úspěšný rozhlasový pořad Klub Evergreen, ale také mezinárodní hudební projekt Sinatrology, sérii galakoncertů ke 100. výročí narození Franka Sinatry.

Když v roce 2014 uváděl Smigmator v Praze v Kongresovém centru koncert Tonyho Bennetta a dělal mu během návštěvy české metropole osobní doprovod, zúčastnil se i jeho zvukové zkoušky. „Bylo to jako sen. Když Tony zkoušku ukončil a odjel zpátky do hotelu, jeho basista Marshall Wood na mě mávl, ať jdu k němu na pódium a něco si v jeho doprovodu zazpívám. Navrhl jsem píseň Lady Be Good od George Gershwina, kterou samozřejmě velmi dobře znal. Když jsme ji dohráli, řekl mi, že to bylo skvělé a že až jednou přiletím zpívat do Ameriky, že on mě chce doprovázet,“ vypráví Smigmator o osudovém setkání s Bennettem a jeho kapelou.

Smigmator2

Na newyorský koncert se chystají přiletět více než dvě stovky lidí z České republiky. Jana Smigmatora podpoří v Carnegie Hall také rodáci z Telče jako předseda Senátu Miloš Vystrčil a starosta Telče Vladimír Brtník. Chybět nebudou ani další krajané, mimo jiné čeští hokejisté z NHL, spisovatelka Martina Formanová, ředitel Czech Center New York Miroslav Konvalina, plastický chirurg Bohdan Pomahač s manželkou, ekonom Jan Švejnar, spisovatel a ilustrátor Petr Sís. Koncertu se možná zúčastní i Tony Bennett s manželkou Susan.

Na debut v newyorské Carnegie Hall Smigmator bezprostředně naváže koncertním turné po Česku a jeho vzácným hostem bude stejně jako v americké metropoli legendární saxofonista Scott Hamilton. Na programu bude stejný repertoár jako v New Yorku, který bude obsahovat mimo jiné skladby Moon River, People, Watch What Happens, How Do You Keep The Music Playing, ale i řadu autorských písní jako Piano Story z alba Murphyho zákon nebo českou verzi písně My Way. Na tu Jan Smigmator napsal vlastní text před více než deseti lety a píseň se stala takřka jeho osobní hymnou.

Koncerty:
6. a 7.5. Karlovy Vary Grandhotel Pupp
8.5. Ostrava - DK Poklad
18.5. Praha - Divadlo Hybernia
19.5. Brno - Cabaret des Péchés

Jan Smigmator ( *1986 ) - Zpěvák, který na hudební scéně 21. století s noblesou a elegancí sobě vlastní ztělesňuje odkaz swingových králů, jakými byli Frank Sinatra, Sammy Davis jr., Dean Martin, Bobby Darin, Mel Tormé, Matt Monro nebo Tony Bennett, kterého Jan označuje navíc za svůj největší pěvecký vzor.

Smigmatorův výjimečný hlas, osobitý styl, bezchybné frázování, pódiová prezentace a přirozený cit pro swing ho řadí mezi přední interprety tohoto žánru nejen u nás, ale i v Evropě. Proto bývá také často označován jako evropský ambasador Velkého amerického zpěvníku.

V roce 2008 úspěšně absolvoval Pražskou konzervatoř v oboru zpěv na oddělení populární hudby a jazzu ve třídě jazzové zpěvačky Evy Svobodové a muzikálového zpěváka Josefa Štágra. Soukromě zpěv dále studuje u operní zpěvačky a pedagožky Hany Peckové a od roku 2019 úzce spolupracuje s legendární americkou zpěvačkou, herečkou a režisérkou Marilyn Maye, která se stala Janovou hudební mentorkou.
Už v době studií na konzervatoři však Jan Smigmator vystupoval v doprovodu předních českých jazzových muzikantů a orchestrů. V roce 2005 se stal pěveckým sólistou a moderátorem legendárního Orchestru Václava Hybše, s nímž absolvoval více než 250 koncertů a desítky plesů po celé České Republice.

V současné době vystupuje nejčastěji se svým doprovodným kvartetem, kvintetem nebo sextetem, formacemi složenými ze špiček české jazzové scény. Pokud jde o swing velkokapelový, můžete Jana Smigmatora na koncertních pódiích vídat s jeho vlastním Big Bandem, ale taky jako častého hosta Big Bandu Felixe Slováčka, Orchestru Karla Vlacha, Big Bandu Gustava Broma, B-Side Bandu, Thilo Wolf Big Bandu, Ústřední hudby Armády České republiky a řady regionálních těles.

