Scooter, historie legendy, část III. – Coververze, ostatní projekty a bizarnosti

Scooter, historie legendy, část III. – Coververze, ostatní projekty a bizarnosti

scooter200Ačkoli tvorba kapely Scooter je založená na samplech, za svou kariéru nahrála i několik přiznaných coververzí slavných písní, které pochopitelně pojala po svém. Několikrát byla součástí superuskupení, které nahrálo skladbu pro charitativní účely a v průběhu kariéry si dokonce založila jeden „side project“ a dostala možnost zremixovat pár původně netanečních písní. O tom všem je poslední díl našeho speciálu, který je zároveň finální pozvánkou na koncerty v Praze a Brně, které proběhnou už tento týden.

 


Přiznané coververze:
Rebel Yell – H.P. Baxxter se nikdy netajil obdivem k britskému rockovému zpěvákovi a skladateli Billymu Idolovi a za existenci Scooteru nazpíval hned několik „coverů“ jeho songů. Ten patrně nejslavnější pochází z roku 1996, najdete ho na druhém albu Our Happy Hardcore a jako singl vyšel v květnu téhož roku. Předělávka hitu z roku 1984 je samozřejmě rychlejší, o něco údernější a typicky „scooterovská“ (bráno v kontextu jejího vzniku), a ačkoli se v hitparádách nedočkala větších úspěchů, dodnes patří k těm hodně vyhledávaným. Našince potěší i upírský klip natáčený v Praze.

Eyes Without a Face – další cover Billyho Idola, který song nazpíval v roce 1984, už není tak známý, protože nikdy nevyšel jako singl a kapela ho na koncertech zas tak často nehrála. Najít ho můžete na albu No Time to Chill a v podstatě se o něm dá říct, že je to pomalejší song, který asi správně zůstal jen na desce a nebojoval o úspěch v hitparádách. Dokazuje ale, že H. P. krásně zvládne i komornější skladby.

I´m Raving – také první singl z alba Wicked je přiznanou coververzí, ačkoli se jmenuje jinak než původní píseň. Původně jde o slavný song Walking in Memphis od Marca Cohna z roku 1991, pánové si ovšem trochu upravili text (kupříkladu místo originálního refrénu „I´m walking in Memphis“ zpívá H.P. titulní „I´m Raving. I´m Raving“), jinak ale víceméně zachovávají jak melodii, do níž přidávají pro sebe tehdy typické raveové prvky, tak i atmosféru. Největšího úspěchu se píseň, kterou provází černobílý klip plný mažoretek, dočkala ve Finsku, kde v tamní singlové hitparádě vybojovala druhé místo.

I Was Made For Lovin´You – v září 1998 vydali Scooter tzv. „dvojáčkový“ singl, který sestával jednak z tracku We Are the Greatest, pro účely našeho článku ale hlavně z řízné coververze stejnojmenné písně legendární skupiny Kiss z konce sedmdesátých let. I v tomto případě jde o povedenou předělávku, která originál ještě malinko zrychluje a přidává charismatický hlas H.P.ho. Jen je škoda, že už je dnes trošku zapomenutá. Obě písně mají videoklipy, které na sebe dějově navazují, takže jde vlastně o zhruba šestiminutový minifilm.

Jump That Rock (Whatever You Want) – okénko přiznaných předělávek uzavře ta z roku 2008, na níž se Scooter spojili s velice slavnou kapelou Status Quo a k obrazu svému „překopali“ jejich skladbu Whatever You Want z roku 1979. Velice slušný cover je, jak už název trochu napovídá, v jumpstylovém stylu a také je o něco energičtější než originál, jemuž rozhodně nedělá ostudu. Potěší také to, že rockoví veteráni se objeví i ve videoklipu


Ostatní projekty:
Ratty – nejslavnější „side project“ Scooteru bodoval v roce 2000 dnes už legendární trancovou klasikou Sunrise (Here I Am). Velmi dlouho se nevědělo, kdo za projektem stojí, až později se Scooter přiznali, že chtěli zkusit, jak se bude jejich trackům dařit pod jinou značkou. Song je zvukově úplně odlišný od většiny tvorby kapely a mnoho jejích fanoušků opravdu (a mnohdy) příjemně překvapil. Akčnímu a vizuálně i režijně nápaditému klipu dominují tři postavy s krysími hlavami (a nejsou to Scooter, jak si mnozí mylně mysleli). 

Love Message – Love Message – V roce 1996 vznikl charitativní singl na podporu boje proti AIDS, v němž se mimo Scooteru angažovaly tehdy slavné eurodancové kapely Masterboy, E-Rotic, Mr. President, Fun Factory, Worlds Apart, Dj Bobo, Captain Jack a U96, jejichž duchovní otec Alex Christensen celý jednorázový projekt vymyslel. Jedna z vůbec nejslavnějších diskotékových záležitostí devadesátých let.

