Umělecké památky Moravy a Slezska pokračují

Umělecké památky Moravy a Slezska pokračují

umelecke pamatky moravy a slezska perexV roce 1977 vyšel první svazek UMĚLECKÝCH PAMÁTEK, ambiciózního uměnovědného cyklu encyklopedických knih, které nejprve přiblížily pamětihodné objekty v Čechách, poté též na Moravě a Slezsku jakož i v Praze. Zatímco první čtyři svazky věnované místům v Čechách byly reaktivně útlé, dohromady dosáhly přibližně 2400 stran, byl tento rozsah později mnohonásobně překročen. Vždyť jen Praze – tedy jedinému, byť největšímu městu – bylo věnováno bezmála pět a půl tisíce stran! 

Poslední díly, které popisovaly Velkou Prahu, jsme hodnotili ZDE a ZDEV roce 1994 si čtenáři mohli prohlédnout první část Uměleckých památek Moravy a Slezska. Druhá následovala o pět let později. A pak nastala více než dvacetiletá průrva; až letos vyšel třetí (dvojsvazkový) díl zahrnující lokality začínající pouhými dvěma písmeny - O a P. Dlužno ovšem dodat, že zachycuje rozlehlá města s mnoha památkami (Olomouc, Ostrava, Prostějov, Přerov…). Texty, poprvé prokládané mnoha barevnými obrázky, pokryly 1239 stran. A není divu, vždyť jen Olomouc si vyžádala zhruba 250 stran popisu. Doufám, že na další knihy budeme čekat kratší dobu než celá desetiletí. A protože pojednání dospěla k mnohem větší podrobnosti, než tomu bylo na počátku zvykem, možná by stálo za úvahu, přepracovat úvodní Umělecké památky Čech, navíc přece jen poplatné normalizačnímu období, kdy byly připravovány.

Obdivuhodný projekt s pochybným přístupem
Jednotlivá hesla popisují celkem 267 sídelních celků – měst, městeček a vesnic – a přibližují nejen architektonický odkaz (kostely, paláce i pozoruhodné domy) včetně drobných užitkových staveb (např. kašny), ale také památky sochařské (počítaje v to trojické i mariánské sloupy, vztyčované v pobělohorském období), výtvarné doklady apod. Postihuje sbírkové fondy archivů, galerií a knihoven. Každé heslo uzavírá soupis směrodatné (zejména poválečné) literatury, která se k danému tématu vztahuje. Také obrazová složka je mimořádná: obsahuje přes 2000 fotografií a přes 350 kreseb, nejčastěji plány staveb, ale i celých osad, přetiskovány jsou i cenné archivní materiály. Za důležité považuji, že autoři (editory výsledné podoby jsou Bohumil Samek a Kateřina Dolejší) se nespoléhali jen na dosavadní poznatky či zjištění, ale znovu je ověřovali vlastní obhlídkou.

umelecke pamatky moravy a slezska Olomouc -orloj

Na knize je obdivuhodné množství pečlivosti, která musela být vynaložena, aby získala podobu, v jaké je předkládána. Avšak trochu pozornější čtenář snadno postřehne, že některé „nežádoucí“ přestavby (třeba na přiloženém snímku zobrazený olomoucký orloj, který současnou podobu získal až počátkem 50. let v souladu s tehdy vládnoucím třídním náhledem) postrádají podrobnější výklad i fotodokumentaci. Takové přehlížení považuji za vážný nedostatek, kterého by se publikace tohoto druhu měly vyvarovat. Měly by proporčně popsat veškeré jevy, které se staly součástí odkazu minulosti dávné i nedávné, aniž by se vnášela ideologická předpojatost - jen s převráceným hodnotovým znaménkem, než tomu bylo za komunistického režimu.

umelecke pamatky moravy a slezska

Umělecké památky Moravy a Slezska O/P Bohumil Samek, Kateřina Dolejší (eds.)
Vydalo Nakladatelství Academia, Praha 2021. Dva svazky - 620 + 619 stran.

Hodnocení: 90 %

Foto: kniha, Kudy z nudy - Olomoucký orloj s figurkami proletářů
Umělecké památky Moravy a Slezska 3. O/P 2 svazky — Academia


 

PřihlášeníSoutěže

Sny se mi plní, říká Taťána Kročková, autorka knihy Tajemství snů a jak ho rozluštit

Zatímco její první kniha se jmenuje Tajemství snů a jak ho rozluštit, která vyšla v minulých dnech, její další připravovanou publikací by měl být tentokrát - román. To o sobě v následujícím rozhovoru prozradila Taťána Kročková, zástupkyně šéfredaktorky serveru Kultura 21. Celé povídání se ale netočí jen kolem nové knihy o snech, ale také o kultuře jako takové, o zálibách, vášních či o tom, jak moc jí vyhovuje vesnický způsob života.

Písně Hany Zagorové jsou říší bez hranic

Bohatý průřez nabízí kolekce písní Hany Zagorové z let 1968 až 2020. Skladby jsou řazeny chronologicky podle let a na šesti cédéčcích je jich sto dvacet. Vedle notoricky známých hitů tam lze najít i vyložené perličky.
Supraphon

Videorecenze knih

Rozhovor

Billow: Vzpomínky na osoby, které zmizely z našich životů

Billow 200Billow je jednou z mála českých dream-popových kapel. I když si prošla několikaletou pražskou epizodou, působí ve Veselí nad Moravou. Jejími členy jsou zpěvačka a klávesistka Lenka Zbořilová, kytaristé Jakub Zbořil a Vojtěch Veselý a bubeník Eri...

Hledat

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Čtěte také...

Lidové tradice jako součást kulturního dědictví

lidova tradice 200Zvyky a obyčeje, kterými kdysi oplýval český (moravský, slezský, případně i sudetoněmecký) venkov, nenávratně zmizely. Jen málokde - zejména v jihomoravském prostoru - zůstávají stále životné, i když v mnohých případech jako zábavná,...

Z archivu...


Literatura

Daredevil: Muž beze strachu 4 aneb pecka peckovitá

daredevil200Ponuře temný příběh Daredevila pokračuje ve čtvrté knize Muže beze strachu. Brian Michael Bendis a Alex Maleev nám na zlatém podnosu přináší poslední část této ságy.

Divadlo

Mnoho nápadů láme Pitínskému dudákovi vaz

dudak perexNic nesluší historické budově Národního divadla tolik, jako inscenování českých klasických dramat a oper. Z tohoto důvodu připravila činohra Národního divadla ve své 131. divadelní sezoně pro svou první scénu návrat Tylova Strakonického dudáka a ...

Film

Machete zabíjí zloduchy

machette perexFilm Machete zabíjí (2013) je brutální akční komedií, ve které hrají velké filmové hvězdy, dokonce i Mel Gibson. Přitom se příběh Mačety (Danny Trejo) zdá na první pohled jako z nízkorozpočtového béčkového filmu. Jenže oprav...