Vzniká celovečerní film Milion chvilek. Na dokončovací práce spustila režisérka Amálie Kovářová sbírku prostřednictvím platformy Hithit

Vzniká celovečerní film Milion chvilek. Na dokončovací práce spustila režisérka Amálie Kovářová sbírku prostřednictvím platformy Hithit

Tisk

milion chvilek200Když na jaře 2019 začala režisérka Amálie Kovářová natáčet přípravu demonstrace spolku Milion chvilek na Václavském náměstí, netušila, že se jí pod rukama začal odehrávat inspirativní příběh o neutuchající snaze a boji občanské české společnosti, která se opět hlásí o své slovo – ať už během demonstrací, pandemie nebo ve volbách. Z krátkého filmu se stal film celovečerní, který brzy spatří světlo světa. Nyní se veřejnost prostřednictvím crowdfundingové sbírky na Hithitu skládá na dokončovací práce filmu.

 

Režisérka Amálie Kovářová v kulisách celospolečenských změn a velkých výzev sledovala příběh dvou kamarádů – Mikuláše Mináře a Benjamina Rolla. Jsou to právě tito dva studenti, u kterých to vše začalo, kteří si řekli, že už nemůžou jen nečinně přihlížet, jak se demokracie rozkládá a kteří se rozhodli postavit se nejmocnějším mužům v zemi – Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Začala tedy v roce 2019 natáčet přípravu demonstrace na Václavském náměstí. Tehdy ještě netušila, co ji s těmito studenty čeká.

milion chvilek1

Na přelomu dubna a května 2019 došlo k odstoupení ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a jeho nahrazení Marií Benešovou. K výměně ministrů došlo v době, kdy byla kauza Čapí hnízdo policií předána státním zástupcům, kteří spadají právě pod ministerstvo spravedlnosti. Vzhledem k tomu, že premiér Babiš byl v kauze Čapí hnízdo obviněn z dotačních podvodů, vyrojily se spekulace, že výměna na ministerstvu spravedlnosti byla účelová a mohla by ohrozit nezávislost justice. Milion chvilek na to reagovalo sérií protestů, které vyústilo v 250 000 lidí na Letenské pláni.

„Z Milionu chvilek se po druhém protestu na Letenské pláni, který byl ještě větší než první, stal významný zástupce hlasu občanů. Každý měsíc vyráželi demonstranti do ulic. Uvnitř týmu začala ale panovat únava. Přišla pandemie. Protestní akce již nebyly možné, a tak se nabízela otázka – co bude dál…?“ přibližuje příběh svého debutového filmu režisérka Amálie Kovářová.
Jak upozorňuje režisérka, film jejím autorským dílem, samotná organizace Milion Chvilek pouze konzultuje reálie a poskytla záznamy ze svých akcí.

„I když natáčení filmu Milion chvilek letos po prezidentských volbách skončilo, příběh naší společnosti zůstává s otevřeným koncem,“ říká Kovářová. „Nyní je na čase snímek přesunout ze střižny na plátna, k vám, divákům a také hrdinům filmu,“ dodává.

Vzniklo přes 300 hodin materiálu, které je potřeba zpracovat, a tak tvůrci na dokončovací práce spustili crowdfundingovou sbírku prostřednictvím platformy Hithit.

„V první řadě chceme dokončit film v takové kvalitě, jakou si divák zaslouží – finance tedy potřebujeme na obrazovou a zvukovou postprodukci, střih, hudbu, grafiku, propagaci a distribuci po celé ČR. Finanční pomoc bychom také rádi využili na náklady spojené s uspořádáním jednotlivých předpremiér s besedami či na uspořádání slavnostní premiéry. Kromě toho bychom rádi film dostali také za hranice České republiky, protože jsme přesvědčeni, že může inspirovat obyvatele zemí, kde to s demokracií a svobodou není zrovna nejrůžovější,“ režisérka vyjmenovává, na co budou finance použity.

