Každý si v sobě nese nějaké Tajné tipy od babiček

Každý si v sobě nese nějaké Tajné tipy od babiček

tajne tipy nasich babicek 200V nakladatelství Motto vyšla po nějaké době další kniha Heleny Vrábkové, tentokrát s názvem Tajné tipy našich babiček.

 

 

 

Kniha je rozdělena na čtyři velké části: Vzpomínky, Jak babičky vařily, Dobrá rada nad zlato a Jak babičky léčily a příroda uzdravovala. V úvodních Pár slovech na začátek se autorka přiznává, že tady vybrala trošku toho nejlepšího z jejich obou předešlých knížek, přidala nové, nejzajímavější recepty z babičkovské kuchyně a jako bonus přidala desítky nesmrtelných rad. „Tak vzhůru do světa klidu, pohody, lásky, do světa, který nikam nespěchá a je spojen s tím laskavým slovem BABIČKA,“ uzavírá úvod.

Vzpomínková část obsahuje celkem dvanáct příběhů a musím říct, že mě příliš nezaujala. Jednak jsem ji v knize nečekala, a hlavně jsem měla dojem, že nahlížím do cizího života. Byly to vzpomínky autorky, ne moje a nic jsem si tak z nich neodnesla. Recepty se mi líbily mnohem více, a to například na klasický chléb, domácí naložený sýr nebo polévku ze sladkého mléka a podmáslovou. Chuť jsem dostala na čočku a la svíčkovou nebo krupicový smaženec. Velmi mě překvapily recepty na raky, žáby nebo dokonce medvěda!

Velmi zajímavé a cenné byly také rady zaměřené nejen na kuchyni, ale také na zdraví. Takovou bych si uměla představit celou knihu, ani ty recepty by nebyly třeba. Některé pro mě byly obecné známé a jasné, ale našla jsem i několik zajímavostí jako třeba, že se piškotová těsta mají šlehat pouze jedním směrem, protože jsou potom nadýchanější, nebo že je dobré si při krájení cibule dát na hlavu šátek. Vlasy totiž rády absorbují cibulové aroma. Až budu mít rýmu, tak musím vyzkoušet dát si uvařený brambor na gázu, přiložit jej na čelo a pevně obvázat. Rýma by se tím měla spustit a bolest pominout.

Tajné tipy našich babiček ocení především ti, kteří nemají své vlastní triky, případně nemají na koho vzpomínat. Ti ostatní v ní nenajdou tolik nových věcí, ale to neznamená, že by si ke knize neměli najít cestu.

Helena Vrábková (vlastním jménem Helena Brejchová) se narodila 12. května 1958. Už odmala ráda psala a spisovatelkou se stala až ve svých 42 letech. Do té doby byla příležitostným novinářem, přispěvovatelem do různých periodik a šuplíkovým psavcem. Její prvotinou je kniha Co věděly naše babičky a co jsme my zapomněli (Motto, 2009), napsala také například Keltský horoskop aneb Když stromy vyprávějí (Motto, 2006) nebo Sám sobě věštcem (Motto, 2004) a v nakladatelství Grada jí v roce 2016 vyšla kniha pro děti O Hafíkovi, statečném pejskovi. Více informací o ní najdete na webu: http://www.helenavrabkova.cz/

tajne tipy nasich babicek

Tajné tipy našich babiček
Autor: Helena Vrábková
Žánr: moderní kuchařka
Nakladatelství: Motto, Albatros Media
Rok vydání: 2020
Počet stran: 200
Hodnocení: 70 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/55255353/tajne-tipy-nasich-babicek/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Anita? Právě takový svěží vítr jsem si už dlouho přál, říká zpěvák Pavel Vítek

pavel vitek 200I když začínal jako popový zpěvák, postupně se Pavel Vítek zavedl i jako úspěšný muzikálový herec. Má za sebou tedy nejen řadu alb či velké hity, ale i pěkné muzikálové role. Dokonce si na divadle střihl i činoherní roli, což ho prý také m...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Lovci knih dobrodružně spojují historii s fikcí

lovci knih 2Německý archeolog, žurnalista a spisovatel Dirk Husemann přichází na českou knižní scénu s dalším historickým románem. Tentokrát se přesouvá do 15.století a věnuje se Lovci knih.

 

Z archivu...


Literatura

Hakan Nesser: Dívka, která nikomu nechyběla

divka200Líbivá anotace a líbivé téma. Atraktivní. Přesto jsem si na „konec nudy“ a pořádné rozjetí příběhu musela téměř sto stran počkat. Potom, jako když autor nasadí druhou, třetí a čtvrtou rychlost a rozjel příběh, kterému nelze nic vytknout. Snad jen občas, ...

Divadlo

Cirkus Cirkör, Cahin Caha a Cirk La Putyka připravují pro Letní Letnou společný projekt Lacrimae

Unikátní představení, které se jindy a jinde nebude již opakovat, připravují pouze pro letošní Letní Letnou tři přední evropské soubory z oblasti nového cirkusu – Cahin Caha z Francie, Cirkus Cirkör ze Švédska a <...

Film

Natáčí se nový film Superžena

superzena perexTvůrci komedie Casting na lásku začali loňský rok s natáčením nového celovečerního filmu s názvem Superžena. Vizuálně netradičně pojatý snímek ze současnosti, který naráží na téma hledání postavení moderní ženy, slibuje atraktivní podíva...