Festival Rosa Bohemica zve na krásná místa, kde hudbou oživí dávné příběhy

Festival Rosa Bohemica zve na krásná místa, kde hudbou oživí dávné příběhy

Tisk

3 Festival Rosa Bohemica opět zve na místa v růžici okolo Prahy Zavítá ale i do Jihočeského a Ústeckého kraje foto archiv Rosa BohemicaKoncerty spojující zážitek z hudby s atmosférou netradičních historických míst nabízí i po prázdninách třetí ročník festivalu Rosa Bohemica. Výjimečný koncert věnovaný geniální tvorbě významného raně barokního skladatele Heinricha Ignaze Bibera zazní už 2. září na zámku v Nižboru v podání souboru Ensemble Inégal. Přednáška varhaníka Adama Viktory se uskuteční 1. října na zámku v Louňovicích pod Blaníkem a bude poctou Janu Dismasi Zelenkovi, nejvýznamnějšímu hudebnímu skladateli českého baroka.

A program je připraven i na dalších místech. „Chceme lidem přiblížit atmosféru kostelů, klášterů, zámků a dalších pozoruhodných prostor. A naplnit je krásnou, kvalitní hudbou, která rezonuje s jejich jedinečným geniem loci,“ říká sopranistka Gabriela Eibenová, zakladatelka festivalu. Ten letos potrvá až do 21. listopadu. Program, informace o účinkujících, mapa dějišť, termíny jednotlivých akcí i vstupenky lze najít na www.rosabohemica.cz.

„Novodobé odhalení dosud neznámé hudby Jana Dismase Zelenky je senzací pro všechny milovníky baroka. Nenahraditelné místo v procesu znovuobjevování Zelenkova odkazu má varhaník a dirigent Adam Viktora. Právě on bude pro posluchače průvodcem po cestě Zelenkovým životem i dílem. Tohoto „blanického rytíře“ tak představí publiku z pohledu znalce Zelenky a milovníka jeho hudby, jemuž se při studiu jeho díla podařilo objevit hudební poklad nevyčíslitelné ceny,“ říká Gabriela Eibenová a zve 1. října na Viktorovu poutavou přednášku do Louňovic pod Blaníkem.

4 Rosa Bohemica se už tradičně koná během léta a pokračuje i po prázdninách Na snímku Gabriela Eibenová zakladatelka festivalu foto René Volfík

K událostem festivalu budou rozhodně patřit i tři koncerty renomovaného souboru Ensemble Inégal, jejichž zakladatelem a vedoucím je právě Adam Viktora. „Už 2. září vystoupí soubor s Růžencovými sonátami významného raně barokního skladatele Heinricha Ignaze Bibera na zámku Nižbor. V komorním složení s Gabrielou Eibenovou se pak soubor 12. října představí publiku v Praze v kostele svatého Vavřince. A s kolekcí Handelových skladeb pak 19. listopadu Enseble Inégal rozezní i zámek v Děčíně, kam náš festival letos zavítá poprvé,“ uvádí Gabriela Eibenová.

Jedinečným místem bude i Panenský Týnec známý především díky nedostavěnému gotickému chrámu. Rosa Bohemica zde ale publikum zavede do kostela sv. Jiřího – mimořádný koncert středověké hudby v podání Dua Kchun včetně originální videoartové projekce se zde uskuteční 30. září.

9 Mimořádnou lokací festivalu Rosa Bohemica je Maková hora foto archiv Rosa Bohemica

Mimořádnou lokací festivalu Rosa Bohemica je Maková hora

„K atraktivním místům festivalu patří starý augustiniánský klášter v Roudnici nad Labem a zámeček ve Vysoká u Příbramě, kde našel svůj druhý domov skladatel Antonín Dvořák. Závěrečný koncert 21. listopadu už tradičně zazní na krásném zámku v Kosmonosích,“ říká zakladatelka Rosy Bohemicy.

„Rosa Bohemica by měla dělat lidi spokojenějšími, pokud se to i na podzim podaří tak, jako v létě, kdy festival začal, bude to skvělé. Já jsem se jako malá ráda toulala po neznámých cestách. Radost z objevování krásných historických míst mi zůstala dodnes, a to dobrodružství chci nabídnout i našim posluchačům,“ dodává Eibenová.

Rosa Bohemica. Vstupné dle jednotlivých akcí (v průměru okolo 160,- Kč), slevu mají studenti, senioři, ZTP a ZTP/P. Vstupenky lze koupit přes www.goout.cz nebo stránky festivalu.

