Marie Královna Skotská: Tohle království je pro dvě královny malé

Marie Královna Skotská: Tohle království je pro dvě královny malé

Tisk

Stuartovna perexMarie Stuartovna se stala nejmladší královnou vůbec, když byla korunována šest dní po narození, poté co její otec zemřel. Jako šestiletá byla zaslíbena králi Francie, a poté se i se svým skotským doprovodem přestěhovala do Francie. Ovšem tam byla vychovávána dětmi krále Jindřicha II. V patnácti letech se vdala, a hned dva roky poté se stala vdovou, když její snoubenec František II. tragicky zemřel.

Film začíná jejím návratem do Skotska, Marie (Saoirse Ronan) se nerada loučí se svou milovanou  Francii a jako Stuartovna si činí nárok na trůn. Na nem už ale vládne Alžběta I. (Margot Robbie) z rodů Tudorů a ta se ho jen tak nevzdá. A tak se rozjede série intrik a pletichaření a boje o moc. Marie má odpůrce nejen mezi místními rebelskými klany, ale taky i mezi protestantskými duchovními. Jim se nelíbí hlavně to, že je žena, navíc katolička, a taky nevyrůstala ve Skotsku. Po návratu nejdříve trvá na svém trůnu, který jí dle jejího rodu patří, poté změní požadavek a chce, ať jí Alžběta ustanoví svou automatickou následovnicí. Mariin sen je totiž vládnout oběma královstvím, jak Skotsku, tak Anglii.

Stuartovna

 

Ženská stránka je ve filmu hodně zdůrazněná – v podstatě jde o vykreslení dvou mocných žen v mužském světě. Zatím co Alžběta, pro trůn a jeho udržení udělá vše, Marie má své limity, což jí ve výsledku líčí jako slabou a zranitelnou. Alžběta je představená jako žena, která se natolik přizpůsobí světu, že zavrhne svou ženskou stránku - je prakticky mužem, pouze v soukromí si dovolí projevit cit. Marie si taky uvědomuje tlak ze strany mužů, ale nehodlá mu podlehnout a ztratit svoje ženství. Proto později začíná Alžbětu, svou sestřenici, oslovovat sestro a nabádá jí k tomu, aby spojily své síly, namísto bojů mezi sebou.

Stuartovna 2

Nutno říci, že jsem na film šla na popud své kamarádky a moc jsem o Marii nevěděla. Brala jsem to jako možnost dozvědět se zase něco nového a navíc mám ráda vše britské. Proto jsem celý příběh sledovala nezaujatýma očima a moc netrvala na historických přesnostech. Kamarádka jako znalkyně této historické éry mi sice musela pár věcí osvětlit, ale jinak jsem se dobře v ději orientovala. Za mě bych určitě vyzdvihla výkon obou představitelek hlavní role (kterým jsem zbaštila všechno i s navijákem), a navíc mě jako fanouška Doctora Who potěšila mini role Davida Tennanta - když jsem ho poznala po hlase.

 

Zdroj foto. www.csfd.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavlína Křivánková: „Důležitým tématem knihy byla i snaha ukázat, že problémy nebývají černobílé.“

pavlina krivankova200Pavlína Křivánková strávila na Valašsku, kde se odehrává i děj její prvotiny, celý svůj život. Malebná krajina zdejších kopců a přímá povaha lidí ji upoutala natolik, že jí zůstane věrná nejspíš napořád. V profesním životě prošla...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Spolu s filmem vychází i kniha o Všech dobrých rodácích

200filmO co všechno se Národní filmový archiv, už nějakou dobu pod novým vedením, zasloužil? Hodlá zastavit letitý, mimořádně záslužný a svou informační šíří nenahraditelný časopis Filmový přehled, v posledním roce odsouzený živořit ve výhradně internetové podo...


Literatura

Román o divokých devadesátých letech

Kšeftmani a pistolníci 200Devadesátá léta patří v poslední době mezi oblíbená témata. Když se pak nejen na knihu, ale libovolné dílo ještě přidá, že je podle skutečných událostí, měl by být úspěch zaručen.

...

Divadlo

Koktavý Bertie miláčkem pardubických diváků

Kralovarec perexKdyž v roce 2010 spatřil světlo filmového světa snímek Králova řeč, okamžitě si dokázal získat city neurozených diváků a dokonce obměkčit i zkamenělá srdce kritiků a akademiků. Málokdo si však v té době uvědomoval, že...

Film

Jak je důležité mít v životě bláznivou kamarádku

staying-alive 200Ze sobotního programu přehlídky Severský filmový podzim jsem tentokrát vsadila na slíbenou norskou komedii Staying Alive. Zájem o film byl obrovský a ukázalo se, že v Norsku nevznikají jen děsivé krimi příběhy, ale Norům jdou i takové, při kterých se budet...