Scooter, historie legendy, část II. – léta páně 2005 - 2015

Scooter, historie legendy, část II. – léta páně 2005 - 2015

Tisk

scooter200Éra let 2005 – 2015 je pro Scooter ve znamení dalších dvou změn sestavy, z nichž ta zatím poslední, kterou budete moci vidět i v Praze a Brně, je ve složení H. P. Baxxter (který v Německu definitivně upevnil pozici absolutní celebrity a stal se porotcem v několika talentových soutěžích), Michael Simon a Phil Speiser, šesti alb a mnoha singlů, z nichž už se sice nestaly takové megahity jako v období předchozím, fanoušky skupiny ale vždy potěšily. Tady je dvanáct těch nejvýraznějších.

 

 


Hello! (Good to Be Back) – pilotní singl z alba Who´s Got The Last Laugh Now vyšel 14. října 2005 a opět je směsicí několika samplů – tím hlavním je ten ze songu Hello, Hello, I ´m Back Again od Garyho Glittera. Dále pak můžete zaslechnout i upravené melodie z tracku 3 a.m. Eternal od KLF a We Call It Acieed od D Mob. Chytlavý a svižný song se dostal na druhé místo v maďarské singlové hitparádě a na třetí ve finské.


Apache Rocks the Bottom! – předposlední den roku 2005 vyšel singl, který tedy nepatří k těm úplně nejúspěšnějším (na druhé místo se dostal jen v singlových hitparádách ve Finsku a Maďarsku), mezi fanoušky si ale své místo našel. Už nikoho nepřekvapí, že i tady jsou použity samply, tentokráte jde jen o jeden, a to z instrumentálního songu Apache od skupiny The Shadows z roku 1960. Zajímavý je v tomto případě i mafiánský videoklip plný bitek, spoře oděných žen a jednoho elektrického býka.


Behind the Cow – první singl z dvanáctého alba The Ultimate Aural Orgasm patří za poslední roky u fanoušků k těm nejoblíbenějším. Ačkoli se většího a zásadnějšího úspěchu v hitparádách nedočkal, dodnes patří k velmi žádaným, za což můžou především svižný rytmus, chytlavá melodie a samozřejmě i vtipný a zdánlivě nesmyslný název. S písní kapele pomohl i americký raper Fatman Scoop a na kytaru si v ní zahrál Jeff „Mantas“ Dunn.

scooter

Samply jsou tentokráte použity z tracků What Time Is Love (Live at Trancentral) a America: What Time Is Love od KLF, (Don´t Fear) The Reaper od Blue Öyster Cult a Black Celebration od Depeche Mode. Navíc se v něm objevují i vokály z písně Yeh Kali Kali z indického filmu Baazigar. Atmosféru dotváří i klip natáčený v Indii, kde kapela způsobila kontroverzi tím, že zdejší posvátné zvíře - krávu - pomalovala.


Lass uns tanzen – snad jediný německy zpívaný singl kapely v hitparádách skoro vůbec neuspěl, přesto si ho fandové často žádají, což je určitě dáno jeho provokativním textem, v němž se opakuje pouze: „Lass uns tanzen oder ficken oder beides, denn morgen sind wir tot.“ Sampl je v tomto případě použit z písně Disco Band od skupiny Scotch. „Lechtivou“ píseň doplňuje i videoklip odehrávající se na jakési swingersparty. Song má mimochodem dvě verze – rádiovou (tzv. Day Version), kde je slovíčko ficken cenzurováno, a Night Version, kde je ponecháno.


The Question Is What Is The Question? – album Jumping All Over The World bylo propagováno singlem s až „filozofickým“ názvem. Ten dosáhl na druhé místo pouze v rakouské singlové hitparádě, vysamplovává song How Do You Do od uskupení Mouth & MacNeal z roku 1972 a dnes patří k těm méně výrazným, leč solidním trackům, které neurazí. Videoklip s poskakujícími tanečníky ovšem vlije mnoho energie do žil.


And No Matches – I druhý singl z téhož alba překypuje energií a patří k těm oblíbenějším. Melodii si tentokráte půjčuje ze dvou velkých hitů – jednak Big Big World od Emilie z roku 1999 a jednak Enola Gay od OMD. I v tomto klipu jsou vidět poskakující tanečníci, jedná se o jumpstylovou skupinu Sheffield Jumpers.

Jumping All Over The World – titulní singl ze stejnojmenného alba vyšel začátkem února roku 2008 a v Británii, kde dosáhl na osmadvacáté místo singlové hitparády, se stal tím vůbec nejvýše umístěným trackem Scooteru v této zemi za posledních pět let. Singlová verze se od té albové v tomto případě liší slokou navíc, trošku jiným začátkem a přidaným sborem na konci. Jinak samozřejmě znovu nechybí samply, klíčová melodie je z hardstylového tracku Rock Civilization od Headhunterz, hlavně je tu ale použita píseň A Glass of Champagne popové skupiny Sailor z poloviny sedmdesátých let. Videoklip zůstal věrný názvu skladby a zachycuje již zmíněné Sheffield Jumpers na různých místech světa. 

