Nenechte si ujít poslední koncerty Mezinárodního varhanního festivalu

Nenechte si ujít poslední koncerty Mezinárodního varhanního festivalu

Tisk

varhanni festival 200V bazilice sv. Jakuba v Praze se až do 23. září koná šestadvacátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu. V rámci programu vystoupí nebo už vystoupili umělci z Francie, Německa, Švédska, Ázerbajdžánu a České republiky.

 

 

Během každého koncertu bude probíhat videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. Svatojakubské varhany a jejich 8277 píšťal, se opět představí ve všech svých rozmanitých barevných kombinacích. Ve spojení s vynikající akustikou chrámu a jeho jedinečnou architekturou přinesou posluchačům nevšední a obohacující duchovní zážitky.

Zároveň mají posluchači jedinečnou příležitost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů. Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými 4 manuály, 92 rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze i v celé České republice.

varhany bazilika

S písní a beze slov

Varhaník, sbormistr, církevní hudební ředitel, skladatel – tím vším je Christian-Markus Raiser. Od roku 1996 je varhaníkem městského a zároveň biskupského evangelického kostela v Karlsruhe a uměleckým ředitelem několika koncertních cyklů, především však mezinárodního Varhanního léta. Úspěšně vede smíšený sbor Bachchor, komorní sbor CoroPiccolo a pěveckou školu Cantus Juvenum. Jeho zásluhou se město Karlsruhe, a tím i celý region Bádensko stalo centrem duchovní hudby a Raiser od roku 2007 jeho hudebním ředitelem. Sólově vystupuje na mnoha koncertech doma i v zahraničí, na nichž uvádí skladby všech stylových epoch. Je otevřen experimentálním projektům, jako je např. jeho poslední CD s názvem ”Fascinující svět zvuků”, kde se objevují varhany ve spojení se zvony. Zajímá se o novou tvorbu, sám komponuje pro varhany i další nástroje a soubory.

Interpret sestavil svůj program takřka výhradně ze skladeb německých autorů. A to od baroka, tedy Johanna Sebastiana Bacha přes romantiky Mendelssohna-Bartholdyho, Johanna Rincka až po soudobé dílo - svou vlastní kompozici, aby vše zakončil svrchovaně virtuozní toccatou Francouze Julese Grisona.

S písní a beze slov, Čtvrtek 2. 9. v bazilice sv.Jakuba v Malé Štupartské na Praze 1 od 19:00 hodin.

varhany s pisni a beze slov

Procházka staletími od západu k východu

Rakovnický rodák Aleš Nosek působí jako regenschori a titulární varhaník katedrály sv. Bartoloměje v Plzni. Nahrává pro Český rozhlas, vyvíjí čilou koncertní činnost v evropských zemích. Je laureátem mezinárodní interpretační soutěže v Ružomberku. Je členem komorního souboru Piatti Ensemble, pro mládež pořádá vzdělávací koncerty o varhanách. Ve spolupráci s Muzeem T. G. Masaryka v Rakovníku založil roku 2015 cyklus koncertů Rakovnické varhanní léto a stal se jeho hudebním dramaturgem. Podílí se i na organizaci Plzeňského mezinárodního varhanního festivalu.

Jak již samotný název programu napovídá, čeká nás výlet varhanním světem od barokní Francie v díle Grignyho, přes německé baroko s Bachem a německý romantismus s ne příliš známým Ernstem Köhlerem, se zastávkou v Praze na slavném Vyšehradě s uchvacujícím dílem Josefa Kličky až k ruskému skladateli Mušelovi, jehož ohnivá toccata bude skvělým vyvrcholením.

Procházka staletími od západu k východu, čtvrtek 9. 9. v bazilice sv.Jakuba v Malé Štupartské na Praze 1 od 19:00 hodin.

varhany prochazka staletimi

Setkání čtyř rukou a čtyř nohou

Švédský varhaník Nils Larsson spolu s kolegyní Leyilie Yekta z Baku tvoří zajímavé varhanní duo. Ázerbájdžánská varhanice Leylie Yekta zcela zakořenila ve Švédsku. Její brilantní technika a vysoká muzikalita jí dovolují obsáhnout široký repertoár jak pro sólové varhany, tak pro klavír i komorní hru. Koncertuje hlavně v Evropě, rodném Ázerbjádžánu a Rusku. Zastává místo varhanice v katedrále ve Stockholmu. Její umění je zachyceno na několika CD.

