Stroon na novince Meditations on Dichotomy přemítá o napětí ve společnosti

Stroon na novince Meditations on Dichotomy přemítá o napětí ve společnosti

Tisk

Stroon 200Novým albem Meditations on Dichotomy (2023) uzavírá slovenský hudebník Stroon vokální sérii, zahrnující alba Songs of Concealed Amplitude (2O2O) a Überhormones (2018).

 

 

Čtyřicetiminutová kompozice pro soprán, ansámbl a elektroniku je fúzí experimentální a soudobé klasické hudby. Tématem libreta je polarizace společnosti, přesycenost informačního prostoru rozporuplnými informacemi a snaha najít osobní východisko z této situace.

Kompozici tvoří dvě části - Tensions a Releases - odkazující na pocit napětí a uvolnění z něj. Tensions hovoří o budování tenze ve společnosti, neschopnost nalezení si k sobě cestu při diskutování aktuálních témat jako gender, trans identita, klimatické změny, imigrace, progresivismus a konzervatismus. Releases, tedy uvolnění z tenze, je snahou o smíření, nalezení cesty a lidského propojení, uvědomění si, že jsme součástí jednoho prostoru.

Výraznou linku tvoří zpěv sopranistky Kataríny Kurucové, držitelky řady pěveckých ocenění, která má za sebou i hostování v Carnegie Hall či na vídeňských pódiích.

„Meditace o dichotomii vznikly v době covidu, kdy jsem začal nejintenzivněji pociťovat rozdělení společnosti. Na písních jsem začal pracovat díky stipendiu Fondu na podporu umění, později se k nahrávání připojila Katarína a nahrála různé vrstvy vokálů, které jsem zpracoval. Album bylo od počátku koncipováno jako několikavrstvá skladba pro soprán. V prosinci 2022 jsme ji poprvé představili v Bratislavě a hned poté jsme ji nahráli ve studiu smile4u records. Inspirován buddhismem vnímám jevy jako pomíjivé a efemérní, zároveň cítím, že jsme součástí jednoho prostoru, v rámci kterého si můžeme vyměňovat informace, podobně jako fotony světla, které spolu mohou komunikovat, i když jsou vzdálené. Pomíjivost, efemérnost jevů a zároveň vzájemná propojenost mi přináší potřebné uvolnění z napětí, které můžeme pociťovat kvůli situaci ve společnosti,“ říká Dalibor Kocián aka Stroon k ideovému pozadí alba.

Coby instrumentalisty přizval Stroon vynikající hudebníky - Martina Štefánika (Ľudové Mladistvá), Jozefa Krupu (Ankramu), Andreje Gála (projekty Mira Totha) a Braňa Dugoviče (Jana Kirschner). Ti s ním spolupracovali již na uvedení skladby Songs of Concealed Amplitude roku 2017. Na projektu spolupracovala coby spolu editorka textu Zuzana Husarová, Stroonova kolegyně ze studentského rádia TLIS.

Stroon je již více než deset let živým elementem slovenské hudební scény. Nejen díky vibrafonu, který je jeho hlavním nástrojem, ale také díky řadě projektů a spoluprací, v nichž zanechává svůj rukopis. Zamyšlení, kontemplace, snaha o beztížný stav, koncepčnost - to vše jsou myšlenky jeho tvorby. Jeho živá vystoupení i produkce jsou specificky vytvářeny podle místa, času, publika a daného projektu, výsledkem je směs elektroakustických kompozic, které se snaží prozkoumat nové obzory a zprostředkovat pohlcující zážitek, dosud vydal více než deset alb.

Za desku Solar Preludes byl nominován ve dvou kategoriích slovenských hudebních cen Radio_Head Awards. Velkou část jeho tvorby tvoří scénická hudba (Shift, Folklore not War, Přivázaný ke kolu okamžiku, Od zeme), filmům, seriálům i reklamám (Good Old Czechs, Ikony, Kriminálka Kraj aj.). Za posledních deset let odehrál řadu koncertů na Slovensku i v zahraničí (Open'er, Lunchmeat, BAM festival, Waves Vienna, Sharpe, BUSH, Konvergencie, VIVA musica, Spectaculare, Pohoda...).

Album Meditations on Dichotomy vychází digitálně a na vinylu na Stroonově labelu Frequent Fires, poslechnout a zakoupit můžete na stroon.bandcamp.com

Stroon1

Zdroj foto: Ján Šipöcz

Více informací:

Multilink: https://stroon.fanlink.to/MoD

www.stroonmusic.net
www.instagram.com/stroonn/
www.stroon.bandcamp.com
www.facebook.com/stroonmusic


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nechte se nalákat na Přehlídku netradičního filmu do Mladé Boleslavi

200fPřehlídka netradičního filmu se bude konat 26. až 28. září v Mladé Boleslavi a nabídne balkánskou kinematografii. Na naše zvídavé otázky nám u této příležitosti odpověděl Jan Černík, supervizor a vedoucí produkce festivalu a hlavní dramaturg Jan Gál.

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Když hudba byla víc než zábava

altPamatujete si, co jste dělali v letech 1980 – 1984? A nebo víte, čím v té době žili vaši rodiče? Je vůbec možné srovnávat tehdejší pocity a postoje mladých Britů a Čechů? To jsou otázky, které mi jen tak mimochodem naskakovaly při četbě unikátní knihy mapující scénu anarcho-punkovýc...

Divadlo

Vánoční čas s Louskáčkem a Hej Mistře i komedií Bolka Polívky online na Dramoxu

Louskáček a Myšák PlyšákP

Na Vánoce dává Dramox Louskáčka z Národního divadla i vánoční představení Osel na něj funěl z Městských divadel pražských. Krásně zasněžené představení Rybovy České mše vánoční i Hurvínkovo přání pro děti. A vůbec nevadí, pok...

Film

Porozumět Lustigovi...

Přítomnost Arnošta LustigaNakladatelství Mladá fronta se rozhodlo vydat, řekněme, přímé svědectví o osobnosti Arnošta Lustiga, jednoho z nejdůležitějších českých spisovatelů píšícího o holocau...