J´adore Hardcore – pilotní „vlaštovka“ z alba Under the Radar Over the Top patří za poslední dobu k těm nejchytlavějším a pyšní se i tím, že se jedná o vůbec první skladbu kapely, kde se zpívá francouzsky. Vokály obstarala fanynka skupiny Maddy Julien, která byla oslovena přes sociální sítě. Refrén songu, který se umístil na šestém místě maďarské singlové hitparády, je samplem skladby Chase The Sun od Planet Funk a melodie je z písní Lullaby od Activator a I Just Can´t Stop od The Pitcher. V průběhu natáčení videa na španělské Mallorce málem přišel o život frontman H.P., neboť šel na místní policii nahlásit krádež a když byl poslán najít tlumočníka do němčiny, čtvrť, v níž sídlila policie, byla zasažena bombovým útokem.

Ti Sento – Song s italským názvem je založen na stejnojmenné skladbě italské skupiny Matia Bazar z roku 1985 (ženský hlas ve skladbě patří Antonelle Ruggiero, jedné ze členek skupiny, která je dnes ve své domovině velmi slavnou hudebnicí), krom toho si ale půjčuje i zvukové efekty ze skladby Music or Noiz od Wildstylez a částečně i melodii z písně Sonic Sabotage od Crypsi. Po dlouhé době natočila kapela i takřka filmový videoklip, který má souvislý děj a odehrává se v opeře. 

The Sound Above My Hair  - Třetí singl z alba Under the Radar Over The Top vyšel koncem roku 2009 a vůbec poprvé zazněl živě v televizním pořadu stanice RTL 2 The Dome. Je založen na samplech ze singlu Wonderful Life od alternativní rockové kapely Black z roku 1985. V zajímavém videoklipu hraje krom samotné skupiny a sexy dudaček hlavní roli české vojenské auto Praga V3S, na němž pánové jedou a hrají. 

Stuck on Replay – pravděpodobně nejslavnější počin z této dekády znají i ti, kteří se o podobný styl hudby jinak nezajímají. Skladba se totiž stala oficiální hymnou mistrovství světa v ledním hokeji 2010, které se konalo v Německu. A nebyli by to Scooter, aby i do ní nevpašovali nějaké ty samply, v tomto případě jde o refrén poměrně slavného songu Lionela Richieho Stuck on You z roku 1984, malé části jsou vypůjčené i z tracku A Kay A od DJe Phila T. Menší zklamání zavládlo pouze v hitparádách, kde píseň příliš neuspěla, ačkoli vzhledem k tak velké události, jakou „zaštiťovala“, se od ní přece jen čekalo o trochu víc. A když hymna k MS v hokeji, tak ani v klipu nesmí tenhle populární sport chybět. 

Bigroom Blitz – Úvodní singl ze zatím posledního alba The Fifth Chapter se veze na vlně momentálně populárního „vrzavého“ bigroomu, s nímž si Scooter, kterým v některých pasážích hlasově vypomohl raper Wiz Khalifa, samozřejmě „pohráli“ po svém a učinili ho alespoň trošku snesitelnějším i pro jeho zaryté odpůrce. Ani tady nesmí chybět sampl, tentokrát z písně Hadi Bakalim od turecké zpěvačky Sezen Aksu. Za pozornost stojí i sexy klip z fitness studia. 

Zdroje k obrázkům: music-germany.blog.cz/1208/4, www.youtube.com 

 


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner


Literatura

Deadpool opět zasahuje, spaste svoje duše!

Deadpool 200Poslední měsíc roku 2016 vyšel v češtině pod taktovkou nakladatelství Crew další díl o nezbedném hláškujícím žoldákovi Wadeu Wilsonovi, který je širší - a nejen čtenářské – obci známý jako Deadpool. Na pultech knihkupectví ho najdete pod názve...

Divadlo

Dějiny násilí. Autobiografický román o znásilnění na prknech Švandova divadla

dejiny nasili 200Dějiny násilí, adaptaci známého autobiografického románu Édouarda Louise, hvězdy francouzské literatury, uvede v české premiéře Švandovo divadlo. Příběh mladíka, který se stal jedné vánoční noci obětí zločinu, režíruje Tomáš Loužný patří...

Film

Kino Světozor chystá nový cyklus, ve kterém představí nedistribuční snímky z celého světa

svetozor 200Na rok 2022 si kino Světozor připravilo pro své diváky novinku. Ve středu 16. února zahájí nepravidelný cyklus zaměřující se na kvalitní filmy z festivalů, pro které žádná distribuční společnost nemá v plánu českou premiéru. Cyklus ponese jméno „Sv...