Pohltí nás Sociální síť?

Pohltí nás Sociální síť?

Tisk


altInternetová sociální síť je poměrně nová záležitost stejně tak jako stejnojmenný film, popisující zrození té nejpoužívanější – Facebooku. Příběh o Facebooku bude za tisíc let starý jako lidstvo samo. Nejde v něm totiž o přijetí něčeho, co přišlo jako samozřejmost. Ve filmu se spíš od začátku klade důraz na individuální rozhodování jednoho člověka, který chtěl mít Facebook právě takový.

Je však zvláštní, jaký vede zakladatel Mark Zuckenberg vlastně život. V úvodní scéně vidíme, jak ho po výslechu dalšího Markova otravného tlachání pouští jeho holka k vodě. Místo toho, aby se s tím vyrovnal nějak s nadhledem, pomluvil ji na svém blogu a pokračuje dál ve svém životě před obrazovkou notebooku.

Má však štěstí, dostal skvělý nápad, jak rozšířit možnosti sociální sítě Harvardovy univerzity, a má tak možnost svůj workoholismus směřovat na něco opravdu zajímavého. Hlavní zápletku tvoří výslechy v různých komisích. Protože se Mark neustále pohybuje na hranici etických a právních norem, ilustrují tyto scény celkem dokonale v jak zarezlé společnosti Facebook vlastně vznikal.

alt

Musí se neustále obhajovat, vysvětlovat proč co udělal a pevně si stát za svým názorem, jinak by jej komise rozcupovaly na malé kousíčky. V podstatě jsou všechny podobné scény velmi poučné, protože tvorba Zuckenbergovy sociální sítě vyloženě stojí na jeho vlastním vkusu a tyto kolektivní diskuze bývají většinou tvůrčí asi jako zasedání poslanecké sněmovny.

Příběh je navíc protkán řadou osobních rozhodnutí, kterými Mark ovlivňuje osudy svých kamarádů. Začátky projektu jsou dost nekonvenční. U programování se chlastá, chodí se pařit, jíst do drahých restaurací a nechybí ani hezké holky, které doslova žasnou nad rostoucím počtem připojených internetových uživatelů, což zní vyloženě asexuálně.

alt

Hraní si se softwarem a virtuálními příkazy bylo pro opačné pohlaví ještě nedávno atraktivní asi jako výhra na matematické olympiádě. Na druhou stranu Facebook má citelný společenský význam a tomu už rozumí každý. Také proto proti Zuckenbergovu nápadu bojují typičtí alfa samci – univerzitní veslaři a prominentní studenti.
Mark má navzdory svému společenskému významu stále problém s mnoha sociálními aspekty běžného života. Má problém komunikovat s holkami a starostlivost kamarádů si někdy vykládá dost paranoidně.

Hlavní hrdina si však v příběhu prosadí svou právě jen díky své neústupnosti, která by se dala nazvat jako tvrdohlavost. Jedná se o velmi užitečnou a dobrou vlastnost, pokud má člověk štěstí a vkus na dobré nápady. Nicméně, jestliže se budeme na svět okolo nás dívat černobíle tak jako on, může se stát, že si mimo naše profesionální pole působnosti v běžném životě nedokážeme poradit.

alt

Sociální síť / The Social Network
USA, 2010, 120 min
Žánr: drama / životopisný
Režie: David Fincher
Scénář: Aaron Sorkin
Hrají: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake, Armie Hammer, Josh Pence
Zvukové formáty: 5.1 čeština, 5.1 angličtina, 5.1 maďarština, 5.1 polština
Titulky: čeština, angličtina, maďarština, polština, slovenština
Distributor: Bontonfilm
Hodnocení: 75 %


Zdroj foto: Bontonfilm


 
Banner

Přihlášení



S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Radní pro kulturu Středočeského kraje: Kultura je vnímána jako popelka


Zdenek StefekRozhovor s radním Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Zdeňkem Štefkem (KSČM).

...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Film S tebou mě baví svět slaví čtyřicáté narozeniny

s tebou me bavi svet 200Každý rok se těšíme, až jej budou o vánočních svátcích vysílat. Film o rodinné výpravě na chalupu v beskydských horách, kde děti zažívají zimní dobrodružství spolu s jejich tatínky. Řeč je o nepřekonatelném díle Marie Poled...


Literatura

Víte, že jste pravděpodobně také Idioti 21. století?

200litPsychologická novela Idioti 21. století je druhou samostatnou knihou Vesny Tvrtković. Tato autorka se narodila v Sarajevu, z kterého v roce 1992 s rodinou uprchla kvůli válce do Prahy, kde žije a pracuje. V roce 2009 absolvovala obor tvůrčí psaní na Lit...

Divadlo

Na podzim do divadla: Mobilstory

200 mobilstoryO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Na moderní hru si zajděte do Divadla Radka Brzobohatého na představení s názvem Mobilstory...

Film

Babycall (Chůvička) aneb když už realitu od představ nerozeznáme

Babycall22 200V těchto lednových dnech jde do českých kin film „Babycall“, který v norsko-německo-švédské koprodukci natočil režisér Pål Sletaune. Získal za něj řadu ocenění a nominací – ceny Amanda Award, Gérardmer Award...