Scooter, historie legendy, část III. – Coververze, ostatní projekty a bizarnosti
Kultura21.cz

Scooter, historie legendy, část III. – Coververze, ostatní projekty a bizarnosti

scooter200Ačkoli tvorba kapely Scooter je založená na samplech, za svou kariéru nahrála i několik přiznaných coververzí slavných písní, které pochopitelně pojala po svém. Několikrát byla součástí superuskupení, které nahrálo skladbu pro charitativní účely a v průběhu kariéry si dokonce založila jeden „side project“ a dostala možnost zremixovat pár původně netanečních písní. O tom všem je poslední díl našeho speciálu, který je zároveň finální pozvánkou na koncerty v Praze a Brně, které proběhnou už tento týden.

 


Přiznané coververze:
Rebel Yell – H.P. Baxxter se nikdy netajil obdivem k britskému rockovému zpěvákovi a skladateli Billymu Idolovi a za existenci Scooteru nazpíval hned několik „coverů“ jeho songů. Ten patrně nejslavnější pochází z roku 1996, najdete ho na druhém albu Our Happy Hardcore a jako singl vyšel v květnu téhož roku. Předělávka hitu z roku 1984 je samozřejmě rychlejší, o něco údernější a typicky „scooterovská“ (bráno v kontextu jejího vzniku), a ačkoli se v hitparádách nedočkala větších úspěchů, dodnes patří k těm hodně vyhledávaným. Našince potěší i upírský klip natáčený v Praze.

Eyes Without a Face – další cover Billyho Idola, který song nazpíval v roce 1984, už není tak známý, protože nikdy nevyšel jako singl a kapela ho na koncertech zas tak často nehrála. Najít ho můžete na albu No Time to Chill a v podstatě se o něm dá říct, že je to pomalejší song, který asi správně zůstal jen na desce a nebojoval o úspěch v hitparádách. Dokazuje ale, že H. P. krásně zvládne i komornější skladby.

I´m Raving – také první singl z alba Wicked je přiznanou coververzí, ačkoli se jmenuje jinak než původní píseň. Původně jde o slavný song Walking in Memphis od Marca Cohna z roku 1991, pánové si ovšem trochu upravili text (kupříkladu místo originálního refrénu „I´m walking in Memphis“ zpívá H.P. titulní „I´m Raving. I´m Raving“), jinak ale víceméně zachovávají jak melodii, do níž přidávají pro sebe tehdy typické raveové prvky, tak i atmosféru. Největšího úspěchu se píseň, kterou provází černobílý klip plný mažoretek, dočkala ve Finsku, kde v tamní singlové hitparádě vybojovala druhé místo.

I Was Made For Lovin´You – v září 1998 vydali Scooter tzv. „dvojáčkový“ singl, který sestával jednak z tracku We Are the Greatest, pro účely našeho článku ale hlavně z řízné coververze stejnojmenné písně legendární skupiny Kiss z konce sedmdesátých let. I v tomto případě jde o povedenou předělávku, která originál ještě malinko zrychluje a přidává charismatický hlas H.P.ho. Jen je škoda, že už je dnes trošku zapomenutá. Obě písně mají videoklipy, které na sebe dějově navazují, takže jde vlastně o zhruba šestiminutový minifilm.

Jump That Rock (Whatever You Want) – okénko přiznaných předělávek uzavře ta z roku 2008, na níž se Scooter spojili s velice slavnou kapelou Status Quo a k obrazu svému „překopali“ jejich skladbu Whatever You Want z roku 1979. Velice slušný cover je, jak už název trochu napovídá, v jumpstylovém stylu a také je o něco energičtější než originál, jemuž rozhodně nedělá ostudu. Potěší také to, že rockoví veteráni se objeví i ve videoklipu


Ostatní projekty:
Ratty – nejslavnější „side project“ Scooteru bodoval v roce 2000 dnes už legendární trancovou klasikou Sunrise (Here I Am). Velmi dlouho se nevědělo, kdo za projektem stojí, až později se Scooter přiznali, že chtěli zkusit, jak se bude jejich trackům dařit pod jinou značkou. Song je zvukově úplně odlišný od většiny tvorby kapely a mnoho jejích fanoušků opravdu (a mnohdy) příjemně překvapil. Akčnímu a vizuálně i režijně nápaditému klipu dominují tři postavy s krysími hlavami (a nejsou to Scooter, jak si mnozí mylně mysleli). 

