Steampunk tarot

Steampunk tarot

Tisk

steampunk perexJestli má nějaký tarot ambice stát se naprosto průlomovým, pak je to překvapivě i zcela logicky tento. Překvapivě proto, že o stylu zvaném „steampunk“ jsem do loňského roku naprosto nic netušila, o to více mě začal fascinovat. Opravdu to není můj styl, ale autorka této knihy a tarotové sady, Barbara Moore, mě strhujícím způsobem vtáhla do příběhu steampunku a tarotu zároveň tak, že než jsem si stačila cokoliv uvědomit, byla jsem na konci knihy.  

 

 

A zůstal nádherný, hřejivý a nesmírně vzrušující pocit! A touha to všechno číst znovu a znovu a poznávat a dělat právě to, o čem steampunk je. Jakoby steampunk byl opravdu pro tarot stvořen.

„Fantastické vynálezy a precizně sestavené stroje jsou něčím, co ve světě steampunku rozhodně nelze přehlédnout. Steampunkové přístroje jsou nejen krásné napohled, ale jedná se i o skutečné technologické skvosty sloužící nějakému užitečnému účelu. Jsou tudíž praktické. K podobně zázračným výtvorům patří i tarot, velmi pečlivě propracovaná pomůcka, která navíc lahodí oku…“  

Každá tato karta je branou k nekonečné moudrosti a víc než kde jinde tady autorka poukazuje na to, že hlavním úkolem čtenáře, prohlížeče, tím více i vykladače karet je: dívat se na obrázky a hledat skrytý svět steampunku sám. Drobné detaily, pocity… to vše pak tvoří celkový obraz.  

Pracovní kniha je strhujícím příběhem i exkurzí do světa páry  

Kdyby jen páry. Jak nám Barbara Moore radí hned v začátku knihy, ze všeho nejdřív si zapněte počítač, najeďte si vyhledávač a nechte si vyjet všechny možné obrázky módy alá steampunk. Jsem si jistá, že nejen okamžitě načichnete tu zvláštní atmosféru, která není jenom jako ovzduší příběhu 20.000 mil pod mořem, ale probudí se ve vás i ta správná zvědavost. Zvídavost.  

A to právě autorka chce. Od prvních řádků mě její pracovní kniha začala neuvěřitelně zajímat a průběžně jsem si hledala i na internetu a dívala se na obrázky, hledala originální karty steampunku a kupodivu našla ještě jednu sadu. Tu jsem neměla tu čest otevřít, protože jsem ji naživo neviděla, ale tahle od paní Moore a pana Fella je prostě JEN JEDNA. Stačil týden nebo dva, aby tyto karty nenápadně, leč se silou nebývalou, vytlačily ty jediné tarotové, které jsem běžně používala.  

Číst pracovní knihu, významy jednotlivých karet a vůbec pronikat současně do tajemství steampunku i tarotu, je jako vydat se na vzrušující cestu, na které nebudete mít nikdy dost.  Karty jsou jako oživlé příběhy  Stále mám z karet pocit, že jsou živými organismy. Že na jejich obrázcích jsou často zachycené tam jemné nuance, emoce, drobnosti, zvláštnosti, které dodávají tarotu na neopakovatelné jedinečnosti, jež vás naplní jedinečnou radostí smíchanou s hlubokou touhou čerpat moudrost i fantazii právě ze steampunku.  

Žádný jiný tarot už tenhle nepřekoná.

Tady se sešli dva nesmírně talentovaní autoři!  

Steampunk tarot se prostě musí stát novým bestsellerem, protože dodává do této doby poněkud strnulému tarotovému světu zcela nový čerstvý a voňavý vichr, jež má potenciál vzít s sebou celé davy fanoušků. A to nejen steampunkových. A to je na nich to úžasné. Lze je doporučit naprosto každému, nikoliv jen fanouškům steampunku.  

steampunk tarot

Pojďme se podívat na malou ukázku, k podmanivému příběhu Rytíře pentaklů…

„Rytíř pentaklů je obecně považován za nejméně romantického ze všech rytířů. Je docela praktický, a jako takovému se mu vyčítá nedostatek duchovních ideálů. Vyznačuje se spíš rozvážností a galantností. Pečlivě zvažuje všechna pro a proti jakéhokoliv činu, a proto ho okolí vnímá jako pomalého a nudného. Jeho těžkopádnost a nevýraznost zcela jistě nejsou vlastnostmi, kterými by se rytíř chlubil, ale záleží na tom, co hledáte. Možná nemá takové způsoby, aby získal srdce každé dámy na plese, ale na druhou stranu bude pravděpodobně tím, kdo přežije válku a bude vůbec moci na nějaký ples jít.