„Rádi bychom film prezentovali například na Taiwanu, v Ukrajině, v Polsku, v Maďarsku a v dalších zemích bojujících za svobodu a demokracii,“ dodává.

milion chvilek2

Veřejnost si může na Hithitu vybrat z velkého množství odměn. Mezi odměnami lze například najít vstupenky na exkluzivní předpremiéry s diskusí v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni či Českých Budějovicích, vstupenky na různá, i již vyprodaná, divadelní představení, film na DVD pouze pro přispěvatele na Hithitu, filmový plakát, soukromou předpremiérovou projekci filmu, vstupenky na koncerty, podepsané knižní bestsellery investigativního novináře a spisovatele Jaroslava Kmenty, unikátní fotoobraz z Letné fotografa Lukáše Havleny, na kterém se pravděpodobně mnoho těch, kteří se v listopadu 2019 účastnili demonstrace na Letné, najde a spoustu dalších.

Amálie Kovářová vystudovala režii na FAMO v Písku. Po škole začala pracovat pro Akademii věd ČR, kde natáčela krátké dokumenty, reportáže do magazínu Česká věda a propagační spoty. K zájmu o politiku ji přivedla spolupráce na projektu Názorování. Tehdy si uvědomila, že něco není s českou demokracií v pořádku. Začala natáčet první aktivistická videa a v lednu roku 2018 objevila výzvu Chvilka pro Andreje. Chtěla se zapojit, a tak Mikulášovi Minářovi napsala email, hned druhý den se potkali a Amálie se stala členkou nově vznikajícího hnutí Milion chvilek pro demokracii. Díky tomu měla k hlavním protagonistům filmu velmi blízko a mohla tak zachytit pohled do jádra hnutí i lidských příběhů jejich iniciátorů. Ze spolku se rozhodla odejít na podzim roku 2022, a to proto, aby měla odstup při dokončování tohoto filmu. Na filmu spolupracuje s producenty Jiřím Konečným, Pavlou Klimešovou a Janem Syručkem a s týmem ve složení střihače Davida Votavy, dramaturgů Ondřeje Moravce a Ivo Bystřičana a hudebního skladatele Martina Kyšperského. Snímek byl nyní vybrán na prestižní workshop DOK.inkubator, a tak mají tvůrci jedinečnou příležitost film zkonzultovat i se střihači ze zahraničí.

milion chvilek3

Více informací: https://www.hithit.com/cs/project/11937/pomozte-dokoncit-celovecerni-film-milion-chvileka


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Autorské knížky jsou mým snem,“ říká Klára Mayerová

klara mayerovaKlára Mayerová má na trhu další knihu – opět jako výtvarnice. V září vyšel druhý svazek detektivní série Matylda na stopě – Vražedný advent. Předtím jsme si její jméno mohli přečíst ...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Vstup do Zóny jen na vlastní nebezpečí

Zona 200Když příznivec ruského režiséra Andreje Tarkovského uslyší nebo uzří slovo Zóna, okamžitě zastříhá ušima, zbystří pozornost a hledí zjistit, zda se tenhle výraz neváže k filmu Stalker (1979). V případě knihy Zóna, vydané nakladatelstvím Paseka, se sk...


Literatura

Na scénu přichází Crew2 č. 42!

Crew 200Nové a nabušené číslo jediného českého magazínu, který se věnuje komiksové tvorbě, Crew2, láká hlavně na novou „literární“ sérii Mezi řádky, ale rozhodně si pošmáknete i na dalších laskominách…

 

...

Divadlo

Rukojmí bez rizika

IMG 20170814 193557V letním období jsou v kamenných divadlech prázdniny, ale milovníci divadelních představení kvůli tomu smutnit nemusí, protože se mohou kulturním zážitkům oddávat mimo ...

Film

Severské kultovní filmy odstartovala finská bláznivá komedie

Unno perexSkandinávský dům ve středu 2. září odstartoval přehlídku kultovních severských filmů v Komorním kině Evald. Uváděné filmy jsou ve svých domovinách známé asi jako české Pelíšky, avšak český divák se k nim může dostat úplně poprvé a navíc si užít ori...