Králové a císaři na zámku Krásné Březno

Králové a císaři na zámku Krásné Březno

Tisk

doba-kralu-a-cisaru plakat banVýstava Doba králů a císařů s podtitulem Lucemburské architektonické dědictví severozápadních Čech představuje kulturní dědictví, které na území severozápadních Čech vzniklo za vlády lucemburské dynastie, přibližně od druhé třetiny čtrnáctého století do stejného období ve století patnáctém.

Výstava je připomínkou 700. výročí narození císaře Karla IV. z lucemburské dynastie. Představované památky však nejsou vztaženy pouze k době vlády tohoto panovníka, ale jsou prezentovány i památky, které vznikly díky širokému ohlasu, který způsobila rozsáhlá donátorská činnost Karla IV. Vzhledem ke skutečnosti, že většina projektů a výstav, které jsou spojeny s výše uvedeným výročím, prezentuje spíše movité kulturní dědictví, (deskové malby, sochy, oltáře či památky uměleckého řemesla) je výstava koncipována odlišným způsobem. Cílem výstavy je představit na jednom místě především památky nemovité, které jsou v mnoha případech pro běžného návštěvníka obtížně dostupné. Z toho důvodu byla zvolena prezentace pomocí výstavních panelů,; ve čtyřech tematických blocích je prezentována hradní architektura a sakrální prostory s jejich nástěnnými malbami. Návštěvník se tak blíže seznámí s hradní architekturou nejvýznamnějších hradů (Egerberk, Hasištejn, Litoměřice, Rýzmburk), má možnost nahlédnout do interiérů klášterních staveb (Dolní Ročov, Osek, Panenský Týnec, Roudnice nad Labem) a kostelů (Bílina, Charvatce, Křesín, Minice, Nehasice, Slavětín, Smolnice, Straškov, Vetlá, Žatec).

Posledním tematickým celkem jsou pak nástěnné malby, které návštěvník může díky fotografické technice vidět opravdu z bezprostřední blízkosti (Bedřichův Světce, Černochov, Dobroměřice, Roudnice nad Labem, Slavětín). Prezentované dědictví je tím nejkvalitnějším výběrem, širší představu o skutečném rozsahu dochovaných památek si může návštěvník učinit na úvodních panelech, které jsou vždy samostatně věnovány jednotlivým tématům.

Doprovodnými prvky výstavy je prezentace velkoformátových fotografií, které představují krásu gotické architektury a jedinečnost nástěnných maleb. V samostatném bloku je představena část dnes zaniklého kláštera v Panenském Týnci. Co návštěvníci uvidí 29 výstavních velkoformátových bannerů. 15 velkoformátových fotografií. 3D interaktivní model a film. Model křížové a valené klenby. Výstava potrvá do 30. června 2016 v atriu zámku Krásné Březno, sídle Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem.

Otevírací doba: denně10–18 hodin.
Ctibor Čejpa, www.npu.cz

( 0 hlasů )


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Joakim Brodén před Masters of Rock vzkazuje: „Ještě Jedno Pivo!!!!“

sabaton 200Metalovou kapelu Sabaton, v jejímž čele stojí charismatický Švéd s českými kořeny Joakim Brodén, není třeba příliš představovat. Češi si jejich hudbu plnou válečných motivů zamilovali a každé jejich vystoupení je...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Lanová dráha na Letnou

lanovka 200První pražská lanová dráha, která vedla do Letenských sadů, byla uvedena do provozu před 125 lety, 31. května roku 1891.

...

Z archivu...


Divadlo

Na road-movie? Jedině se slušným člověkem!

slusny-clovek200Jízda životem, i tak bychom mohli nazvat novou inscenaci Švandova divadla. Martina Krátká napsala a zrežírovala novou hru pro smíchovské divadlo na motivy novely Karla Čapka Obyčejný život. Nachystejte si jízdenky, revizor vašeho ž...

Film

Kniha Zátopek je hlavně pro ty, kteří nemohou do kina

zatopek 200V nakladatelství Brána vyšla kniha Zátopek, kterou podle scénáře Davida Ondříčka, Alice Nellis a Jana P. Muchowa napsal Jiří W. Procházka.

 

...