Český šperk v Českém centru - aneb současná česká módní bižuterie

Český šperk v Českém centru - aneb současná česká módní bižuterie

Tisk

sperk 200Nová výstava Českých center představuje umění českých sklářů nejen doma, ale i v zahraničí. Projekt s názvem Hand Made Dreams/Současná česká módní bižuterie má za cíl oživit povědomí o české bižuterii s důrazem na její rozmanitost. Přestože je tato prezentace určena převážně pro zahraniční trhy, čeští návštěvníci nezůstanou opomenuti. Výstava je k vidění od 2. 6. do 30. 6. 2016 v Českém centrum Rytířské ulici 31.

Za přípravou rozsáhlého projektu stojí trojice organizátorů: Česká centra, Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Česká bižuterie, je podobně jako české sklo, proslulým a obecně známým pojmem v oblasti uměleckých řemesel. Tradice má kořeny již v 18. století.
Česká bižuterie vždy byla symbolem tradice a kvality a dokázala uspokojit vkus zákazníků. Česká republika dodnes patří mezi světové producenty skleněných polotovarů. Největším výrobcem bižuterie v Česku je skupina Preciosa. Na Jablonecku působí desítky firem, mezi nimiž najdeme i ty, které spolupracují s módními značkami. Velkou měrou k udržení tradic bižuterního umění a řemesla přispívají školy v Libereckém kraji; proto i ony mají ve výběru své důležité místo; jsou to SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, SUPŠ sklářská Železný Brod i TUL Liberec.
Tradice a především kontinuita originálního designu i výroby pomáhá prosazovat českou bižuterii v extrémně konkurenčním prostředí mnoha světových trhů.
Z galerie Českých center v Rytířské se tato výstava přesune do sídla Ministerstva zahraničních věcí ČR, do Černínského paláce a odsud pak do dalších měst, například do Budapešti, Soluně a do Sofie. Aktuálně probíhají jednání o dalších prezentacích v Německu, Rakousku, Belgii, Itálii, Švédsku, Polsku, ale také třeba v Japonsku nebo Jižní Koreji. Díky spolupráci se zastupitelskými úřady se uvažuje o dalších zastávkách v Bruselu, Lucemburku, Nairobi, Harare, Karáčí, Šanghaji, Islámábádu.

sperk

Tradiční české sklo má ve světě dobré jméno
Tradiční české sklo potažmo bižuterie má ve světě stále dobré jméno a sahají po něm renomovaní módní tvůrci.  Výroba bižuterie má v Čechách dlouhou tradici. Největší rozkvět nastal v tomto odvětví v 60. letech 19. století. Z Jablonce nad Nisou a okolí se stalo místo, které bylo světovým obchodem s bižuterií. Do Jablonce se začali sjíždět a usazovat velcí obchodníci ze zahraničí. Mezi světovými válkami byl podíl jablonecké bižuterie až 80, podle některých zdrojů až 85 procent celkové výroby bižuterie na světě.  Moderní šperkaři dnes používají netradiční postupy i materiály.  Na severu Čech v současné době působí desítky společností ale i specializovaných škol, ať už v Jablonci, Železném Brodě nebo v Liberci. Českého skla se podle Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR z roku 2014 prodá ročně přibližně za 45 miliard korun.
Návštěvník výstavy se seznámí i s ukázkami tvorby současných šperkařských a designérských značek.
K výstavě je vydán katalog v angličtině. Vstup na výstavu je volný.

České centrum Praha, Rytířská 31
Otevírací doba:  Po – Pá: 11–18, So: 11–17
(Foto: autor, www.czechcentres.cz)


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zdenka Chocholoušová: Pigy je pro nejmenší děti opravdovým parťákem

chocho200Zdenko, vítám vás u našeho rozhovoru. Jste duchovní matkou prasátka Pigyho. Co bylo impulsem k jeho vzniku?

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Jak se naši předkové bavili u piva?

PrahaUpiva perexPití piva i hostinské podniky v Praze mají bohatou tradici; její počátek sahá až do raného středověku. Zlatou dobou těchto kulturních fenoménů bylo období od počátku 19. století do meziválečných let.

Z archivu...


Literatura

Návrat duše jako terapie

duse obalkaSnad za to může kombinace antropologie a psychologie ve vzdělání autora, ale celistvější, hlubší knihu o lidské duši jsem nečetla. Tedy snad kromě Junga a jeho následovníků. Mimochodem i tohoto psychologa autor ve své knize občas cituje, ale je...

Divadlo

Splašené nůžky – tak trochu jiná hra

200divSplašené nůžky Paula Pörtnera lákají větou „detektivní komedie, ve které, o tom, kdo je vrah, rozhodujete Vy“! Právě tento styl, jenž zapojuje do příběhu diváky, dělá z této hry druhý nejdéle uváděný titul na světě. Ostatně, není divu. Ve Slušovicích je v N...

Film

Dokáže jeden muž zvládnout tři děti?

martin venuse perexŘíká se, že žena vydrží víc než člověk. Jak si tedy povede celý měsíc průměrný muž v ženské úloze a zda se potvrdí zažitá fráze, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, se dozvíte v romantické komedii Jiřího Chlumského Martin a ...