Jak budovat impérium nožem, naběračkou a vidličkou

Jak budovat impérium nožem, naběračkou a vidličkou

Tisk

Rusko pohledem z kuchyněAutor nám servíruje na 18 talířích nejrůznorodější hostinu hodnou impéria na „hliněných nohou“. Co talíř, to příběh z posledních cca 100 let Ruska či Sovětského svazu. S osobitým pohledem občana národa, který má se svým východním sousedem spoustu hořkých historických zkušeností, popisuje skrze kuchaře kuchyni jednotlivé dějinné etapy východní Evropy, avšak čtivým způsobem, který čtenáři nevnucuje svůj názor a nechává na něm, aby si utvořil svůj vlastní. Jednotlivé příběhy jsou uzavřeny několika dobovými recepty s fotografiemi.

Kniha je velice čtivá, hned první příběh osobního kuchaře cara Mikuláše II. rozjitří čtenářovu zvědavost a chuťové buňky takovým způsobem, že musí okamžitě ochutnat další „talíř“ a číst dále. Střídají se příběhy či zpovědi osobních kuchařů jednotlivých imperátorů (Lenin, Stalin, Chruščov, Brežněv, atd.) s příběhy kuchařek „z lidu“ z těžkých období SSSR (Stalinem vyvolaný hladomor na Ukrajině, obležení Leningradu, válka v Afghánistánu, Černobylská havárie, atd.) Všechno jsou to silné příběhy, na mě však nejvíc zapůsobily dva příběhy.

Příběh údajného nevlastního bratra Stalinova, Alexandra Jakovleviče Egnatašviliho, který se nezištně staral o Stalinovu matku v jeho nepřítomnosti a který Stalina naučil používat opulentní kuchyni jako ukazatel bohatství a neomezené moci, čímž okouzloval nejen Churchilla s Rooseveltem během schůzek za II. světové války. Za to byl po zásluze odměněn bezdůvodnou popravou své milované manželky (Němka), kterou zinscenoval Berija, který měl pocit, že by ho tento kuchař mohl předskočit na žebříčku Stalinových oblíbenců. Stalin, jak bylo jeho milým zvykem, nechal své podřízené, ať se mydlí mezi sebou a nemají sílu kout pikle proti němu.

Druhý příběh je o kuchařkách z kuchyní ukrajinské rovenské jaderné elektrárny. V roce 1986 byly hned po jaderné havárii v Černobylu vybrány jako „dobrovolnice“, aby vařily četám odstraňujícím bezprostřední následky havárie přímo v lese u vybuchlých reaktorů. Stranické výbory je poslaly bez jakýchkoliv ochranných prostředků, často jen jen na základě osobních antipatií, řešit tuto situaci. Jednalo se třeba o maminku samoživitelku se 3 dětmi nebo děvčata hned po škole. Přesto tyto ženy neztratily lidskost a snažily se dalším odsouzencům pobyt v jejich občerstvovacím zařízení maximálně zpříjemnit tak, aby se cítili jako doma. Ze 14 žen je polovina po smrti a jen jedna zatím nemá žádné zdravotní následky.

Kniha nutí čtenáře hodně přemýšlet. Nastavuje zrcadlo fungování „ruské“ moci a snaží se rozkrývat zákoutí duše ruského národa… Čtenář si však musí úsudek vytvořit sám. Vřele doporučuji.

Rusko pohledem z kuchyně

Autor: Witold Szablowski
Překlad:Jaroslava Jiskrová
Název: Rusko pohledem z kuchyně
Nakladatelství: Dokořán
Počet stran:400
Rok vydání: 2023

Hodnocení: 90%

https://www.dokoran.cz/index.php?&;p=book&id=1478


 

Zobrazit další články autora >>>

Banner

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Rád píšu povídky,“ svěřil se nám Martin Benek, finalista naší literární soutěže

martin benek novy zivotNa jaře letošního roku jsme vyhlásili literární soutěž. Soutěžící měli napsat erotickou povídku. Je pravdou, že hned na počátku si porotci museli vyjasnit i to, co je ještě erotika a co už je za hranou… V září jsme odta...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Bezčasí. Takový byl počátek normalizace

Bezcasi perexV uplynulých letech vyšlo několik sborníků, které mapovaly dění a poměry v poválečném Československu. Jako podklady k jednotlivým textům posloužily přednášky na konferencích, pořádaných Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích ve spolupráci s ...

Z archivu...


Literatura

Jaká je detektivka od oblíbené autorky podcastu?

NeodpovidejNeodpovídej... je detektivka od Lucie Bechynkové, která se proslavila podcastem Opravdové zločiny a také několika nebeletristickými knihami.

...

Divadlo

Kdyby Nestroy vědel…premiéra PRO NIC ZA NIC v Městském divadle v Brně

pro nic za nic perexKdyby Johann Nepomuk Nestroy věděl, že po něm bude ve Vídni pojmenováno náměstí i zastávka metra, asi by se moc divil. On to byl totiž už za svého života na jedné straně miláček publika, měšťanského i lidového, ale mocn...

Film

Dánská road-movie „Spi, děťátko, spi“ jde až na dřeň

detatko 200Žánr road-movie máme asi obecně spojený s nějakou americkou bláznivinou, jejíž protagonisté jsou během své cesty zahaleni nejmíň v alkoholovém oparu a mají na svědomí naprosté šílenosti. Dánský příběh, poslední z řady Severské kultovní filmy, které...