Nad velkým bílým mužem se smráká
Kultura21.cz

Nad velkým bílým mužem se smráká

kuras (2)

Benjamin Kuras vydává jednu knihu za druhou. Jedna z množství jeho posledních oceňovaných publikací je Soumrak bílého muže z roku 2012, kterou autor nyní nově vydal pod vydavatelstvím Klika. Na otázku proč, se nikdo nemusíme ptát – je to velmi aktuální téma, obzvláště v současné době.

 

Všechny Kurasovy knihy jdou jedním směrem: a sice ke konci civilizace. Řeší palčivé celospolečenské otázky, kulturně antropologické, sociologické, politologické a filozofické hledisko, a píše knihu z ryze vlastního pohledu, a to s nádechem ironie, sarkasmu i jakéhosi humoru, který má překrýt jistou alarmující tragičnost celého sdělení.

Kdo je to Benjamin Kuras se nikdo nemusí ptát, jeho knih i životopisných údajů je plný internet. Zaujalo mě však jeho datum narození 4. 4. 1944. Jako numeroložka a astroložka jsem velice zbystřila. I když nemám čas na to podrobně zkoumat jeho radix, přesto rychlým okem z data narození hodnotím jeho nespornou odvahu, ctižádost, urputnost a beraní drzost i přímočarost, s jakou se dere vpřed ve snaze prosazovat své názory, které sděluje lidstvu. Čtyři čtverky pak mohou třeba i poukazovat na silný materialismus, připoutanost k vlasti a domovu, tedy můžeme to nazvat vlastenectvím. Je zde však třeba také opatrnost... A vzhledem k tomu, že autor nedávno oslavil své narozeniny, mu dodatečně přeji všechno nejlepší! 

Kniha Soumrak bílého muže určitě stojí za přečtení. Měla by donutit k zamyšlení, možná někomu otevřít oči. Chce to čas a velkou pozornost na čtení, takže pokud obojí máte, směle do toho. Chválím pěknou obálku a to, že jsou písmenka poměrně velká, takže se kniha dobře čte.

kuras

Název knihy: Soumrak bílého muže
Autor: Benjamin Kuras
Vydání: druhé; 2022
Vydavatelství: Klika
Počet stran: 224

Přečtěte si také další naše recenze Kurasových knih:

https://www.kultura21.cz/literatura/20523-benjamin-kuras-ko-sexu-aneb-jak-blaho-vymytit-recenze

https://www.kultura21.cz/literatura/21506-mame-svobodu-verit-cemu-chceme


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Johnny Pišto: „Žijte, jak vy sami chcete!“

zakazany ovoce pisto 200Johnny Pišto. Pohodovej, energickej a adrenalinovej chlapík, kterej se jen tak ničeho nelekne. Je neodmyslitelně spjat s kapelou zakázanÝovoce coby zpěvák a kytarista, ale vždy toužil bý...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Historie železniční trati Otrokovice – Zlín – Vizovice

otrokovice vizovice200Prvotním hybatelem událostí, které následně vedly k vybudování železniční trati Otrokovice – Zlín – Vizovice, bylo přání vizovických občanů, aby bylo jejich město napojeno na železniční síť. První jednání ohl...

Z archivu...


Literatura

Ultimate Spider-Man a spol. Vol. 9

200spCrew s.r.o. pokračuje v sérii příběhů o pavoučím muži a mutantech se speciálními schopnostmi už devátým číslem.

...

Divadlo

Michelangelo Buonarroti premiérově v Divadle Viola – novinku uvidí diváci poprvé online!

Viola perexV pondělí 4. května od 20h nabídne internetová televize Mall.tv exkluzivně záznam představení z Divadla Viola Michelangelo: mramorová horečka. Novinka na repertoáru byla původně ohlášena na duben, ...

Film

Na dovolenou kolektivně, se zpěvem a hrami

Dovolena perexUž jsme asi pozapomněli, že ještě před čtvrtstoletím byly běžné kolektivně organizované závodní dovolené, přidělované odbory (jednotné, komunistické nadvládě podřízené Revoluční odborové hnutí - neboli ROH) pr...