Scooter, historie legendy, část III. – Coververze, ostatní projekty a bizarnosti

Scooter, historie legendy, část III. – Coververze, ostatní projekty a bizarnosti

Tisk

scooter200Ačkoli tvorba kapely Scooter je založená na samplech, za svou kariéru nahrála i několik přiznaných coververzí slavných písní, které pochopitelně pojala po svém. Několikrát byla součástí superuskupení, které nahrálo skladbu pro charitativní účely a v průběhu kariéry si dokonce založila jeden „side project“ a dostala možnost zremixovat pár původně netanečních písní. O tom všem je poslední díl našeho speciálu, který je zároveň finální pozvánkou na koncerty v Praze a Brně, které proběhnou už tento týden.

 


Přiznané coververze:
Rebel Yell – H.P. Baxxter se nikdy netajil obdivem k britskému rockovému zpěvákovi a skladateli Billymu Idolovi a za existenci Scooteru nazpíval hned několik „coverů“ jeho songů. Ten patrně nejslavnější pochází z roku 1996, najdete ho na druhém albu Our Happy Hardcore a jako singl vyšel v květnu téhož roku. Předělávka hitu z roku 1984 je samozřejmě rychlejší, o něco údernější a typicky „scooterovská“ (bráno v kontextu jejího vzniku), a ačkoli se v hitparádách nedočkala větších úspěchů, dodnes patří k těm hodně vyhledávaným. Našince potěší i upírský klip natáčený v Praze.

Eyes Without a Face – další cover Billyho Idola, který song nazpíval v roce 1984, už není tak známý, protože nikdy nevyšel jako singl a kapela ho na koncertech zas tak často nehrála. Najít ho můžete na albu No Time to Chill a v podstatě se o něm dá říct, že je to pomalejší song, který asi správně zůstal jen na desce a nebojoval o úspěch v hitparádách. Dokazuje ale, že H. P. krásně zvládne i komornější skladby.

I´m Raving – také první singl z alba Wicked je přiznanou coververzí, ačkoli se jmenuje jinak než původní píseň. Původně jde o slavný song Walking in Memphis od Marca Cohna z roku 1991, pánové si ovšem trochu upravili text (kupříkladu místo originálního refrénu „I´m walking in Memphis“ zpívá H.P. titulní „I´m Raving. I´m Raving“), jinak ale víceméně zachovávají jak melodii, do níž přidávají pro sebe tehdy typické raveové prvky, tak i atmosféru. Největšího úspěchu se píseň, kterou provází černobílý klip plný mažoretek, dočkala ve Finsku, kde v tamní singlové hitparádě vybojovala druhé místo.

I Was Made For Lovin´You – v září 1998 vydali Scooter tzv. „dvojáčkový“ singl, který sestával jednak z tracku We Are the Greatest, pro účely našeho článku ale hlavně z řízné coververze stejnojmenné písně legendární skupiny Kiss z konce sedmdesátých let. I v tomto případě jde o povedenou předělávku, která originál ještě malinko zrychluje a přidává charismatický hlas H.P.ho. Jen je škoda, že už je dnes trošku zapomenutá. Obě písně mají videoklipy, které na sebe dějově navazují, takže jde vlastně o zhruba šestiminutový minifilm.

Jump That Rock (Whatever You Want) – okénko přiznaných předělávek uzavře ta z roku 2008, na níž se Scooter spojili s velice slavnou kapelou Status Quo a k obrazu svému „překopali“ jejich skladbu Whatever You Want z roku 1979. Velice slušný cover je, jak už název trochu napovídá, v jumpstylovém stylu a také je o něco energičtější než originál, jemuž rozhodně nedělá ostudu. Potěší také to, že rockoví veteráni se objeví i ve videoklipu


Ostatní projekty:
Ratty – nejslavnější „side project“ Scooteru bodoval v roce 2000 dnes už legendární trancovou klasikou Sunrise (Here I Am). Velmi dlouho se nevědělo, kdo za projektem stojí, až později se Scooter přiznali, že chtěli zkusit, jak se bude jejich trackům dařit pod jinou značkou. Song je zvukově úplně odlišný od většiny tvorby kapely a mnoho jejích fanoušků opravdu (a mnohdy) příjemně překvapil. Akčnímu a vizuálně i režijně nápaditému klipu dominují tři postavy s krysími hlavami (a nejsou to Scooter, jak si mnozí mylně mysleli). 

