PRAGUE SPRING FESTIVAL - VOL.2 BLUE EDITION přináší nahrávky všech šesti děl, která zazněla ve světové premiéře

PRAGUE SPRING FESTIVAL - VOL.2 BLUE EDITION přináší nahrávky všech šesti děl, která zazněla ve světové premiéře

Tisk

Pražské jaro200Festival Pražské jaro nabídl v roce 2022 svým posluchačům v Centru současného umění DOX+ nový formát, který se věnuje pouze současné hudbě – Prague Offspring 2022. První ročník se uskutečnil během víkendu 27. a 28. května. Představil nejen české, ale i zahraniční soudobé skladatele a jako svou rezidentku vybral rakouskou skladatelku Olgu Neuwirth, která je v posledních desetiletích hojně vyhledávanou umělkyní. O světové premiéry děl, které na CD uslyšíte, se postaral orchestr specializovaný na současnou hudbu, Klangforum Wien, který bude s Pražským jarem prohlubovat spolupráci i v nadcházejících ročnících.

 

Toto CD přináší nahrávky všech šesti děl, která zazněla ve světové premiéře, a ukázku z tvorby rezidenční skladatelky prvního ročníku Prague Offspring Olgy Neuwirth.

Rakouský soubor Klangforum Wien založil skladatel a dirigent Beat Furrer v roce 1985. Soubor od té doby zásadním způsobem ovlivňuje podobu současné hudby. Úzce spolupracuje s těmi nejlepšími skladateli z celého světa a formou objednávek podporuje vznik nových děl. Soubor Klangforum Wien během své více než pětatřicetileté existence získal pozici jednoho z nejrespektovanějších světových ansámblů specializovaných na soudobou hudbu a rozrostl se ve významnou instituci s celou řadou aktivit od vlastních velkorysých projektů přes spolupráce na často celovečerních multimediálních dílech až po různé edukativní projekty. Diskografie souboru zahrnuje více než sedmdesát CD, ansámbl premiéroval přes pět stovek nových skladeb včetně řady dnes již ikonických děl, jako je in vain Georga Friedricha Haase nebo opery Lost Highway Olgy Neuwirth. Soubor Klangforum Wien je pravidelně zván nejvýznamnějšími světovými festivaly a koncertními domy v Evropě, Spojených státech a Japonsku, získal četná ocenění, pracuje s vynikajícími dirigenty.

Dnes Klangforum Wien tvoří dvacet čtyři hudebníků z deseti různých zemí. Mezi nejvýznamnější projekty současné sezony patří vystoupení na festivalech Wiener Festwochen, Acht Brücken a ManiFeste v Paříži. Na Pražském jaru se soubor poprvé představil v roce 2018, kdy provedl díla Enna Poppeho, Bernharda Langa a ve světové premiéře novou skladbu Luboše Mrkvičky na objednávku festivalu.

Dirigent Bas Wiegers svou kariéru začal jako houslista, ale od roku 2009, kdy získal dirigentské stipendium nadace Kersjes Foundation, se začal naplno věnovat dirigování. Stal se asistentem Marisse Jansonse a Susanny Mälkki u Královského orchestru Concertgebouw Amsterdam. V Nizozemí spolupracuje s orchestry, jakými jsou Residentie Orkest, Nizozemská filharmonie nebo Rotterdamská filharmonie. V letech 2018–2022 byl hlavním hostujícím dirigentem souboru Klangforum Wien.

Na výrobu CD přispělo Ministerstvo kultury České republiky.

JIŽ VYŠLO:
PRAGUE SPRING FESTIVAL - VOL.I BLUE EDITION

Čtyři skladby současných českých skladatelů, které festival Pražské jaro objednal a premiéroval v letech 2018-2020.

PRAGUE SPRING FESTIVAL - VOL.I GOLD EDITION

Výběr koncertů České filharmonie pod taktovkou vynikajících světových dirigentů v počátečním desetiletí festivalu Pražské jaro. Každá z nahrávek je jedinečná svým historickým významem.

PRAGUE SPRING FESTIVAL - VOL.II GOLD EDITION

Také v druhém výběru vynikajících nahrávek z koncertů Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro setrváme v počátečních desetiletích jeho historie. Z té doby existuje řada záznamů z koncertů význačných světových umělců, jejichž úroveň neztratila ani po letech svou aktuálnost. Oba snímky, jež každé z obou CD otevírají, zachycují události pro festival a celý tehdejší český hudební život zcela mimořádné.

PRAGUE SPRING FESTIVAL - VOL.III GOLD EDITION
Exklusivní výběr nahrávek jedinečných symfonických koncertů z festivalu Pražské jaro za účasti vynikajících hostujících dirigentů a sólistů. Třetí 2CD Gold Edition je zaměřeno na období mezi lety 1968 až 1980.

Pražské jaro

PRAGUE SPRING FESTIVAL - VOL.2 BLUE EDITION

Obsah:
1/ Jakub Rataj — Fade No More
2/ Lucie Vítková — Dream of Others / Sen ostatních
3/ Konstantin Heuer — peripety – dissolution
4/ Ian Mikyska — Dissolving; Settling
5/ Adrián Demoč — Chord and Trembling /Súzvuk a chvenie
6/ Olga Neuwirth — Spleen III
Martin Smolka — Angel Steps /Andělské schody
7/ I. Part / část
8/ II. Part / část
9/ III. Part / část
10/ IV. Part / část
11/ V. Part / část
Celkový čas 69:46

Více informací: www.radioteka.cz


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Vadim Petrov: Novou hudbu již neskládám, ale některé skladby formuji do koncertní podoby

Vadim Petrov PEREXUznávaný český hudební skladatel Vadim Petrov je ve svém oboru osobností, která požívá v uměleckém prostředí vážnosti a respekt. Při našem setkání na zahradě jeho domu v Hlubočince u Prahy z něj sršela životní energie a ochotně se...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Literatura

Prázdniny s Dinou a tajemstvím starých tenisek

200perexKdy jindy mají děti větší šanci zažít pořádné dobrodružství, než o letních prázdninách! Ale pozor, je k tomu potřeba pořádná dávka fantazie a samozřejmě také odvahy.

...

Divadlo

a-á-a-á-a

kavarna 200Švandovo divadlo uvedlo v sobotu 28. dubna 2018 premiéru hry Kauza pražské kavárny. Na vzniku inscenace se podíleli sami herci divadla pod vedením Jacoba Erftemeijera, který hru také režíroval. Pražská kavárna – útočiště intelektuálních povalečů ...

Film

Dovolená v protektorátu (TV pořad)

Protektorat 200Ve středu 6. května  se konala v pražské kavárně Campus novinářská projekce k novému typu Cross žánru Situační drama s názvem Dovolená v protektorátu od tvůrců České televize. Přítomní byli nejen autorka projektu, scénáristka Zora Cejnkov...