Love Message – Love Message – V roce 1996 vznikl charitativní singl na podporu boje proti AIDS, v němž se mimo Scooteru angažovaly tehdy slavné eurodancové kapely Masterboy, E-Rotic, Mr. President, Fun Factory, Worlds Apart, Dj Bobo, Captain Jack a U96, jejichž duchovní otec Alex Christensen celý jednorázový projekt vymyslel. Jedna z vůbec nejslavnějších diskotékových záležitostí devadesátých let.

Bravo Allstars – Let The Music Heal Your Soul – Roku 1998 sestavil tehdy nesmírně populární časopis Bravo a jeho televizní kanál superskupinu, která je z dnešního pohledu zajímavá tím, kolik zapomenutých a hudebně mrtvých hvězd se v ní objevuje.

scooter II

Mimo Scooter a Backstreet Boys, které jsou známé i dnes, se tu objevují tehdejší hvězdy Touché, Moffats, Aaron Carter, Mr. President, Squeezer, N Sync, Blümchen, R´n´G a Gil. Kolik z těchto jmen vám něco říká? Výtěžek z prodeje singlu šel kompletně na charitu.

Bizarnosti:
Bloodhound Gang – Uhn Tiss Uhn Tiss Uhn Tiss (Scooter remix)– Americká rocková kapela, jejíž písně a texty jsou lehce perverzní a skoro vždy se dotýkají sexu, nechala druhý singl z alba Hefty Fine „umíchat“ Scooter, kteří se k jejich „úchylnějšímu“ soundu skvěle hodí. Skladbu „rozhýbali“, H.P. přidal své vokály a z rockové věci byla rázem hezká a svižná melodická záležitost.

Lützenkirchen  - 3 Tage Wach (Scooter Remix) – Německý DJ a producent Tobias Lützenkirchen vydal v roce 2008 skladbu 3 Tage Wach, kterou dal posléze na singl zremixovat i Scooteru. Jejich remix je trancovější záležitostí, v níž lze slyšet vokály H.P.ho, má rychlejší tempo a po celých více než pět minut slušně „šlape“.

Rammstein – Pussy (Scooter remix) – Kontroverzní song kontroverzní německé kapely je už sám o sobě značně úchylnou záležitostí, remix Scooteru ho však posunul na ještě „perverznější“ úroveň – trancové tempo rockové skladby, hlas Tilla Lindemana, který místy doplňuje typický zpěv H.P. ho a brutálně přímý a jasný text jsou zkrátka velkou bizarností.

H. P. Baxxter – Who The F**k Is H.P. Baxxter – Před dvěma lety vydal frontman Scooteru prapodivnou sólovku, která je housová a nemá daleko k dubstepu, přesto není úplně k zahození. Moc se toho o ní neví, takže nemá moc smysl ji nějak výrazněji komentovat.

 

Zdroje k obrázkům: www.electronicbeats.net , concertwith.me


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Alžběta Bartošová – Mladá talentovaná Slovenka, která si užívá Prahu.

bart200Herečka Alžběta Bartošová nyní hraje v divadle Kalich v představení Horečka sobotní noci a nově od září v Atlantidě.

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Z historie hysterie

Muzy 200Do Francie 19. století nás přivádí novinka z nakladatelství Portál. Asti Hustvedt je absolventkou Univerzity New York, kde získala doktorát z francouzské literatury. Ve své knize se zabývá historií pařížské psychiatrické nemocnice La Salpêtrière a před...

Divadlo

Národní divadlo slavnostně zahájilo svou již 132. sezonu módní přehlídkou pro veřejnost

nd 200Při příležitosti otevření již „více než stoleté“ sezóny Národního divadla, byla pro veřejnost připravena akce módní přehlídky protagonistů čtyř odvětví Národního divadla - baletu, činohry, opery a Laterna Magiky. Moderace mó...

Film

Volání ženského rodu

volanirodu perexSborník dvojznačně nazvaný Volání rodu se nevztahuje ke stejnojmennému českému filmu odehrávajícímu se v pravěku (ačkoli má na obálce záběr z něho), nýbrž přináší statě čtyř autorek, napsané za posledních deset let pod zá...