Jaký je dnes odkaz Fučíka? Zajímá se o něj i britský historik

Jaký je dnes odkaz Fučíka? Zajímá se o něj i britský historik

Fucik perex 1Julius Fučík dnes. Takový název nesl mezinárodní kulatý stůl, který se nedávno uskutečnil v Praze. Uspořádaly jej Společnost Julia Fučíka a Výbor národní kultury.

 

 


Někdejší pražský zpravodaj listu Neues Deutschland Klaus Haupt z Berlína uvedl, že život novináře a protifašistického odbojáře Julia Fučíka začal poznávat v roce 1950. „Mladým bylo nutno vštípit antifašistické myšlenky,“ řekl. V roce 1971 podnikl s vdovou po Fučíkovi Gustou cestu po stopách Julia, zvaného Julka.

„Byl jsem na Pankráci, kde byl vězněn. Byl jsem v bytě, kde žil, Gusta mi vše ukázala. Mohl jsem se dotýkat věcí, které po něm zbyly,“ dodal. Každoročně, 8. září, kdy byl Fučík v roce 1943 popraven v Berlíně, chodí podle jeho slov skupina německých antifašistů uctít jeho památku k památníčku, který je v Německu instalován.

Podle britského historika Johna Callowa jsou dvě skupiny, které se o Fučíka zajímají: aktivisté, kteří s jeho odkazem seznamují kupříkladu dělníky, a akademici, které zajímá jeho tvorba. On sám má jeho tvorbu podrobně nastudovanou.

fucik perex

Estetička Věra Beranová se zamýšlela nad tím, zda intelektuál může být revolucionář. „Ne tím, že běží na barikády, ale tím, že bojuje psaním,“ řekla. Fučík podle jejích slov viděl do budoucna, protože „byl nahoře - na palmě“. Dole ho ale neslyšeli. „Kdyby ale slezl dolů, přestal by zase vidět do dálky,“ řekla.

Básník Karel Sýs řekl, že i dnes potřebujeme hrdiny. Novinářka Jana Vacková polemizovala: podle ní potřebujeme spíš symboly, hrdinou jsou podle ní bohužel dnes především peníze. „Potřebujeme mladé Fučíky,“ řekla.

Fucik pozvanka

Diskutovalo se o i o textech Fučíka ze třicátých let. Mnohé problémy se dnes opakují. Třeba v Rézince upozorňoval na nebezpečí exekutorů, kteří jsou i v současnosti jedním z důvodů existenčních problémů.

Promítán byl dokument, kde hovořili mimo jiné Fučíkovi spojenci z protifašistického odboje, kteří vyvraceli pochybnosti o jeho činnosti, které se vyrojily po listopadu 1989.

Kulatý stůl byl uspořádán u příležitosti 111. výročí narození Julia Fučíka (připadl na 23. února). Před rokem byl - u příležitosti 110 let od jeho narození - na Olšanských hřbitovech znovu instalován pomník, který za minulého režimu stával před Parkem kultury a oddechu Julia Fučíka, dnešním Výstavištěm.

fucik

Zdroj foto: www.facebook.com/SpolecnostJF (Haló noviny)

( 0 hlasů )

 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Therion: “Jako vždy bude velkým potěšením u vás hrát”

therion 200Tento vzkaz nám předává Christofer Johnsson ze švédské metalové skupiny Therion. Ta je headlinerem festivalu Made of Metal, který se koná 15. až 17. srpna v Hodoníně. Přivezou si novou zpěvačku...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Letošní rok vyhlášen Evropským rokem industriálního a technického dědictví

Pamatky technika 200Rok 2015 bude impulsem pro oslavu evropského průmyslového dědictví. Ukáže široké laické i odborné veřejnosti hodnotu, význam a často jedinečnost tohoto dědictví a jeho šanci pro budoucnost. Jedním z hlavních cílů Evropského roku ...

Z archivu...


Literatura

Recenze: Správné otázky od Debbie Ford

spravne otazky200Jaká je síla lidské duše? Naší osobnosti? Autorka s těmito myšlenkami přišla naprosto revolučně snad ještě po boku Louise L. Hay. Dvě průkopnice? Možná… Rozhodně je z této knihy znát vyzrálost, vybroušenost. Z textů Debbie Ford načerpát...

Divadlo

Nemusí to znamenat nic, ale mohlo by!
ImageKlidné vody vyšetřovací stanice rozčeří krátký telefonát oznamující záhadnou vraždu u Betlémáku. Parta z kriminálky Aneňák jde do akce! Divadlo Na zábradlí uvedlo poblázněnou krimi-komedii autora Egona Tobiáše...

Film

Páté kolo u vozu

altČeská filmová komedie v režii Bořivoje Zemana je o babičce, která přijede i s husou v košíku bydlet k dceři, s vyhlídkou na klidné stáří. Dcera s manželem a dvěma dětmi babičce slibují, jak ji budou hýčkat a ona si bude užívat štěstí v k...