Kniha Zátopek je hlavně pro ty, kteří nemohou do kina

Kniha Zátopek je hlavně pro ty, kteří nemohou do kina

zatopek 200V nakladatelství Brána vyšla kniha Zátopek, kterou podle scénáře Davida Ondříčka, Alice Nellis a Jana P. Muchowa napsal Jiří W. Procházka.

 

 Knihu Zátopek jsem jako člověk pohybující se ve Zlíně chtěla mít doma v knihovně. Navíc pro mě byla pojistkou, kdybych nestihla jít do kina. Ale dlouho jsem si lámala hlavu nad tím, jestli dříve vidět film, nebo číst knihu, až jsem neodolala a pustila se do ní.

Jak popisuje anotace knihy, tak vyprávění sleduje Emila Zátopka v prolínajících se časových milnících. Střídá se zde rok 1968 s lety čtyřicátými a čtenář tak sleduje běžcovy vzestupy, pády i složitou povahu člověka, který chtěl prostě jen běhat, a to bez ohledu na ostatní.

„Všichni kluci kolem tebe už tě mají plný zuby! Z toho, jak papalášům děláš cvičenou opici. A to ty nesneseš, aby tě někdo neměl rád!“
Běželi kolem vysychající dešťové kaluže, která – aniž by to tušila – připomínala jejich vysychající přátelský vztah. Pohybovali se ve stínu topolů i ve stínu vyřčených vět.
„Najednou chceš bejt za hrdinu.“
Zátopek běžel a poslouchal. Připadal si jak Alenka v říši ivů. Kvůli tomuhle riskuje svou kariéru? Mlčky uběhli dalších sto metrů.
„Já jim na tu olympiádu seru, Emile!“ zařval Jungwirth na prázdný stadion. Aby dodal důrazu svým slovům, pohrdavě si odplivl.
„Aha,“ ozval se konečně Zátopek a otočil se k Jungwirthovi. „A proč jsi mi to neřekl hned na letišti, že jim na to sereš?“ Taky měl svou červenou linii trpělivosti. „Mohl jsem letět.“
„To jsi mohl. Nikdo se tě o nic neprosil!“ (str. 138)

Osobně jsem se o příběh Emila Zátopka dříve podrobněji nezajímala a čtení tak pro mě bylo velmi zajímavé, poučné a místy i náročné. Ale někdy to tak v životě chodí a já ocenila, že zde autor nehodnotí, čtenáři nic nepodsouvá a nechává vše na něm. V samotném závěru navíc uvádí použitou literaturu, takže kdo chce, má možnost dalšího studia.

Film jsem ještě neviděla, ale jak jsem uvedla v nadpise, tak jsem přesvědčena, že kniha je určena především těm, kteří nemohou (nebo nechtějí) do kina. Na základě toho, že se jedná o dílo napsané podle scénáře, soudím, že mu bude věrné a ve filmu tak čtenáře nečeká příliš nového. To není na škodu, je věcí každého, čemu dává přednost. Každopádně však vidím v knize promarněnou příležitost. Dávalo by mi smysl například počkat s vydáním a oživit tak později zájem o film, ale hlavně by mě potěšilo dozvědět se ze stránek něco navíc právě v souvislosti s filmem. Ať už jde o rozhovory s tvůrci filmu, nebo herci, nějaké historky z natáčení, nebo další fotografie, kterých je v knize opravdu málo. Zkrátka pohled pod pokličku vzniku filmu.

Nicméně v knihovně bude mít titul své místo a těším se, až budu mít po shlédnutí filmu kompletní obrázek.

Jiří Walker Procházka svou tvorbou zasáhl do nejrůznějších literárních žánrů. Jeho romány se řadí k pilířům české fantasy (série Ken Wood). Do povědomí čtenářů sci-fi se zapsal i jako autor kyberpunkové série Rock´n´Roll. V roce 2005 s M. Žambochem stvořili a nastartovali nekonečnou knižní řadu z paralelních světů Agent JFK. Rozsáhlou space operu Hvězdní honáci mu bohatě ilustroval Kája Saudek. J. W. P. se také věnuje literatuře pro děti (detektivní řada Tajná dvojka A+B, Vynálezce Alva) nebo komiksovým scénářům (časopisy Bublifuk, Čtyřlístek). Úspěšně vstoupil i do hájemství detektivek (Mrtvá šelma, Šest nevinných) a podle televizního seriálu Rédl napsal stejnojmennou knihu. Zátopek tedy patří k jeho dalšímu zpracování filmového scénáře do knižní podoby. J. W. Procházka se dlouhé roky věnuje propagaci fantastické literatury a ve spolupráci s knihovnami a školami po celé republice pořádá literární či komiksové dílny určené pro žáky středních a základních škol.

zatopek

Zátopek
Autor: Jiří Walker Procházka, David Ondříček
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Brána (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/556365-zatopek.html


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Markéta Meduna Kočková: Prostřednictvím obrazů chci lidem pomoci přijmout změnu a inspirovat je

meduna 200Markéta Meduna Kočková si v životě prošla spletitou cestou. A právě ta dala podobu její současné tvorbě. I když původně pracovala jako servírka, rozhodla se následovat dětský sen a stát se umělkyní. Za pomocí včelího vosku přenáší na plátna niterní ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

15. ročník festivalu Jeden svět startuje už zítra!

JedenSvet200Dokumentární festival se řadí mezi domácí špičku svou dramaturgií každý rok. Ale letos je program napěchován k prasknutí! Filmy o lidských právech, dokumenty o zdravotnictví, pohled na moc médií, přiblížení problematiky o mezil...


Literatura

Josef Fousek v kapse je k nezaplacení

Fousek do kapsy200Když vám na čele vyvstanou chmury, je třeba se „nakopnout“ na veselejší notu. Přestože nám média zprostředkovávají jednu katastrofální zprávu za druhou, jsou mezi námi tací, kdo dokážou z těchto zpráv vytáhnout podstatné, trefit h...

Divadlo

Duchařská komedie o jednom velkém vánočním zázraku

Ti druzi 200Komedie Spirit Level, kterou v MdB uvedou pod názvem Ti druzí, sice obletěla úspěšně kus světa, ale o její autorce, přesněji o jejím životě se ví až podezřele málo. Anglická scenáristka a dramatička zůstává v téměř dokonalém utajení (důraz je na sl...

Film

A JE TO TADY!!!! - Rychle a zběsile 8

RZ perexUž je to skoro šestnáct let, co vyšel první díl nejznámější a nejsledovanější filmové série Rychle a zběsile. A dnes je tady osmička - jeden z filmů, které nejrychleji vydělaly miliardu dolarů a šestý nejúspěšnější a nejpopulárnější film na pokračování ...