Krátkometrážní studentské snímky, které bojovaly o ceny na Českém lvu

Krátkometrážní studentské snímky, které bojovaly o ceny na Českém lvu

Tisk

Martin Kuba režisér vítěz ceny MagnesiaPro všechny milovníky krátkých filmů, poskytujících rychlou katarzi příběhů, je tady možnost podívat se na ty nejlepší snímky za uplynulé roky, které bodovaly na Českém lvu. Platforma dafilms.cz totiž nabízí všechny filmy ze studentské tvorby oceněné Cenou Magnesia za nejlepší krátkometrážní film.

V seznamu například najdete film „Dcera“ Darii Katcheevy, který v USA bojoval o studentského Oscara. Dále film „Milý tati“, česko vietnamské režisérky Diany Cam Van Nguyen, která mimo jiné vytvářela ilustrace k českému snímku Úsvit soutěžícího v hlavní soutěži letošního KVIFF.

Z posledního ročníku Českého lva stojí za zhlédnutí všechny filmy, které se dostaly do nejužšího výběru – top 5. Všech pět letos bojovalo o Cenu Magnesia a finanční odměnu 100 tisíc korun na další tvorbu.
Mladí režiséři se nebáli ponořit do sociální problematiky anebo čerpat ze skutečných událostí a vytvořili tak originální díla. Na své si přijdou milovníci napínavých scén, romantických i dramatických zvratů či experimentálních filmů. TOP 5:

Vinland (režie: Martin Kuba)
Letošním vítězem Ceny Magnesia se stal odvážný režisér Martin Kuba. Námětem jeho filmu Vinland je problematika zneužívání práce ilegálních přistěhovalců. Vzešel z autorovy osobní zkušenosti, při psaní scénáře navíc bydlel na dělnické ubytovně a Vinland je tak z velké části založený na příbězích a situacích, které měl autor možnost zažít na vlastní kůži. Hlavní postava, Daniil, se podobně jako mnoho dalších rozhodl opustit rodnou Gruzii a vydat se do Prahy za lepším výdělkem. Původní profesí učitel přijímá práci mezi ukrajinskými dělníky ovládanými ruským bossem Sergejem. Film přináší pohled do prostředí lidí, jimiž jsme obklopeni, ale o nichž víme jen málo, protože jejich identita mizí v okamžiku, kdy odevzdají svůj cestovní pas do rukou mafiánů, jimž jde především o výdělek.

 Martin Kuba režisér vítěz ceny Magnesia

Rituály (režie: Damián Vondrášek)
V kategorii Nejlepší krátký film zvítězil Damián Vondrášek se svým snímkem Rituály. Film pojednává o dětském gangu, do něhož se chtějí přidat dva outsideři; Michal se narodil s rozštěpem obličeje, Ondra je ze sociálně slabé rodiny. Oběma je dvanáct, nikdy moc nezapadali do kolektivu. Chtějí se už konečně vymanit z pozice outsiderů, a tak se rozhodnou podstoupit přijímací rituál do místního pouličního gangu. Společně mají jedno odpoledne na to, aby gangu dokázali, že si zaslouží jejich respekt. Lákavé dobrodružství se ale brzo změní v iniciační rituál do dospělosti.

Atestace (režie: Jan Hecht)
Na základě skutečné události vzniklo i psychologické drama s názvem Atestace. Jan Hecht se ve svém snímku inspiroval případem, který se stal v roce 2017 v Pardubicích a upozorňuje tak na alarmující situaci v českém zdravotnictví. V předvečer vánočních svátků nastupuje mladý nezkušený lékař na svou první noční službu. Zkušenější kolegové odcházejí k rodinám a nic nenasvědčuje tomu, že se klidná noc stane bojem o dětský život a profesní i osobní atestací.

Atestace film

Ostrov svobody (režie: Petr Januschka)
Petr Januschka promítl do svého filmu Ostrov svobody téma své celoživotní vášně – letectví, a vytvořil krátký film o lásce a svobodě. Píše se rok 1981 v komunistickém Československu a mladý muž Jindřich (Jiří Mádl) se na palubě charterového letu na Kubu překvapivě setkává se svou láskou z dětství Evou (Judit Bárdos). Okamžitě navážou rozhovor a s každou odpovědí, s každým zábleskem či nechtěným dotykem staré pouto znovu ožívá. Netuší, že brzy budou stát před možná nejtěžším rozhodnutím svého života.

Petr Januschka režisér (1)

Asterión (režie: Francesco Montagner)
Do experimentálního filmu se pustil mladý režisér s italskými kořeny, Francesco Montagner. Kultura jeho rodné země jej pochopitelně ovlivnila a jak sám říká, stále v něm zůstávají určité prvky, které tvoří jeho identitu; pozitivní i negativní, se kterými se snaží vypořádat prostřednictvím svých filmů. A o čem je Asterión? Pod žhnoucím sluncem neúnavně čeká osamělý býk, zatímco muž skáče hluboko do nejtemnějších vod své osobnosti; v jejich společném pokusu porazit smrt.

Cena Magnesia
Studenti uměleckých škol do kategorie Cena Magnesia hlásili své snímky se stopáží do 40 minut. Porota ve složení Pavel Horáček (Anifilm), Daniel Vadocký (Negativ), Lenka Tyrpáková a Martin Horyna (oba MFF Karlovy Vary) z nich do užšího výběru vybrala 20 krátkých filmů, které získají podporu v podobě propagace na evropské úrovni.

O sošku v kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film roku 2022 a finanční odměnu ve výši 100 000 Kč se ucházela finálová pětice zvolená porotou složenou z představitelů ČFTA a zástupce Mattoni 1873. Vítěz byl vyhlášen 4. března 2023 na slavnostním předávání Českých lvů. Tvorba letošních pěti finalistů odráží kvalitní tvorbu studentů českých filmových škol.

dafilms.cz


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Karel Mařík: „Dan McCafferty byl úžasně pokorný člověk a přítel“

marik 200Rocková muzika přišla o jednu ze svých největších legend. V poledních hodinách 8. listopadu se po vleklých zdravotních potížích vydal zaklepat na bránu rockového nebe někdejší frontman skotských Nazareth Dan McCafferty. Zpěvák s nezaměnitelným “chrap...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Nevědomí: Sci-fi v mezích nostalgie

nevedomi 200Napjatě očekávaný snímek Josepha Kosinského dorazil do českých i světových kin. Není překvapením, že režisér filmu Tron: Legacy (2010) neopustil vědeckofantastický žánr. Dokonce jej obohatil původní tvorbou. Věd...


Literatura

Julia Kelly: Světlo nad Londýnem

 

Světlo nad LondýnemCara není moc úspěšná, plná komplexů a podivné minulosti, které lze uniknout jen prací. Prací milovanou a velmi zajímavou. Cara pracuje jako asistentka ve ...

Divadlo

Nový muzikál Mýdlový princ na prknech Divadla Broadway

MP perexUž od začátku ledna probíhají v pražském Divadle Broadway zkoušky na nový muzikál Mýdlový princ, jehož premiéra je ohlášena na 12. března 2015. Zatímco režisérem inscenace, která je avizována rovněž jako hudební komedie, je...

Film

Kritiky očekávaný film Dítě číslo 44 míří do kin

44 perexFilm Dítě číslo 44 s podtitulem Jak najít vraha v zemi, kde vraždy neexistují, se točil před dvěma lety v Praze a také v dalších českých městech. Na natáčení se významně podílelo pražské filmové studio Barrandov, kde v...