V Poděbradech se letos uskuteční debutový ročník komorního hudebního festivalu Poděbradské hudební léto

V Poděbradech se letos uskuteční debutový ročník komorního hudebního festivalu Poděbradské hudební léto

Tisk

podebradske hudebni leto 200Středočeské lázeňské město Poděbrady bude v letošním roce hostit debutový ročník multižánrového komorního hudební festivalu. Ten ponese jméno „Poděbradské hudební léto“ a uskuteční se v průběhu 31. srpna až 9. září. Festival nabídne program plný především klasické hudby, jazzu i folku a populární hudby. Letošní pětici koncertů obstarají mladí poděbradští talenti i profesionální umělci. Mezi osobnostmi festivalu nechybí klavírista Pavel Vondráček, kytarista Lukáš Sommer nebo mladý poděbradský talent, zpěvák a skladatel Jan Filip.

 

Festival odstartuje v úterý 31. srpna 2021 od 19 hodin dvojice mladých hudebníků Timofey Golev a Petr Karaivanov. V komorním sále poděbradského Polabského muzea představí během zhruba hodinového matiné to nejlepší z klavírní jazzové tvorby. Ve čtvrtek 2. září pak pokračuje vystoupením předního českého kytaristy Lukáše Sommera v malebném Havířském kostelíku. Ten představí to nejlepší ze staré i novější klasické hudby pro kytaru.

V pátek 3. září 2021 se na improvizovaném pódiu před Kafíčkem představí mladý poděbradský talent, skladatel a písničkář Jan Filip, který společně s Lukášem Nimburským a dalšími hosty představí svou autorskou tvorbu i úpravy oblíbených písní.

V úterý 7. září festival pokračuje vystoupením mladé klavíristky a studentky klavírní interpretace na pražské HAMU Marie Šumníkové, která v komorním sále poděbradského Polabského muzea představí skladby polského skladatele a dlouholetého pařížského umělce, který si oblíbil mimo jiné i české Mariánské Lázně, Fryderyka Chopina. V programu plném chopinových miniatur i rozsáhlejších kompozic zaznívá melancholie, touha i osamělost, které jsou chopinově hudby tuze vlastní.

Festival zakončí známý poděbradský klavírista a skladatel moderní klasické a filmové hudby Pavel Vondráček, který s novým programem One Night In My Desert vystoupí ve čtvrtek 9. září v komorním sále poděbradského Polabského muzea. Kromě skladeb z předchozích alb se představí v novém koncertním programu, který exkluzivně nabídne nové, ještě nevydané skladby.

Přečtěte si rozhovor s Pavlem Vondráčkem: Nad myšlenkou hudebního festivalu v Poděbradech jsem uvažoval už před několika lety

Organizace festivalu se plně řídí aktuálně platnými epidemiologickými nařízeními, změna programu je proto vyhrazena. Vstupenky na všechna vystoupení budou k dispozici vždy na místě konání. Rezervovat vstupenky lze na e-mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Hlavní podstatou festivalu je návrat k formátu komorního vystoupení, které bylo např. za života Fryderyka Chopina velmi populární. Kapacity koncertů jsou omezené.

podebradske hudebni leto

Program

  • Úterý 31.8.2021 od 19h, Jazzový večer – Petr Karaivanov & Timofey Golev, Polabské muzeum Poděbrady, vstupné 50 Kč
  • Čtvrtek 2.9.2021 od 19h, Kytarový večer – Lukáš Sommer, Havířský kostelík, vstupné 150 Kč
  • Pátek 3.9.2021 od 20h, Jan Filip a hosté, pódium před Kafíčkem, vstupné dobrovolné
  • Úterý 7.9.2021 od 19h, Klavírní recitál – Marie Šumníková, Polabské muzeum Poděbrady, vstupné 200 Kč
  • Čtvrtek 9.9.2021 od 19h, One Night In My Desert – Pavel Vondráček, Polabské muzeum Poděbrady, vstupné 100 Kč

 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Tvorba Karla Gotta mě přivedla k hudbě jako takové, říká zpěvák Josef Bouda

Gott revival 200Už devět let vystupuje v Česku i na Slovensku hudební formace Karel Gott revival Morava, jejímž frontmanem je Josef Bouda, jemuž nechybí znělý hlas, šarm a charizma. Po řadě koncertů v tuzemsku a na Slovensku čeká kapelu, která má základn...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín


Literatura

Potomci mlčení

potomci mlceni 200Už jen ten název a obal knihy s těhotnou ženou a Davidovými hvězdami na obalu mě jako  čtenáře příběhů zasazených do období druhé světové války nenechal klidnou. Téma vyrovnání se s událostmi roku 1945 - odsunem Němců -  je živé i po více než sedmdesáti ...

Divadlo

Pražská konzervatoř zve na letošní Absolventské představení

tcp absolventske predstaveni 200Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium ve spolupráci s Mezinárodním centrem tance, z.s. pořádá 3. a 4. června ve Stavovském divadle Absolventské představení 2021. Zatančí zde studenti konzervatoř...

Film

„Když se pořád snažíš udržet na správné cestě, je příjemné si dát pauzu.“

ten koho se bojis200Ani první listopadový čtvrtek se neobešel bez severského filmu, který promítal Skandinávský dům. Zájemci o notnou dávku dramatu nesměli chybět v Komorním kině Evald, aby se podívali na ubíhající dny běžné dánské rodiny. Tedy a...