Jak jsme letos navštěvovali památky v České republice?

Jak jsme letos navštěvovali památky v České republice?

navstevnost pamatekLetošní návštěvnickou sezónu na státních památkách hodnotí Národní památkový ústav přes stávající finanční krizi jako stále úspěšnou. Od ledna do září 2012 i ve velmi teplém letním počasí přilákaly památky v jeho správě 3 miliony 940 tisíc návštěvníků, což je však o 67 900 návštěvníků (-1,73 %) méně, než ve stejném období loňského, návštěvnicky mimořádného roku 2011. A proč to sledujeme? Protože naše kulturní dědictví (hmotné i nehmotné) je hlavním tahounem cestovních ruchu.

Méně návštěvníků, ale vzhledem ke krizi stále dost

My, Češi, čím dál víc trávíme, pokud na ni vůbec máme, dovolenou doma, v České republice. Stále více se zajímáme o prodloužené víkendy. Jasně tedy vidíme, že současný trend směřuje ke zkracování doby zahraniční dovolené a zbylé volno věnujeme tuzemským výletům. A na tom nepochybně profitují naše hrady a zámky. Nejvíce navštěvujeme hrady a zámky ve středních Čechách a v Plzeňském kraji.

"Návštěvnická sezóna 2012 byla velmi dobrá, a to především díky domácím, českým návštěvníkům,“ zhodnotila uplynulé období generální ředitelka NPÚ Ing. arch. Naďa Goryczková. „Data do konce září ukazují, že tuzemské milovníky památek neodradilo od návštěvy ani letošní velmi teplé léto a že úsilí našich kastelánů nevyšlo naprázdno. Pokles návštěvnosti oproti loňským, extrémně chladným a deštivým letním prázdninám jsou necelá dvě procenta, která jsou pro Národní památkový ústav a památky v jeho správě bezesporu úspěchem,“ řekla generální ředitelka a dodala: „Navíc památky ve správě NPÚ zdaleka ještě neuzavírají své interiéry. Nám, návštěvníkům, budou od listopadu k dispozici zimní prohlídkové trasy na hradě a zámku v Českém Krumlově, na zámku Hluboká a Sychrov nebo na hradě Rožmberk. V plném běhu je také příprava adventních a vánočních akcí na závěr roku.“

navstevnost pamatek

Úspěšná Hradozámecká noc 2012

Dobrý vývoj sezóny potvrdil také náměstek generální ředitelky NPÚ pro správu památkových objektů Ing. Petr Svoboda. Velké návštěvnické projekty NPÚ, jako byla Hradozámecká noc 2012, či čtvrtý ročník Oživlých památek, které nás zvou k opakované návštěvě na zajímavé doprovodné pořady a kulturní akce, považuje za správnou cestu. Jen Hradozámecká noc 2012 přilákala v průběhu jednoho večera, 1. září, přes 25 tisíc návštěvníků. Navíc jsme, jako čeští návštěvníci, změnili své chování. Nedíváme se už jen na cenu vstupenky, ale přemýšlíme o kvalitě služeb, které za své peníze získáme, a zajímáme se také o specializované programy i exkluzivnější prohlídkové trasy.

Deset nejnavštěvovanějších památek ke konci září 2012

1. Lednice 286 126
2. Český Krumlov 273 180
3. Hluboká nad Vltavou 224 823
4. Karlštejn 194 932
5. Kroměříž 125 524
6. Konopiště 101 252
7. Trosky 96 162
8. Bouzov 92 550
9. Sychrov 88 287
10. Křivoklát 83 443

Pořadí nejnavštěvovanějších památek můžeme ještě do konce roku 2012 změnit. Na hradě a zámku v Českém Krumlově můžeme absolvovat zimní prohlídkovou trasu Hradního muzea otevřenou v běžném denním provozu kromě pondělí. Národní památkový ústav odhaduje, že ke konci roku 2012 překoná celkové číslo 4,25 milionu návštěvníků.

navstevnost pamatek

Výstava „Pernštejnové a jejich doba“

Celý rok 2012 jsme zasvětili rodu Pernštejnů. Na území celé ČR, ale především v Pardubickém, Olomouckém a Jihomoravském kraji, proběhlo v rámci Roku Pernštejnů na devět desítek akcí, kterými jsme si připomněli tento starobylý a významný šlechtický rod, který svým majetkem a postavením konkuroval soudobým Rožmberkům. Nejvýznamnější akcí byla výstava „Pernštejnové a jejich doba“, která probíhala v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí v Praze od května do srpna 2012. Výstavu navštívilo celkem 16 018 návštěvníků. Pernštejnský rok zakončíme 12.prosince 2012 konferencí v Pardubicích. V příštím roce se můžeme těšit na programy a výstavy ve znamení ´francouzské šlechty na našich sídlech´.

