Pro všechny milovníky krátkých filmů, poskytujících rychlou katarzi příběhů, je tady možnost podívat se na ty nejlepší snímky za uplynulé roky, které bodovaly na Českém lvu. Platforma dafilms.cz totiž nabízí všechny filmy ze studentské tvorby oceněné Cenou Magnesia za nejlepší krátkometrážní film.
V seznamu například najdete film „Dcera“ Darii Katcheevy, který v USA bojoval o studentského Oscara. Dále film „Milý tati“, česko vietnamské režisérky Diany Cam Van Nguyen, která mimo jiné vytvářela ilustrace k českému snímku Úsvit soutěžícího v hlavní soutěži letošního KVIFF.
Z posledního ročníku Českého lva stojí za zhlédnutí všechny filmy, které se dostaly do nejužšího výběru – top 5. Všech pět letos bojovalo o Cenu Magnesia a finanční odměnu 100 tisíc korun na další tvorbu.
Mladí režiséři se nebáli ponořit do sociální problematiky anebo čerpat ze skutečných událostí a vytvořili tak originální díla. Na své si přijdou milovníci napínavých scén, romantických i dramatických zvratů či experimentálních filmů. TOP 5:
Vinland (režie: Martin Kuba)
Letošním vítězem Ceny Magnesia se stal odvážný režisér Martin Kuba. Námětem jeho filmu Vinland je problematika zneužívání práce ilegálních přistěhovalců. Vzešel z autorovy osobní zkušenosti, při psaní scénáře navíc bydlel na dělnické ubytovně a Vinland je tak z velké části založený na příbězích a situacích, které měl autor možnost zažít na vlastní kůži. Hlavní postava, Daniil, se podobně jako mnoho dalších rozhodl opustit rodnou Gruzii a vydat se do Prahy za lepším výdělkem. Původní profesí učitel přijímá práci mezi ukrajinskými dělníky ovládanými ruským bossem Sergejem. Film přináší pohled do prostředí lidí, jimiž jsme obklopeni, ale o nichž víme jen málo, protože jejich identita mizí v okamžiku, kdy odevzdají svůj cestovní pas do rukou mafiánů, jimž jde především o výdělek.
Rituály (režie: Damián Vondrášek)
V kategorii Nejlepší krátký film zvítězil Damián Vondrášek se svým snímkem Rituály. Film pojednává o dětském gangu, do něhož se chtějí přidat dva outsideři; Michal se narodil s rozštěpem obličeje, Ondra je ze sociálně slabé rodiny. Oběma je dvanáct, nikdy moc nezapadali do kolektivu. Chtějí se už konečně vymanit z pozice outsiderů, a tak se rozhodnou podstoupit přijímací rituál do místního pouličního gangu. Společně mají jedno odpoledne na to, aby gangu dokázali, že si zaslouží jejich respekt. Lákavé dobrodružství se ale brzo změní v iniciační rituál do dospělosti.
Atestace (režie: Jan Hecht)
Na základě skutečné události vzniklo i psychologické drama s názvem Atestace. Jan Hecht se ve svém snímku inspiroval případem, který se stal v roce 2017 v Pardubicích a upozorňuje tak na alarmující situaci v českém zdravotnictví. V předvečer vánočních svátků nastupuje mladý nezkušený lékař na svou první noční službu. Zkušenější kolegové odcházejí k rodinám a nic nenasvědčuje tomu, že se klidná noc stane bojem o dětský život a profesní i osobní atestací.
Ostrov svobody (režie: Petr Januschka)
Petr Januschka promítl do svého filmu Ostrov svobody téma své celoživotní vášně – letectví, a vytvořil krátký film o lásce a svobodě. Píše se rok 1981 v komunistickém Československu a mladý muž Jindřich (Jiří Mádl) se na palubě charterového letu na Kubu překvapivě setkává se svou láskou z dětství Evou (Judit Bárdos). Okamžitě navážou rozhovor a s každou odpovědí, s každým zábleskem či nechtěným dotykem staré pouto znovu ožívá. Netuší, že brzy budou stát před možná nejtěžším rozhodnutím svého života.
Asterión (režie: Francesco Montagner)
Do experimentálního filmu se pustil mladý režisér s italskými kořeny, Francesco Montagner. Kultura jeho rodné země jej pochopitelně ovlivnila a jak sám říká, stále v něm zůstávají určité prvky, které tvoří jeho identitu; pozitivní i negativní, se kterými se snaží vypořádat prostřednictvím svých filmů. A o čem je Asterión? Pod žhnoucím sluncem neúnavně čeká osamělý býk, zatímco muž skáče hluboko do nejtemnějších vod své osobnosti; v jejich společném pokusu porazit smrt.
Cena Magnesia
Studenti uměleckých škol do kategorie Cena Magnesia hlásili své snímky se stopáží do 40 minut. Porota ve složení Pavel Horáček (Anifilm), Daniel Vadocký (Negativ), Lenka Tyrpáková a Martin Horyna (oba MFF Karlovy Vary) z nich do užšího výběru vybrala 20 krátkých filmů, které získají podporu v podobě propagace na evropské úrovni.
O sošku v kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film roku 2022 a finanční odměnu ve výši 100 000 Kč se ucházela finálová pětice zvolená porotou složenou z představitelů ČFTA a zástupce Mattoni 1873. Vítěz byl vyhlášen 4. března 2023 na slavnostním předávání Českých lvů. Tvorba letošních pěti finalistů odráží kvalitní tvorbu studentů českých filmových škol.
< Předchozí | Další > |
---|