Domeček z karet jako aluze na stav planety
Kultura21.cz

Domeček z karet jako aluze na stav planety

domecek z karet 200Ze spojení rapera Matheuse s producentem a multiinstrumentalistou Adamem Urbanem alias Renkem vzešlo letos na jaře hip hopové album Domeček z karet. Na hudbě s jazzovým nádechem se jako host podílel i saxofonista a producent Radimo (Champion Sound, ex-Prago Union). Vinyl s deseti skladbami je druhým sólovým počinem sokolovského rapera a básníka slamer poetry, jehož české texty doplnila na desce živá kapela. Album produkoval Urban, který spolupracoval již na Matheusově sólové prvotině, produkoval hudbu Pio Squad či Kata (Prago Union), vydal několik instrumentálních alb včetně výborně hodnoceného Ab Origine.


„Co se hraní týče, není teď úplně nejlehčí období. Dělám všechno možný, jen netroubim. Naštěstí to měl na starosti Adam, u něj to je vždy o víc než jen o hraní. Rozhovory, ponoření se do kontextu věci, rozum a cit takříkajíc. A to je věc vzácná, takovejch sessions si vážím a užívám si je.” Říká o spolupráci na Domečku z karet Radimo.

Na Matheusově druhé sólové desce propojil Urban hip hop s jazzovými prvky. Skladbám vládnou texty plné slovních hříček a metafor o neduzích současného světa i Matheusova humoru ze sebe sama. V kapelní sestavě poskládané pro účel nahrání desky hrají kromě saxofonisty Radima také basisti Konstantin Syrovatskyi, Jan Šabinský, Štepán Axman, trumpetista Roman Wolf, kytarista Jan Bára, pianistka Sofia-Tamara Shmidt. Za bicí usedl sám producent Adam Urban.

Natáčelo se ve studiu i na Matheousově oblíbené chatičce těsně před její demolicí. Ta se dočkala zvěčnění nejen v názvu desky, ale i na jeho přebalu. 

domecek z karet obal

„Vůči hudbě tady hraje rap hlavní roli. Cílem byla přímá hudební linka, aby si s mým projevem rozuměla. Žádný divoký eskapády, žádný hudební předvádění. Název Domeček z karet odkazuje na křehkost člověka i světa, v němž žije a zároveň na chajdu, v který jsme nahrávali vokály, která byla hned po nahrávání srovnána se zemí. ” Říká autor textů MC Matheus

domecek z karet2

Před prvním infarktem, myšleno jak debutovou sólovou deskou, tak i opravdovou srdeční příhodou, byl MC Matheus činný na pódiích improvizovaného rapu. Vyhrál mnoho freestylových klání a několik let patřil do Top čtyřky československých battlerů. V té době založil s jedním z nejlepších českých freestyle MCs eLKou a boombap producentem DJem Kalimem uskupení Led’n’ice a natočili dvě řadová alba. S triem i sólo vystoupil Matheus na českých hudebních festivalech a koncertech, kde sdílel pódium s předními světovými a česko-slovenskými hiphopovými interprety. 

domecek z karet3

Více informací:
Album Domeček z karet - https://li.sten.to/domecekzkaret

Facebook - http://bit.ly/MCMatheusFB
Instagram - www.instagram.com/kluk129


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Snažíme se pomáhat a udělat svět trochu lepším místem pro život

givt200Před nedávnem jsem se úplně náhodou seznámila se společností GIVT.cz. Ostatně, s přibývajícím věkem se mi potvrzuje, že nic se nestane náhodou a že různé skutečnosti mi zkříží cestu právě v tom okamžiku, kdy je jich zapotřebí.

...

Live

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Literatura

Ženská milostná poezie v almanachu Královny slz a ostružin

200litKdyž byla spisovatelka a básnířka Sylva Lauerová konfrontována s názorem, že poezie se dnes téměř neprodává, vyvolalo to u ní nejen otázku, zda je tomu skutečně tak, ale zároveň se zrodil i nápad vytvořit almanach ženské milostné poezie plný něhy, radosti a...

Divadlo

Příběhy obyčejného šílenství

altNebo příběhy běžných dnů? Jedna z vůbec nejlepších divadelních her posledního dvacetiletí, dostalo se jí pozornosti filmové, ocenění mnoha kritiky a zejména pak ohromné divácké úspěšnosti. Žádá si znova a znova prostor na prknech “co znamenají svět”. A tentokrát...

Film

Valerian a město tisíce planet

valerianValerian (Dane DeHaan) a Laureline (Cara Delevingne) jsou zvláštní vládní agenti, kteří mají na starost udržovat pořádek v lidských vesmírních teritoriích. Valerian má se svou kolegzní víc než jen profesionální záměry a neustále jí dává milostní návrhy....