SLOVENSKÉ POZDRAVY WALERIANU BOROWCZYKOVI
Banner

SLOVENSKÉ POZDRAVY WALERIANU BOROWCZYKOVI

Tisk

borowczyk walerian200Odborné filmové časopisy vycházejí se zpožděním. Uplynulý rok se již uzavřel, avšak čtenáři dosud marně čekají na rovnou polovinu plánovaných čísel – v Česku zatím dluží čtvrtletník Iluminace jen dvě čísla ze čtyř, na Slovensku v případě Kino-ikonu je to jedno číslo ze dvou.  Na Slovensku se ovšem rozhodli, že k časopisu Kino-ikon přidají volnou knižní řadu, nejspíš tvořenou drobnými brožovanými svazečky, které by rozšiřovaly ústřední téma časopisu.

 

V Kino-ikonu 1/2016 vyšlo 8 článků o francouzském režiséru polského původu Walerianu Borowczykovi (1923-2006), které z různých hledisek zkoumají dílo tohoto tvůrce.  Zařazeny tam jsou – vedle slovenských - příspěvky od zahraničních autorů, jak českých (Kamila Boháčková), tak anglických (Daniel Bird).  Jen mimochodem dodávám, že čeští pisatelé přispívají do tohoto časopisu pravidelně, nalezneme jejich jména i v jiných rubrikách (Jan Švábenický, Jana Bébarová, Vilém Hakl).

Podívejme se nyní blíže na brožovaný spisek, Borowczykovi cele věnovaný – nazývá se BOROV ABECEDÁR, nazvaný tak podle režisérovy přezdívky. Sepsali jej Daniel Bird a Michael Brooke. Pojali jej jako abecedně řazený seznam různě úchylných výrazů, které s Borowczykovou tvorbou souvisejí. Jednotlivá hesla provázejí i příslušně laděné fotografie, někdy i kresby.

Abychom lépe porozuměli Borowczykově osobnosti, přibližme si jeho svérázy. Začínal společně s Janem Lenicou, s nímž spolupracoval na krátkých animovaných filmech, experimentálně zaměřených, zprvu natáčených v Polsku, později hlavně ve Francii. S vlastí ovšem nikdy kontakty nepřerušil.  Jeho doménou byly až surrealistické koláže, příběhy vymykající se běžným vypravěčským konvencím.

Ve zhruba osmdesátistránkové knížečce nalezneme celkem 26 hesel, které prozrazují Borowczykovy osobité záliby – mezi hesly se vyskytují termíny jako bestie, fetiš, nemravné, fuj, voyeur, zoofilie, ale také se setkáme s výrazy ryze odbornými (animace, montáž, teleobjektiv) či historickými (Daumier, renesance). Odtud odevšad režisér čerpal inspiraci pro své erotikou prosycené výpovědi, někdy sklouzávající až k hranicím pornografie. Jejich nedílnou součástí byla přirozeně záliba ve všelikých zvrhlostech, v sexuálních i jiných úchylkách, které prezentoval jako svého druhu obohacení lidské existence. Nikoli náhodou byl přirovnáván i k našemu Janu Švankmajerovi.

Do českých kin pronikly v éře normalizace jen tři jeho snímky (krátkometrážní Babiččina encyklopedie, dlouhé snímky Goto, ostrov lásky a Historie hříchu, natočená v Polsku) – nebylo divu, jeho filmy svým vypravěčsky extravagantním, výtvarně stylizovaným pojetím i sexuálně vyostřenými náměty odporovaly vnucovanému socialistickému realismu.  Až po pádu režimu televize uvedly další snímky: Umění milovat, pátý díl Emanuely, 4 části televizního cyklu Růžová knihovna. Byly to již zdlouhavé, nezáživně vytříbené, až jakoby duchem nepřítomné, eroticky podbarvené historky, které se utápěly v prázdných slovech a náznacích sexuálního vybití bez sebemenší vzrušivosti.

Knížečku doprovázejí i podrobné filmografické údaje, které mají jedinou vadu: nerozlišují, které tituly uvedeny byly a které nebyly. Čtenář tak může upadnout ve fatální omyl, že jsme je mohli spatřit všechny, protože u každého filmu je pokaždé uveden nejprve slovenský název a teprve po něm originální. Poslední „kinová“ položka pochází z roku 1987, poté ještě pracoval pro televizi, ale tato tvorba již není zmíněna.

 

Daniel Bird, Michael Brooke: Borov abecedár

Přeložili Zuzana Dudášová, Michal Michalovič a Rastislav Steranka

Vydaly Asociácia slovenských filmových klubov a Slovenský filmový ústav, Bratislava 2016. 84 strany.

Hodnocení: 70 %

Foto: kniha


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Špína: temná krimi z východního Slovenska

V únoru vydalo nakladatelství Metafora velmi zajímavý detektivní počin slovenské autorky Barbory Bernátové s lakonickým názvem Špína. Druhý případ svérázného kapitána Davida Meiznera se s ničím nemaže. Vražda mladého profesora přináší spoustu otazníků i mnoho podezřelých…

Lištičky, klasické drama s nápaditou režií Michala Dočekala

Písní, jejímž textem je část Písně písní ze Starého zákona poklidně začíná drama Lištičky, uvedené Městskými divadly pražskými na scéně divadla ABC. Text verše je prostým konstatováním toho, že když lišky škodí ve vinici, je třeba je z ní bez milosti vyhnat. Smysl tohoto verše, jenž se stal v průběhu staletí předmětem mnoha teologických výkladů, hledajících v něm mnohá podobenství a jinotaje, je ale jasný – dávejte si pozor na to, co vypadá lákavě a skvěle, ale časem vás to může zničit.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Naše písničky vznikají jako bouřka – rychle!

Maxim Turbulenc 200Psal se rok 1994, když v Praze vzniklo nové hudební seskupení, které si dalo název Maxim Turbulenc. V tom roce mi bylo třiadvacet a tahle trojice mi připadala pěkně praštěná. Dokázali ale rozesmát a získat si náklonnost napříč ge...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Čtěte také...

Petr Jákl dokončuje dokument Mickey vs Mickey a připustil, že to není úplně jednoduché…

petr jakl200Producent a režisér Petr Jákl na podzim oslavil padesátku při které blíže představil svoji společnost R.U.Robot Studios, které se zaměřuje na development nejen na produkci, postprodukci a distribuci filmů, ale i videoher. Promluvil také o jedno...


Divadlo

Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie získala Jana Oľhová

cena martina porubjaka200Městské divadlo Zlín ve středu 24. května slavnostně zahájilo 27. ročník česko-slovenského festivalu Setkání Stretnutie před představením Slovenského národného divadla Pohreb alebo svadba – Čo skôr? Při této příležitosti...

Film

Přísloví praví: když se kácí les, létají třísky

ruzena polsky filmPolský režisér Wojciech Smarzowski na sebe upozornil již ponurým dramatem Dům zla, kde uhrančivě rozehrál až ke zločinu vedoucí patologické vztahy jak mezi lidmi, tak ve společnosti, a ...