Swingový zpěvák Jan Smigmator má na svém kontě pět sólových alb, z nichž první - debutové „Swing Is Back" vyšlo v roce 2013, album „Time To Swing” v roce 2015 a dva roky poté v roce 2017 následovalo česko-anglické album „Vánoce/Christmas“. V roce 2018 Jan Smigmator vydal u příležitosti 120. výročí narození George Gershwina album, které natočil společně s londýnským zpěvákem Mitchem Winehousem, otcem Amy Winehouse a příznačně jej nazval „Smigmator GERSHWIN Winehouse“. Na tomto albu se rovněž podílel americký saxofonista Scott Hamilton, americká zpěvačka Donna Byrne, slovenský trumpetista Juraj Bartoš, izraelský bubeník Utsi Zimring a řada dalších. Pátým v řadě je pak album „Murphyho zákon“ z roku 2020, které Smigmator nazpíval celé v Češtině a podílel se na něm i jako autor textů a spoluautor hudby. Hostem v několika písních je zde česko-americký varhaník Ondřej Pivec.

Od roku 2011 působí Jan Smigmator také jako dramaturg a moderátor Českého rozhlasu Dvojka, na jehož vlnách vysílá společně se zpěvačkou Dashou svůj autorský hudební pořad Klub Evergreen zaměřený na propagaci jazzových a swingových standardů, písní Velkého amerického zpěvníku a především pak jeho interpretů. Zaměřuje se jak na hudební historii, tak na žhavou současnost.

U příležitosti 5. výročí Klubu Evergreen uspořádal Český rozhlas dva velké galakoncerty ve Zlíně a v Praze, z nichž ten pražský odvysílal v přímém přenosu a následně jej vydal na CD. O pět let později pak Jan Smigmator a Dasha natočili k 10. výročí svého úspěšného hudebního pořadu v rozhlasové produkci převážně duetové album „Klub Evergreen 10 let“. V doprovodu studiového big bandu a členů Symfonického orchestru Českého rozhlasu nazpívali v aranžmá Martina Kumžáka a Jana Steinsdörfera písně napříč swingovou historií a k nahrávání přizvali i několik vzácných hostů. V duetu s Dashou se představil Jiří Korn, s Janem Smigmatorem Helena Vondráčková a došlo i na první virtuální tercet v historii české populární hudby. Americký standard „A Song For You“ (Zpívám jednu píseň dál a dál) natočili Jan Smigmator a Dasha ve zbrusu novém aranžmá s hlasem Karla Gotta. Jejich společná nahrávka pak dlouhé týdny bodovala v rozhlasové hitparádě Česká dvanáctka.

V roce 2015 si celý svět připomínal 100. výročí narození swingového krále Franka Sinatry, k němuž Jan Smigmator vymyslel, dramaturgicky připravil a se svým teamem zrealizoval velký hudební projekt nazvaný Sinatrology. Koncertní řada Sinatrology v českých a moravských městech patřila k vůbec nejrozsáhlejším oslavám 100 let Franka Sinatry na světě. Hlavní galakoncert turné, který se uskutečnil 12.12. 2015 v Praze v Obecním domě, natočila Česká televize a odvysílala jej na Silvestra v hlavním vysílacím čase na programu ČT Art.

Doma je swingový zpěvák Jan Smigmator především na tuzemských pódiích, ale čím dál častěji se vydává i do světa (Rakousko, Německo, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Litva, Švýcarsko, Francie, Itálie, Švédsko, Kanada, USA).

V dubnu 2023 čeká Jana Smigmatora debutový koncert na nejprestižnější hudební scéně světa, v legendární newyorské Carnegie Hall, kde sólově vystoupí jako první český jazzový zpěvák v historii. V New Yorku Smigmatora doprovodí sextet složený ze špiček české i americké jazzové scény. Stěžejní část doprovodné kapely budou tvořit dlouholetí členové kvartetu Tonyho Bennetta, kytarista Gray Sargent, kontrabasista Marshall Wood, legednární bubeník Harold Jones a swingový matador – tenorsaxofonista Scott Hamilton. U klavíru je pak doplní český hudební skladatel, producent a brilantní jazzový pianista Jan Steinsdörfer a virtuózní hráč na Hammondovy varhany Jan Andr. Koncert bude zaznamenán a následně vydán na albu (CD/LP) „Jan Smigmator Live At Carnegie Hall“.

Smigmator3

Zdroj foto: Lucie Robinson


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ráda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Miriam Čížková

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Jaiya: V poutech rozkoše


V poutech rozkose 200Až někdy půjdete kolem rozmarného erotického obchodu, nemusíte myslet jenom na desítky odstínů šedé, ale třeba i na Jaiyu. A to doporučuju mnohem víc. Pan Grey byl slabý odvar, či spíše, chvílemi amatér a chvílemi prof...

Divadlo

V disco-operním muzikálu Pudl a pudr představí Geisslers fantastické počátky divadla v Čechách

pudl a pudr 200Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede v neděli 25. září 2022 v Divadle VILA Štvanice pražskou premiéru autorského nově-barokního muzikálu Pudl a pudr. Představení roztančené v rytmu disco-opery je inspirováno pražskými divadelními ...

Film

Desátý ročník Severského filmového podzimu odstartuje litevské drama

sasa200Na jubilejním desátém ročníku Severského filmového podzimu budou moci diváci zhlédnout nejen filmy evropského severu, ale i zástupce litevské kinematografie. Festivalové filmy podzimního výběru se představí ve 22 městech České republiky. Během pražské...