Na pražský Vítkov dorazili Husité
Banner

Na pražský Vítkov dorazili Husité

Tisk

husi200Národní muzeum otevírá v Národním památníku na Vítkově novou výstavu Druhý život husitství. Výstava se koná od14. 5. 2016 do 26. 3. 2017 a přibližuje jednotlivé proměny vnímání husitského hnutí v moderních dějinách české společnosti od zrodu moderní husitské tradice v první polovině 19. století až po využití této tematiky v ideologii komunistické diktatury.

 

Národní památník na Vítkově patří mezi jedno z mála míst, které mělo významný vliv na utváření historického vědomí. Národní muzeum chce právě na tomto symbolickém místě návštěvníkům přiblížit vnímání husitství a jeho proměny v moderních dějinách a poukázat na jejich význam při utváření české národní identity. Prostřednictvím výstavy je představen vznik a rozšíření husitské tradice do kultury i do národního hnutí v kontextu formování moderního českého národa v 19. století. Historické události 20. století  přinesly další proměny ve významu, interpretaci a využití husitské tematiky. Z ideologie národní se stala ideologie státní. V první části výstavy je představen zrod moderní husitské tradice v první polovině 19. století, kdy se toto téma stává na krátko náplní státní propagandy v boji proti Napoleonovi, současně se stává i objektem zájmu rodící se občanské společnosti, živené romantismem. 

husi8

Druhá polovina 19. století se odehrávala, jak ukazuje další část výstavy, ve znamení rozšíření národní myšlenky do širšího veřejného povědomí; s tím se pojil nárůst užití i odlišná interpretace husitské minulosti. Na místo bojovníků za svobodu ducha nastupuje do popředí aspekt národnostní. Tento prvek nabyl na významu především od konce 60. let 19. století.

Téma husitské minulosti se stalo náplní i oficiální ideologie nově vzniklého Československa, včetně jejího užití v obou válečných konfliktech. Významným předmětem části výstavy, která se tomuto období věnuje, je plátno s vyobrazením Jana Husa z vlaku československých legionářů na Rusi za první světové války, zapůjčené ze sbírek Vojenského historického ústavu.

Následné využívání husitské tematiky komunistickou diktaturou je pak návštěvníkům přiblíženo například čepicí z filmu Jan Hus od režiséra Otakara Vávry z roku 1954 nebo těžítkem s husitskými motivy darovaným Klementu Gottwaldovi.

Husitství hrálo významnou úlohu také v dějinách samotného Národního muzea. Výstava tento fakt reflektuje trojím způsobem. Speciálně pro ni byl restaurován model sochy Jana Husa od Věry Beránkové-Ducháčkové, jehož originál je umístěn v Pantheonu Historické budovy Národního muzea. Dalším příkladem je dioráma umístěné v samotném středu výstavy. V jeho vnitřku je  připomenuto časté využívání minulosti komunistickou diktaturou v muzejních instalacích. V neposlední řadě je za pomoci dobového filmu zobrazována husitská tradice jako jedna z vrstev historických symbolů zabudovaných do samotného objektu výstavy, Národního památníku na Vítkově.     

husi99

Doprovodné programy k výstavě

11. 6. 2016  - komentované prohlídky výstavy v rámci Pražské muzejní noci 

16. 7. 2016 - komentované prohlídky výstavy v rámci akce Hrr na ně – Husité na Vítkově

25. 3.2016 - Aspoň na víkend se seznam s husity na Vítkově 

Výstava se koná od14. 5. 2016 do 26. 3. 2017. Národní památník na Vítkově je otevřen středa–neděle od 10 do 18 hodin.

 www.nm.cz


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Yvona Žertová

yvon 200V říjnu letošního roku načne režisérka Yvona Žertová jedenáctý rok s Toboganem. Zdalipak oslavili s moderátorem Alešem Cibulkou své desetiletí? I na to jsme se paní režisérky zeptali.

...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Zajíček, co nikdy nespí

velikonocni zajicek200Také zajíček patří mezi velikonoční symboly. V dobách před příchodem křesťanství, byl průvodcem bohyně jara.

...

Z archivu...


Divadlo

Městské divadlo Brno představuje tituly pro sezónu 2024/2025

mdb 200Stanislav Moša, ředitel MdB říká, že v divadelní sezóně 2024/2025 pro diváky připraví celkem 9 inscenací. Pět z nich bude uvedeno na Činoherní scéně, čtyři pak na Hudební scéně. Jedna z nich bude premiérou českou a hned 3 (!) uvedou ve světové premiéře. „D...

Film

Mumie omotaná temnými silami

Mumie perexKdyž dobrodruh Nick Morton (Tom Cruise) a archeoložka Jenny Halsey (Annabell Wallis) objeví sarkofág egyptské princezny Ahmanet (Sofia Boutella), netuší, co bude následovat. Ahmanet totiž před dvěma tisíci lety chtěla převzít vládu v Egyptu po sv...