Jak budovat impérium nožem, naběračkou a vidličkou
Banner

Jak budovat impérium nožem, naběračkou a vidličkou

Tisk

Rusko pohledem z kuchyněAutor nám servíruje na 18 talířích nejrůznorodější hostinu hodnou impéria na „hliněných nohou“. Co talíř, to příběh z posledních cca 100 let Ruska či Sovětského svazu. S osobitým pohledem občana národa, který má se svým východním sousedem spoustu hořkých historických zkušeností, popisuje skrze kuchaře kuchyni jednotlivé dějinné etapy východní Evropy, avšak čtivým způsobem, který čtenáři nevnucuje svůj názor a nechává na něm, aby si utvořil svůj vlastní. Jednotlivé příběhy jsou uzavřeny několika dobovými recepty s fotografiemi.

Kniha je velice čtivá, hned první příběh osobního kuchaře cara Mikuláše II. rozjitří čtenářovu zvědavost a chuťové buňky takovým způsobem, že musí okamžitě ochutnat další „talíř“ a číst dále. Střídají se příběhy či zpovědi osobních kuchařů jednotlivých imperátorů (Lenin, Stalin, Chruščov, Brežněv, atd.) s příběhy kuchařek „z lidu“ z těžkých období SSSR (Stalinem vyvolaný hladomor na Ukrajině, obležení Leningradu, válka v Afghánistánu, Černobylská havárie, atd.) Všechno jsou to silné příběhy, na mě však nejvíc zapůsobily dva příběhy.

Příběh údajného nevlastního bratra Stalinova, Alexandra Jakovleviče Egnatašviliho, který se nezištně staral o Stalinovu matku v jeho nepřítomnosti a který Stalina naučil používat opulentní kuchyni jako ukazatel bohatství a neomezené moci, čímž okouzloval nejen Churchilla s Rooseveltem během schůzek za II. světové války. Za to byl po zásluze odměněn bezdůvodnou popravou své milované manželky (Němka), kterou zinscenoval Berija, který měl pocit, že by ho tento kuchař mohl předskočit na žebříčku Stalinových oblíbenců. Stalin, jak bylo jeho milým zvykem, nechal své podřízené, ať se mydlí mezi sebou a nemají sílu kout pikle proti němu.

Druhý příběh je o kuchařkách z kuchyní ukrajinské rovenské jaderné elektrárny. V roce 1986 byly hned po jaderné havárii v Černobylu vybrány jako „dobrovolnice“, aby vařily četám odstraňujícím bezprostřední následky havárie přímo v lese u vybuchlých reaktorů. Stranické výbory je poslaly bez jakýchkoliv ochranných prostředků, často jen jen na základě osobních antipatií, řešit tuto situaci. Jednalo se třeba o maminku samoživitelku se 3 dětmi nebo děvčata hned po škole. Přesto tyto ženy neztratily lidskost a snažily se dalším odsouzencům pobyt v jejich občerstvovacím zařízení maximálně zpříjemnit tak, aby se cítili jako doma. Ze 14 žen je polovina po smrti a jen jedna zatím nemá žádné zdravotní následky.

Kniha nutí čtenáře hodně přemýšlet. Nastavuje zrcadlo fungování „ruské“ moci a snaží se rozkrývat zákoutí duše ruského národa… Čtenář si však musí úsudek vytvořit sám. Vřele doporučuji.

Rusko pohledem z kuchyně

Autor: Witold Szablowski
Překlad:Jaroslava Jiskrová
Název: Rusko pohledem z kuchyně
Nakladatelství: Dokořán
Počet stran:400
Rok vydání: 2023

Hodnocení: 90%

https://www.dokoran.cz/index.php?&;p=book&id=1478


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Hana Hindráková: „Africká mentalita se od české velmi liší. Lidé žijí pro dnešní den a nepřemýšlejí nad tím, co bude v budoucnosti.“

200rozVyzpovídali jsme pro vás mladou spisovatelku Hanu Hindrákovou, která strávila nějaký čas v Keni a dokázala své zkušenosti zúročit ve dvou úspěšných knihách. V tomto rozhovoru nebude řeč jen o nich – zaměříme se i na její organizaci FAIR.

...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Čtěte také...

Temné dvacáté století

Temny kontinent perexI tuzemští historici si zvykli na používání termínů „dlouhé 19. století“, ohraničené na jedné straně Velkou francouzskou revolucí (1789) a na druhé straně výbuchem 1. světové války (1914), a „krátké 20. století“, vymezené z...


Divadlo

Městské divadlo Mladá Boleslav reprízuje představení Je úchvatná!, příběh „královny kraválu“

je uchvatna200Od konce minulé sezóny uvádí Městské divadlo v Mladé Boleslavi úspěšnou komedii Petera Quiltera Je úchvatná! Jde o skutečný příběh Američanky Florence Foster Jenkins. I když je považována za nejhorší operní pěvkyni všech dob, přesto se jí po...

Film

Kouzlo osobnosti aneb love story po Řecku

altDny evropského filmu je úspěšný festivalový projekt plný snímků s označením 100% made in EU. Kinosály se plní nejen v Praze, ale i v dalších šesti českých městech. Ve čtvrtek 19. dubna se ty pražské v rámci filmového maratonu naplnily naposled. A jedním z těch posledních sní...