Bravo Allstars – Let The Music Heal Your Soul – Roku 1998 sestavil tehdy nesmírně populární časopis Bravo a jeho televizní kanál superskupinu, která je z dnešního pohledu zajímavá tím, kolik zapomenutých a hudebně mrtvých hvězd se v ní objevuje.

scooter II

Mimo Scooter a Backstreet Boys, které jsou známé i dnes, se tu objevují tehdejší hvězdy Touché, Moffats, Aaron Carter, Mr. President, Squeezer, N Sync, Blümchen, R´n´G a Gil. Kolik z těchto jmen vám něco říká? Výtěžek z prodeje singlu šel kompletně na charitu.

Bizarnosti:
Bloodhound Gang – Uhn Tiss Uhn Tiss Uhn Tiss (Scooter remix)– Americká rocková kapela, jejíž písně a texty jsou lehce perverzní a skoro vždy se dotýkají sexu, nechala druhý singl z alba Hefty Fine „umíchat“ Scooter, kteří se k jejich „úchylnějšímu“ soundu skvěle hodí. Skladbu „rozhýbali“, H.P. přidal své vokály a z rockové věci byla rázem hezká a svižná melodická záležitost.

Lützenkirchen  - 3 Tage Wach (Scooter Remix) – Německý DJ a producent Tobias Lützenkirchen vydal v roce 2008 skladbu 3 Tage Wach, kterou dal posléze na singl zremixovat i Scooteru. Jejich remix je trancovější záležitostí, v níž lze slyšet vokály H.P.ho, má rychlejší tempo a po celých více než pět minut slušně „šlape“.

Rammstein – Pussy (Scooter remix) – Kontroverzní song kontroverzní německé kapely je už sám o sobě značně úchylnou záležitostí, remix Scooteru ho však posunul na ještě „perverznější“ úroveň – trancové tempo rockové skladby, hlas Tilla Lindemana, který místy doplňuje typický zpěv H.P. ho a brutálně přímý a jasný text jsou zkrátka velkou bizarností.

H. P. Baxxter – Who The F**k Is H.P. Baxxter – Před dvěma lety vydal frontman Scooteru prapodivnou sólovku, která je housová a nemá daleko k dubstepu, přesto není úplně k zahození. Moc se toho o ní neví, takže nemá moc smysl ji nějak výrazněji komentovat.

 

Zdroje k obrázkům: www.electronicbeats.net , concertwith.me


 

PřihlášeníSoutěže

Veverčák Píťa se vrátil

Veverčák Píťa se společně s hajným Petrem objevili v knize Víš, kde jsou děti stromů? a nyní se vrací v titulu Kde si Píťa chladí tlapky? Nakladatelství Kazda

Ženy, které milují příliš a doufají, že se jejich partner změní

Doufáte, že se váš partner, který vám ubližuje, změní? Ne, nezmění! Kniha z nakladatelství Portál psychoterapeutky Robin Norwood je o citové závislosti ve vztazích a pomáhá ženám najít cestu k sobě a odejít z nevyhovujícího vztahu. Je plná skutečných příběhů žen, které milovaly příliš… Nakladatelství Portál

Rozhovor

Pavel Křížek: „Sýkorky a veverky si neplatí sociální a zdravotní pojištění.“

Pavel Ochrana fauny Pavel KřížekKřížek je zakladatel organizace Ochrana fauny ČR. Na svém kontě mají lidi z této organizace mnoho zachráněných zvířat a  mnoho dalších  projektů, které se týkají nej...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Michael Krásný vydává druhé album 20:20

Michael Krásný, kontrabasista, baskytarista, zpěvák a dlouholetý doprovodný hráč trumpetisty Laca Decziho, vydává druhé sólové album s výmluvným názvem 20:20. michaelkrasnymusic.com

Z archivu...


Literatura

Kryjte si záda, superhrdinové

ultimate spiderman 8 200V dalším pokračování UltimateSpider-Man a spol. si v první polovině Peter Parker užívá radostného studentského života až do chvíle, kdy jeden bystrý student si dá dvě a dvě dohromady a začne ostatním kam...

Divadlo

Slam poetry: Básníci do ringu!

slam poetry plakatek200Již ve čtvrtek 7. února se po osmé v pražském klubu Rock Café uskuteční exhibice českého slamu. První letošní velká akce přivítá mistra loňského roku i zahraničního hosta. Startuje se úderem...

Film

Febiofest zakončilo dojemné drama Pořád jsem to já

febio plakat 200V pátek 17. dubna byly slavnostně ukončeny Regionální ozvěny mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest a tím i celý 22. ročník této oslavy filmu. U této příležitosti byl promítán také Oscarem ověnčený film s názvem Pořád jsem j...