Program 3. ročníku hudebního festivalu Rosa Bohemica


Nižbor
Zámek-kostel
2/9/2023/18.00
Růžencové sonáty
Lenka Torgersen, barokní housle
Ensemble Inégal
Koncert

Nižbor je dalším místem, kde si Rosa Bohemica podmanila srdce posluchačů a provází festival od jeho samého počátku. Pro koncert v kostele Povýšení sv. Kříže v areálu Nižborského zámku si hudební soubor Ensemble Inégal letos připravil program, jehož dominantním tématem budou Růžencové sonáty významného raně barokního skladatele Heinricha Ignaze Bibera. Nesmírně náročného partu virtuozních houslí se ujme Lenka Torgersen.

6 Festival Rosa Bohemica zahajuje letos koncertem v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše foto Památník Karla Čapka

Festival Rosa Bohemica zahajuje letos koncertem v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše; foto Památník Karla Čapka


Roudnice nad Labem
Augustiniánský klášter
10/9/2023/16.00
Mariánské improvizace
Vladimír Roubal, varhany
Koncert

Augustiniánský klášter, který byl v loňském roce pro svou vysokou uměleckou a historickou hodnotu prohlášen za národní kulturní památku, disponuje mimořádně krásnými romantickými varhanami, a právě ty v souvislosti se zářijovými oslavami svátku Narození Panny Marie rozezvučí varhaník, jenž je zároveň vyhlášeným improvizátorem. Máte-li nějaké hudební nápady, stačí je před koncertem vepsat do notového papíru a odevzdat u vstupu. Velmi pravděpodobně pak některé z nich zazní během koncertu v improvizacích Vladimíra Roubala.


Panenský Týnec
Kostel sv. Jiří
30/9/2023/20.00
Purgatio
Duo Kchun
Martin Prokeš a Marek Šulc, zpěv
Rudolf Živec – kresba světlem a videoart
Koncert

Představte si kostel, který je ponořen do naprosté tmy a ticha. Náhle se tma probouzí… Světlo a jeho magické obrazy vetkly pomyslný život lidské duši a ta se vydává na cestu. Stejně tak jako v Danteho Božské komedii, kde duše prochází po smrti peklem a očistcem až nakonec dojde do samotného ráje. Věčným příběhem života a smrti, moudrosti a pokory vás budou provázet zpěv Martina Prokeše a Marka Šulce a hlas vypravěče Vladimíra Javorského. Projekt „Purgatio“ (Očištění) je audiovizuální dílo spojující v jeden celek gregoriánský chorál, renesanční polyfonii, mluvené slovo a kresbu světlem. Panenský Týnec bude hostitelem tohoto jedinečného projektu.

7 Koncert ranně barokní hudby přivítá kostel v Blatné městě růží foto archiv Rosa Bohemica

Koncert ranně barokní hudby přivítá kostel v Blatné městě růží


Louňovice pod Blaníkem
Zámek
1/10/2023/14.00
Jan Dismas Zelenka-známý, neznámý
Adam Viktora
Přednáška
Zveme vás do rodiště Jana Dismase Zelenky, nejvýznamnějšího hudebního skladatele českého baroka. Ale víme o něm všechno? Novodobé odhalení jeho dosud neznámé hudby je senzací pro všechny milovníky baroka. Nenahraditelné místo v procesu znovuobjevování Zelenkova odkazu má varhaník a dirigent Adam Viktora, jenž vám bude průvodcem na cestě Zelenkovým životem i dílem a představí tohoto “blanického rytíře“ z pohledu objevitele pokladu nevyčíslitelné ceny.


Praha
Kostel sv. Vavřince
12/10/2023/19.30
Favor, Grazia y Pureza
Gabriela Eibenová, soprán
Ensemble Inégal
Koncert/Svatovavřinecká sezóna

Gotický interiér kostela sv. Vavřince pod Petřínem se v polovině října zaplní hudbou španělského baroka v podání komorního složení hudebního souboru Ensemble Inégal a sopranistky Gabriely Eibenové. Program s názvem Favor, Grazia y Pureza nabídne jedinečnou příležitost vyslechnout si temperamentní hudbu španělských skladatelů 17. a 18. století, která se u nás téměř nikdy nehraje. Koncert se koná ve spolupráci se Svatovavřineckou sezónou.