Love Message – Love Message – V roce 1996 vznikl charitativní singl na podporu boje proti AIDS, v němž se mimo Scooteru angažovaly tehdy slavné eurodancové kapely Masterboy, E-Rotic, Mr. President, Fun Factory, Worlds Apart, Dj Bobo, Captain Jack a U96, jejichž duchovní otec Alex Christensen celý jednorázový projekt vymyslel. Jedna z vůbec nejslavnějších diskotékových záležitostí devadesátých let.

Bravo Allstars – Let The Music Heal Your Soul – Roku 1998 sestavil tehdy nesmírně populární časopis Bravo a jeho televizní kanál superskupinu, která je z dnešního pohledu zajímavá tím, kolik zapomenutých a hudebně mrtvých hvězd se v ní objevuje.

scooter II

Mimo Scooter a Backstreet Boys, které jsou známé i dnes, se tu objevují tehdejší hvězdy Touché, Moffats, Aaron Carter, Mr. President, Squeezer, N Sync, Blümchen, R´n´G a Gil. Kolik z těchto jmen vám něco říká? Výtěžek z prodeje singlu šel kompletně na charitu.

Bizarnosti:
Bloodhound Gang – Uhn Tiss Uhn Tiss Uhn Tiss (Scooter remix)– Americká rocková kapela, jejíž písně a texty jsou lehce perverzní a skoro vždy se dotýkají sexu, nechala druhý singl z alba Hefty Fine „umíchat“ Scooter, kteří se k jejich „úchylnějšímu“ soundu skvěle hodí. Skladbu „rozhýbali“, H.P. přidal své vokály a z rockové věci byla rázem hezká a svižná melodická záležitost.

Lützenkirchen  - 3 Tage Wach (Scooter Remix) – Německý DJ a producent Tobias Lützenkirchen vydal v roce 2008 skladbu 3 Tage Wach, kterou dal posléze na singl zremixovat i Scooteru. Jejich remix je trancovější záležitostí, v níž lze slyšet vokály H.P.ho, má rychlejší tempo a po celých více než pět minut slušně „šlape“.

Rammstein – Pussy (Scooter remix) – Kontroverzní song kontroverzní německé kapely je už sám o sobě značně úchylnou záležitostí, remix Scooteru ho však posunul na ještě „perverznější“ úroveň – trancové tempo rockové skladby, hlas Tilla Lindemana, který místy doplňuje typický zpěv H.P. ho a brutálně přímý a jasný text jsou zkrátka velkou bizarností.

H. P. Baxxter – Who The F**k Is H.P. Baxxter – Před dvěma lety vydal frontman Scooteru prapodivnou sólovku, která je housová a nemá daleko k dubstepu, přesto není úplně k zahození. Moc se toho o ní neví, takže nemá moc smysl ji nějak výrazněji komentovat.

 

Zdroje k obrázkům: www.electronicbeats.net , concertwith.me


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hana Křížková: „Bez Popelky si nedovedu představit Vánoce“

krizkova 200U příležitosti jarního turné velkolepého projektu Popelka na ledě jsme oslovili optimistickou zpěvačku Hanu Křížkovou. Dozvíte se nejen spoustu zajímavostí o Popelce na ledě, ale také na vás zajisté dýchne ta v...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Danielle Steelová: Špionka a romantika jak ji známe

Špionka Danielle SteelPokud máte rádi romány Daniely Steelové, zbystřete, nakladatelství Ikar právě vydalo její novou knihu Špionka (v originále vyšla v roce 2019). Příběh je zasazený do období druhé světové války a opět nechybí romantika, lehké nap...

Divadlo

Malované na skle: Jánošík po brněnsku

malovane na skle divadlo radostJuraj Jánošík je pro někoho národním hrdinou, který bohatým bral a chudým dával, někdo ho považuje pouze za zbojníka, který loupil, aby se sám obohatil. V brněnském divadle Radost můžete zhlédnout h...

Film

Národní filmový archiv se představuje

generaceNárodní filmový archiv (dále NFA), jemuž lze zazlívat jedině to, že dosud nenakutal dějiny národní kinematografie, což se pravidelně děje nejen u našich sousedů (a na Slovensku už v druhém rozšířeném pojednání), vedle přehledných katalogů filmové tvorby...