Nils Larsson je dlouholetým varhaníkem luteránského kostela ve stockholmské čtvrti Högalid. Larssonovy koncerty v Evropě a USA zahrnují bohatou varhanní literaturu všech stylových epoch s důrazem na baroko, často ve spojení s improvizací v různých formách. Takřka tři desítky let je profesorem církevní hudby, improvizace a varhanní literatury na Vysoké škole Ersta-Sköndal-Bräcke a na Královské hudební akademii ve Stockholmu. Realizoval řadu CD nahrávek.

Varhanní duo je vždy velkým lákadlem pro posluchače. Díky videoprojekci se nám nabízí zajímavý a neotřelý pohled na jejich společné umění. Budeme mít možnost vyslechnout především skladby pro čtyři ruce a čtyři nohy, ale vedle toho se každý interpret představí i sólově. Larsson nás seznámí se švédským pozdně romantickým skladatelem Oskarem Lindbergem a Yekta uvede koncertní kus letos šedesátileté skladatelky Gabriely Gullin. Dramaturgie koncertu je veskrze objevná a tak přináší nové podněty při poslechu svatojakubských varhan.

Setkání čtyř rukou a čtyř nohou, čtvrtek 16. 9. v bazilice sv.Jakuba v Malé Štupartské na Praze 1 od 19:00 hodin.

Nepokořená Notre-Dame

Závěrečný koncert 26. ročníku Mezinárodního festivalu bude patřit Johannu Vexovi, který se řadí mezi výrazné osobnosti své generace. Ve svých 25 letech byl jmenován varhaníkem chórových varhan katedrály Notre-Dame v Paříži. V současné době úspěšně působí i jako titulární varhaník v katedrále v Nancy u varhan proslulého stavitele Cavaillé-Colla. Je také profesorem varhanní hry na konzervatoři a Vysoké hudební škole ve Štrasburku. Jako sólista nebo s orchestrem vystupuje na mezinárodních festivalech ve všech evropských státech, v Austrálii, Kanadě, Novém Zélandu, Mexiku, Rusku a USA. Vyučuje na mistrovských kurzech ve Spojených státech amerických na univerzitách v Houstonu, Filadelfii a Ann Arboru, ale také na univerzitě v německém Essenu či portugalském Aveiru.

Jeho pražský program nese pečeť tří mistrů – Bacha – Mozarta a Widora. Nesmrtelný Bach jako alfa a omega všech varhaníků, geniální Mozart se svou neutuchající invencí a Widor jako výjimečná osobnost francouzské hudby, v podstatě tvůrce symfonického varhanního stylu, který přináší zcela nové vnímání varhanního zvuku. Koncert je příslibem jedinečného vyvrcholení celého festivalu.

Nepokořená Notre-Dame, čtvrtek 23. 9. v bazilice sv.Jakuba v Malé Štupartské na Praze 1 od 19:00 hodin.

Vstupenky na jednotlivé koncerty lze zakoupit za 390,- Kč na místě či v sítí TICKETPORTAL, a online www.pragueticketoffice.com

Vstupné pro důchodce (140,-Kč) a studenty (195,-Kč) přímo v pokladně před bazilikou jednu hodinu před koncertem.

varhanni festival plakat

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události roku pravidelně pořádá také Velikonoční koncerty, Vánoční koncerty a Svatojakubský podzim. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum pro shromáždění finančních prostředků nutných k úhradě modernizace hracího stolu svatojakubských varhan a poté i jako finanční rezerva pro případné větší opravy.

Více informací na www.auditeorganum.cz, www.facebook.com/aomvf


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vědecká knihovna Olomouc

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál


Literatura

Každý má nějaké touhy

touhy 200Touhy, to je teprve třetí kniha slovenské spisovatelky Táni Keleové-Vasilkové, která však v češtině vychází až nyní. Oproti ostatním jejím knihám má o něco víc stránek, ale nudit se u ní nebudete.

...

Divadlo

No Dimension Summer

altPosledním červnovým dnem končí sezóna v experimentálních prostorech NoD. Ovšem ne tak docela – letos se prvně spustí projekt No Dimension Summer, letní program plný umění, kulturních zážitků a zajímavých projektů. “Letní p...

Film

Mistři japonského filmu nás stále oslovují

mistri japonskeho filmu obalkaJapanolog Antonín Líman sepsal ve 13 esejích knihu Mistři japonského filmu (vydala Paseka), kde se zaměřil na nejznámější tamní režiséry a jejich díla. Oproti fil...