Věrnostní karty raději s razítkem

Tradiční věrností program NPÚ jsme letos propojili s programem „Pohádkové Česko“. Došlo k elektronizaci systému, kdy papírové kartičky nahradily plastové karty, do nichž se body načítaly pomocí čteček čárového kódu. Systém se bohužel příliš neosvědčil – uživatele odrazovala povinná registrace karty na internetu i to, že plastová karta samotná není vzpomínkou na návštěvy konkrétních památek. Program se potýkal také s drobnými technickými problémy. Oproti předchozímu roku byla vydána jen asi třetina věrnostních pasů a také počet poskytnutých šestých prohlídek zdarma je výrazně nižší, než v minulém roce. Příští rok se proto vracíme k osvědčenému systému papírových návštěvnických pasů.

navstevnost pamatek

Nové stálé expozice

• Na zámku v Hořovicích jsme z velké části obnovili expozici hraček.
• Na zámku Žleby jsme zrekonstruovali soukromé knížecí pokoje, dětské pokoje a Pohádkový sál. Návštěvníci mohli vidět také zrestaurovanou štukovou výzdobu Andělské chodby.
• Na zámku Mnichovo Hradiště jsme zhlédli zrestaurovanou žánrovou obrazovou galerii a otevřeli jsme novou expozici, kterou jsme věnovali Albrechtovi z Valdštejna a místu jeho posledního odpočinku.
• Na hradě Karlštejn jsme si nově prohlíželi exteriéry za třetí branou s možností fotografování.
• Na hradě Křivoklát jsme si nově, bez průvodce, prohlíželi podle svých časových možností hradní ochozy a Velkou věž s loveckou expozicí a vyhlídkou.

Národní památkový ústav a památky v jeho správě

Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Vedle své role odborné složky v procesu památkové péče v České republice plní NPÚ také povinnosti vyplývající ze správy více než stovky státních památek. Většina z nich je veřejnosti přístupná a z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je 7 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO: zámecký komplex Český Krumlov, zámek Litomyšl, zámek Telč, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, zámky Valtice, Lednice a Janův Hrad v rámci Lednicko-valtického areálu, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži.

navstevnost pamatek

Reorganizace NPÚ

Po 1. lednu 2013 očekáváme reorganizaci, změnu organizace, kdy budeme z centra řídit správu památkových ústavů (bez záruky).

A co vozíčkáři?

Jak jsme byli informováni na tiskové konferenci NPÚ, situace ohledně vozíčkářů se nezměnila. Nadále budeme považovat některé památky za bariérové, některé za bezbariérové. V publikaci „Jak dobýt hrad“ zjistíme přesně, které památky jsou či nejsou vozíčkářům přístupné. Situace pro vozíčkáře se prý zlepšila v zahradách pod Pražským hradem.

Zvykáme si na internet

Stále více jsme využívali možnost zajistit si vstup na kulturní akce nebo vybrané prohlídky prostřednictvím internetu. Rozšířili jsme síť předprodejních míst na kulturní akce ve středních Čechách, zejména díky spolupráci s infocentry středočeských měst.

Kam do konce roku 2012?

V listopadu můžeme navštívit Karlštejn, také zámek v Mníšku pod Brdy. O víkendech navštivme ještě hrad Křivoklát a Konopiště. Pro objednané skupiny je přístupný i klášter Sázava. Také v prosinci bude denně přístupný zámek Mníšek pod Brdy, o víkendech hrad Křivoklát a Karlštejn. Do konce roku je ještě na našich památkových objektech připravena celá řada akcí, tradiční budou zejména adventní koncerty a vánoční trhy.

www.npu.cz

Ilustrační foto: Václav Koníček


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Lukáš Kovanda: „Ekonomie? Především věda o lidech a jejich rozhodování!“

Kovanda foto200Popularizátoři ekonomie a světa financí úspěšně bourají mýtus, že tato oblast je nuda a „suchařina“. K oblíbeným autorům patří Lukáš Kovanda. Jeho stravitelné a svižné texty se dobře čtou v kavárnách nebo při cestování ve...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Sezona 2015 byla pro hrady a zámky úspěšná, Lucemburský rok by se jí mohl vyrovnat

kruml200Památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) navštívilo v roce 2015 rekordních více než 5 milionů návštěvníků. Prolomení této magické hranice je výsledkem přetrvávajícího zájmu návštěvníků o kl...

Z archivu...


Literatura

Nutné lži – dvě ženy samy proti systému

Nutne lziJane Forresterová je mladá žena, která má po sňatku s Robertem jasnou a zářivou budoucnost. A taky krásně nalinkovanou - vzala si pediatra, což v 60. letech minulého století na jihu USA pro muže znamená, že má společenskou...

Divadlo

Nový muzikál Mýdlový princ na prknech Divadla Broadway

MP perexUž od začátku ledna probíhají v pražském Divadle Broadway zkoušky na nový muzikál Mýdlový princ, jehož premiéra je ohlášena na 12. března 2015. Zatímco režisérem inscenace, která je avizována rovněž jako hudební komedie, je...

Film

Nedotknutelné něžnosti ovládly francouzské kino

altV lidském životě lze nalézt spoustu zátěžových situací na hranici snesitelnosti, ať již se týkají vlastních nesnází (zvláště závislosti na cizí péči) nebo obrazné i doslovné ztráty těch nejbližších, to jest v první řadě partnera či dětí. Tato traumata prozko...