Rytíř pentaklů se nenechá ovlivnit city, spěchem nebo pochybnostmi. Jakýkoliv jeho skutek přinese maximální zisk. Uvědomuje si, že hodnotu určuje realita, nikoliv nějaké abstraktní ideály. Například taková polní lahev. V ulicích Londýna by s ní moc velké terno neudělal, ale až bude v zákopech a stráví několik dní bez své jednotky, pak tato lahev získá daleko větší hodnotu.

Je-li do vaší situace zapojen Rytíř pentaklů, je marné se snažit působit na jeho city nebo ideály. Místo toho se snažte zaměřit na praktické otázky a závěry a uvidíte, že vám milerád pomůže…“  

Co říká o steampunku wikipedie?
Je to podžánr sci-fi či fantasy, který vznikl v 80. letech 20. století jako zajímavá odnož punku, zde je naprosto vše podřizováno době „steam“, tedy době, kdy nejrozšířenější technologií byla pára. Tyto parní technologie potom tvoří hlavní kulisy tohoto žánru.  


Mně osobně se však mnohem více líbí definice Barbary Moore:
„Retrotechno“
„Co se stane, když gotici objeví hnědou barvu“
„Jak by vypadala minulost, kdyby se budoucnost udála dříve“  

No, nezbývá než říct: Šťastnou cestu! Allons-y! Plnou parou vpřed do tohoto fascinujícího světa…  

Anglický originál: The Steampunk Tarot a The Steampunk Tarot Manual  /České vydání: Steampunk Tarot  

steampunk

Autor: Barbara Moore
Ilustrace: Aly Fell  
Vydalo: Llewellyn Publishing SE., 2012  
Přeložila: Jana Šritrová  
Vydalo: Synergie Publishing SE, 2014
Hodnocení: 100% 

Zdroj: http://www.synergiepublishing.com/cs/search/?search_inall=steampunk


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mít svůj „dream team“ je opravdu „dream“, říká zpěvačka Tereza Černochová

Cernochova perexŠiroké publikum ji prvně zaznamenalo, když se ještě vlnila v dívčím triu Black Milk. Později na sebe Tereza Černochová upozornila prvním sólovým albem Small Monstrosities, kde zpívala hlavně cover verze písniček z přelomu sedmdesátých a...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Víno a lieh, bez nich sa spoločnosť nezaobíde

PALENICA 200Vzdelávací inštitút Finančnej správy zorganizoval pre dvadsiatich troch účastníkov odborného kurzu vzdelávaciu exkurziu. Tá sa uskutočnila v rámci predmetu o spotrebných daniach so zameraním na lieh a alkohol. Exkurzia sa pod vedením lektorky Mon...

Z archivu...


Literatura

Putování českou přírodou

putovani ceskou prirodou 200V září vyšla u Knižního klubu nádherně zpracovaná kniha Heleny Kholové s fotografiemi Jana Rysa Putování českou přírodou. Fotografického průvodce naší malebnou přírodou jistě ocení malí i velcí!

Divadlo

Cirkus, který vám vyrazí dech

Festival Letní LetnáMezinárodní festival Letní Letná oživí od 19. srpna do 2. září pražské Letenské sady již podeváté atmosférou nového cirkusu a divadla. Vyroste zde pestré a veselé festivalové městečko s cirkusovými šapitó, kde...

Film

Příběh ze současného Egypta

YOMEDDINE perexBešaj (Rady Gamal) žije v koptské kolonii pro leprotiky, kam ho jako dítě umístila jeho rodina. Našel si tu manželku, kterou má rád, a taky práci – sbírá věci na smetišti. Když jeho manželka zemře, pocítí stárnoucí muž naléhavou potřebu ně...