Vysoká u Příbramě
Památník Antonína Dvořáka
4/11/2023/19.00
Ach ty róže, krásná róže
Roman Hoza-baryton
Ahmad Hedar-klavír
Koncert

Chcete navštívit místo, kde Antonín Dvořák s nadšením sadařil, zahradničil, choval holuby a komponoval? Ve Vysoké u Příbramě našel na více než dvacet let svůj druhý domov jeden z největších géniů české hudby. Elegantní novorenesanční vila, dnešní Památník Antonína Dvořáka, přivítá již podruhé barytonistu Romana Hozu a klavíristu Ahmada Hedara. V programu s názvem „Ach ty róže, krásná róže“ zazní mimo jiné i téměř neznámý cyklus „Písně z Rukopisu Královédvorského“. Dvořák se tak připojil k řadě umělců, kteří se nechali tímto geniálním podvrhem inspirovat pro vlastní tvorbu. V té době však byly ještě Rukopisy považovány za pýchu českého národního písemnictví a jejich zhudebnění lze považovat za výraz skladatelova vlasteneckého smýšlení.

8 Poprvé festival zavítá na zámek Krásný Dvůr kde uvede koncert Sólo pro violu foto archiv Rosa Bohemica

Poprvé festival zavítá na zámek Krásný Dvůr kde uvede koncert Sólo pro violu


Děčín
Zámek
19/11/2023/17.00
G. F. Händel / Žalmy pro hraběte Chandose
Ensemble Inégal
Koncert
Z repertoáru hudebního souboru Ensemble Inégal jsme vybrali mimořádnou kolekci Händelových skladeb, jež se váže k jeho angažmá jako rezidenčního skladatele v sídle vlivného anglického šlechtice, hraběte Chandose. Tato velkolepá hudba zazní na zámku v Děčíně, jenž je mimo jiné proslulý i svým Rosariem. V době, kdy Händel psal svou hudbu, byla založena barokní zahrada ve své původní nádheře se sochami, kanálky s tekoucí vodou a fontánami. I když již většina této výzdoby dnes neexistuje, stále patří Růžová zahrada mezi nejatraktivnější části děčínského zámku.


Kosmonosy
Zámek
21/11/2023/19.00
Klasicismus v hudbě
Trio Unitas
Koncert
Závěrečný koncert patří hudbě klasicismu a Triu Unitas v podání Petry Matějové, Magdaleny Malé a Heleny Matyášové. Uslyšíte skladby Haydna či Beethovena v interpretaci na klasicistní nástroje včetně dobového kladívkového klavíru. Koncert je také připomínkou významných českých hudebních skladatelů vzešlých z věhlasné piaristické koleje v Kosmonosích v 18. století.

3 Festival Rosa Bohemica opět zve na místa v růžici okolo Prahy Zavítá ale i do Jihočeského a Ústeckého kraje foto archiv Rosa Bohemica


foto archiv Rosa Bohemica


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Je to crazy a mělo to být crazy, říká Vlady Gryc o svém novém klipu Tchýně

vlady perexJe to pár dnů, co představil zpěvák a textař Vlady Gryc svůj první videoklip s písničkou Tchýně. Zatímco hudba je dílem Hellmuta Sickela, postavu příšerné tchýně si ve zmíněném klipu střihla šansoniérka a muzikálová herečka Renata Drössler. I...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

epocha naroku 200Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty v...

Z archivu...


Literatura

Jak číst romány jako profesor

Jak cist romany 200Mírně nadsazený název knihy a jasně oranžový obal mě okamžitě zaujal. Dělá si z nás autor legraci? Myslí to vážně? Brnká na struny našeho ega, abychom nahlédli a byli vtaženi do jeho úvah? Jsme vyzýváni k polemice? Nebo o co vla...

Divadlo

Bigbeatový příběh Špinarka uvede ve čtvrtek 1. září v přímém přenosu ČT ART

spinarka200Divadlo Petra Bezruče zahájí sezónu 1. září 2022, a to představením Špinarky. Životní osudy populární zpěvačky Věry Špinarové na pozadí doby plné politických i společenských změn uvede v přímém přenose také ČT ART, a to ve čtvrtek 1. září ve 20 hod)...

Film

Mezinárodní festival outdoorových filmů již 4. října v Ostravě!

MFOF 2019 tiskovkaPříznivci outdooru se opět mají na co těšit! Putovní soutěžní festival, který navštíví 60 míst v ČR i SR, bude již tradičně zahájen v Ostravě, a to v pátek 4. října. Nabídne 83 snímků, které musely pr...