Argo – povedený film o bizarní záchranné akci

Argo – povedený film o bizarní záchranné akci

Tisk

argo 4O tom, že Ben Affleck je minimálně o třídu lepší režisér než herec, už nemá smysl se zmiňovat, protože filmový fanoušek tohle dobře ví a slyší ze všech stran. Už jeho výtečný debut v podobě perfektní kriminálky Gone Baby Gone (někdy česky Sbohem, Baby) naznačil jeho možnosti, které posléze potvrdil neméně výborný thriller Město. Nejúspěšnějším počinem se však stalo až loňské drama Argo, které mu získalo tři Oscary za film, adaptovaný scénář a střih.

 

Jeho děj vychází ze skutečných událostí, které se odehrály na konci sedmdesátých let. 4. listopadu 1979 totiž vrcholila íránská revoluce a místní radikálové pronikli až na americké velvyslanectví , kde zajali celkem dvaapadesát rukojmí. Šesti pracovníkům se ale v nastalém chaosu podařilo uniknout a ukrýt v domě kanadského velvyslance. CIA samozřejmě brzy došlo, že nebude dlouho trvat a chybějící šestice bude odhalena a zabita. Proto povolala na scénu experta na exfiltraci Tonyho Mendeze, který přichází s riskantním a zároveň neuvěřitelně bizarním plánem na její přesun zpět do USA. Jenže nejdřív bude muset přesvědčit jak své nadřízené, tak hlavně uprchlíky, že to vyjde a všechno dobře dopadne. Objektivně nutno uznat, že ze zmiňované trojice Affleckových režijních počinů je Argo nejslabší. To je ale dáno pouze tím, že jede na hollywoodskou jistotu.

argo 1

Affleck se vypracoval na výtečného řemeslníka, tudíž mu absolutně nedělá problém vytvořit odpovídající dobovou (retro) atmosféru a spojit ji s perfektními kostýmy, výpravou, nápaditou a fungující kamerou a doplnit krásnou hudbou Alexandra Desplata. Samozřejmostí už je, že se mu daří udržovat diváka v napětí prakticky po celou dobu (a je úplně jedno, jestli znáte onu skutečnou událost) a nastolit svižné a strhující tempo, které nepoleví až do samotného konce. Vydařilo se i obsazení, v němž se kromě samotného režiséra, který tu podává na své možnosti umírněný a velmi obstojný výkon, objeví méně známé tváře, což je moc příjemné. Výjimkami jsou pouze výborní John Goodman a na Oscara nominovaný Alan Arkin, který si svou roli vysloveně vychutnává. Potěší také to, že všechny úlohy (vyjma samotného režiséra) byly vybrány tak, že jsou poměrně podobné svým reálným předobrazům.

Je pravda, že scénář nečiší bůhvíjakou originalitou a zejména v závěru si vypomáhá spoustou klišé, jenže to se u podobného filmu dá očekávat. Na druhou stranu ona samotná záchranná akce byla tak bizarní, že tvůrce tu dostal prostor k velmi jemné satiře na Hollywood jako takový a využil ji takřka na maximum. Některé úderné hlášky a vtípky jsou opravdu hodně povedené a filmovým fandům udělají velikou radost. Možná je škoda, že je jí tu tak málo, ale to už bychom v rámci „mainstreamu“ chtěli asi až moc.

argo 2

Měl-li bych filmu něco vytknout, byly by to určitě pozvolnější rozjezd a hlavně zbytečná linie s rodinným životem hlavního hrdiny, která působí lehce samoúčelně a lacině a jako taková klasická „citová vydíračka“. Jak už jsem zmiňoval výše, s určitou dávkou patosu a klišé se zkrátka v Hollywoodu počítat asi musí, takže to je jen takový menší problémek. Argu možná chybí určitá přidaná hodnota, kterou měly předchozí dva Affleckovy snímky, nicméně jde o výtečnou záležitost, která je „jen“ řemeslně výborně zvládnutá a nabízí poctivou hollywoodskou zábavu, ke které se určitě čas od času vrátíte.

Na našem trhu je k dostání mimo jiné na DVD, jehož kvality jsou naprosto standardní. Úvodní menu je statické a obsahuje jen čtyři znaky pro spuštění filmu, volbu jazykové stopy a titulků, bonusové materiály a výběr scén. Dabing a české titulky už jsou samozřejmostí, takže se věnujme rovnou jedinému bonusu, kterým je velmi zajímavý a zhruba čtvrthodinový dokument s názvem Zachráněni z Teheránu: Byli jsme u toho, v němž promluví nejdůležitější aktéři celé kauzy, včetně třeba tehdejšího amerického prezidenta Jamese Cartera. Stručně a jasně shrne, co se tehdy stalo a uvede diváka do mnohdy bizarních souvislostí. Škoda jen, že dokument není o trochu delší. Víc už na disku žel bohu nenajdete.

arfo 3

Pokud tedy nedisponujete bluray technologií (na bluray disku totiž najdete prodlouženou verzi filmu a množství bonusů), musíte si vystačit s DVD, který je ale velmi obstojný a nabízí alespoň jeden přidaný materiál, za což v dnešní době můžeme být jen rádi. I proto bych s případnou koupí příliš neváhal. 

Název: Argo (originální název: Argo)

Režie: Ben Affleck
Scénář: Chris Terrio
Hudba: Alexandre Desplat Hrají: Bryan Cranston, Ben Affleck, John Goodman, Tailor Schilling, Alan Arkin
Hodnocení filmu: 75%
Hodnocení DVD: 70%
Na DVD vydává společnost Magic Box 
Zdroje k fotkám: www.beliefnet.comwww.bygonebureau.com, www.muftah.org


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kultura je červená sametová opona a otevřené piano

Tana krockovaVymyslela jsem si fiktivního redaktora, který mi položil pár otázek, jejichž cílem je prozradit o mně pár informací. Jmenuje se Alfréd Lebeda a je to děsný pohodář. Během našeho rozhovoru kouří doutník, popíjí fair...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Přes prsty nabídne víc než jen pěkné zadky

Přes prsty 1Do kin před několika dny vstoupila letní komedie Přes prsty, která svým sportovním zaměřením vlastně může tak trochu připomínat Ženy v běhu. Dokáže se jim ovšem vyrovnat?

...

Literatura

Kapitán Exner podruhé: Denár v dívčí dlani

denar v divci dlani200V listopadu vydal Knižní klub druhý případ kapitána Exnera, tentokráte s názvem Denár v dívčí dlani. Podle detektivních příběhů Václava Erbena vznikl televizní seriál a díky němu jsme se dočkali opětovného vydání. Máte rados...

Divadlo

Vánoce u Ivanovových aneb bezhlavé svátky naruby

vanoceV divadle Stará aréna uvádějí hru Vladislava Vveděnského Vánoce u Ivanovových čili Úplně předělaný snář. Jedná se o drama nebo komedii? Najdeme zde obojí. A jedno podtrhává druhé.  

...

Film

V zajetí tradic a pravidel

norsko 200Na devátém ročníku festivalu Severský filmový podzim nabídnou v sedmnácti českých městech to nejlepší ze severské a pobaltské filmografie. Letošní ročník je plný snímků se sportovní tématikou. My se ale dnes podíváme na film norské autorky Iram ...