Kniha Zátopek je hlavně pro ty, kteří nemohou do kina
Kultura21.cz

Kniha Zátopek je hlavně pro ty, kteří nemohou do kina

zatopek 200V nakladatelství Brána vyšla kniha Zátopek, kterou podle scénáře Davida Ondříčka, Alice Nellis a Jana P. Muchowa napsal Jiří W. Procházka.

 

 Knihu Zátopek jsem jako člověk pohybující se ve Zlíně chtěla mít doma v knihovně. Navíc pro mě byla pojistkou, kdybych nestihla jít do kina. Ale dlouho jsem si lámala hlavu nad tím, jestli dříve vidět film, nebo číst knihu, až jsem neodolala a pustila se do ní.

Jak popisuje anotace knihy, tak vyprávění sleduje Emila Zátopka v prolínajících se časových milnících. Střídá se zde rok 1968 s lety čtyřicátými a čtenář tak sleduje běžcovy vzestupy, pády i složitou povahu člověka, který chtěl prostě jen běhat, a to bez ohledu na ostatní.

„Všichni kluci kolem tebe už tě mají plný zuby! Z toho, jak papalášům děláš cvičenou opici. A to ty nesneseš, aby tě někdo neměl rád!“
Běželi kolem vysychající dešťové kaluže, která – aniž by to tušila – připomínala jejich vysychající přátelský vztah. Pohybovali se ve stínu topolů i ve stínu vyřčených vět.
„Najednou chceš bejt za hrdinu.“
Zátopek běžel a poslouchal. Připadal si jak Alenka v říši ivů. Kvůli tomuhle riskuje svou kariéru? Mlčky uběhli dalších sto metrů.
„Já jim na tu olympiádu seru, Emile!“ zařval Jungwirth na prázdný stadion. Aby dodal důrazu svým slovům, pohrdavě si odplivl.
„Aha,“ ozval se konečně Zátopek a otočil se k Jungwirthovi. „A proč jsi mi to neřekl hned na letišti, že jim na to sereš?“ Taky měl svou červenou linii trpělivosti. „Mohl jsem letět.“
„To jsi mohl. Nikdo se tě o nic neprosil!“ (str. 138)

Osobně jsem se o příběh Emila Zátopka dříve podrobněji nezajímala a čtení tak pro mě bylo velmi zajímavé, poučné a místy i náročné. Ale někdy to tak v životě chodí a já ocenila, že zde autor nehodnotí, čtenáři nic nepodsouvá a nechává vše na něm. V samotném závěru navíc uvádí použitou literaturu, takže kdo chce, má možnost dalšího studia.

Film jsem ještě neviděla, ale jak jsem uvedla v nadpise, tak jsem přesvědčena, že kniha je určena především těm, kteří nemohou (nebo nechtějí) do kina. Na základě toho, že se jedná o dílo napsané podle scénáře, soudím, že mu bude věrné a ve filmu tak čtenáře nečeká příliš nového. To není na škodu, je věcí každého, čemu dává přednost. Každopádně však vidím v knize promarněnou příležitost. Dávalo by mi smysl například počkat s vydáním a oživit tak později zájem o film, ale hlavně by mě potěšilo dozvědět se ze stránek něco navíc právě v souvislosti s filmem. Ať už jde o rozhovory s tvůrci filmu, nebo herci, nějaké historky z natáčení, nebo další fotografie, kterých je v knize opravdu málo. Zkrátka pohled pod pokličku vzniku filmu.

Nicméně v knihovně bude mít titul své místo a těším se, až budu mít po shlédnutí filmu kompletní obrázek.

Jiří Walker Procházka svou tvorbou zasáhl do nejrůznějších literárních žánrů. Jeho romány se řadí k pilířům české fantasy (série Ken Wood). Do povědomí čtenářů sci-fi se zapsal i jako autor kyberpunkové série Rock´n´Roll. V roce 2005 s M. Žambochem stvořili a nastartovali nekonečnou knižní řadu z paralelních světů Agent JFK. Rozsáhlou space operu Hvězdní honáci mu bohatě ilustroval Kája Saudek. J. W. P. se také věnuje literatuře pro děti (detektivní řada Tajná dvojka A+B, Vynálezce Alva) nebo komiksovým scénářům (časopisy Bublifuk, Čtyřlístek). Úspěšně vstoupil i do hájemství detektivek (Mrtvá šelma, Šest nevinných) a podle televizního seriálu Rédl napsal stejnojmennou knihu. Zátopek tedy patří k jeho dalšímu zpracování filmového scénáře do knižní podoby. J. W. Procházka se dlouhé roky věnuje propagaci fantastické literatury a ve spolupráci s knihovnami a školami po celé republice pořádá literární či komiksové dílny určené pro žáky středních a základních škol.

zatopek

Zátopek
Autor: Jiří Walker Procházka, David Ondříček
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Brána (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/556365-zatopek.html


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Benjamínek zlínského divadla Tomáš Červinek: „Přijít do nového kolektivu není nikdy jednoduché“

200rozJak jsme již psali, soubor Městského divadla Zlín v 68. sezóně oživili dva Tomášové – Tomáš David a Tomáš Červinek. S druhým jmenovaným, který je nyní nejmladším hercem divadla, vám nyní přinášíme rozhovor. Popsal nám, jak probíhala jeho studia a předev...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Když se knihy mění v pohyblivé obrazy

filmadaptace perexVíce než 60 let je u nás třetí měsíc roku provázán s knihou. Osvětová akce měla od počátku rozšiřovat literaturu po celé zemi, mezi všechny skupiny obyvatel. Mnoho knih se však dostalo do širšího povědomí až díky...


Literatura

Kdo miluje jinak

kdomilujejinak perexLibrary Journal napsal: "Fossumová nikdy nepíše o jednoduchých tajemstvích. Vytváří spletité příběhy, zalidněné plnokrevnými postavami, a proto si v současné vlně skandinávské detektivní literatury vydobyla čelní místo." A je pr...

Divadlo

Divadlo v Řeznické zahajuje 38. sezónu

DR perexTak jako celá naše občanská společnost i my budeme slavit významné výročí 17. listopadu a připravujeme „Týden sametových oslav“, který vyvrcholí 16. listopadu na Noc divadel původní českou hrou a světovou premiérou nové inscenace „Sejdeme se pod vocasem...

Film

Pravidla moštárny - srdcervoucí klasika

mostarna perexPravidla moštárny – už jste určitě slyšeli aspoň tento název, že? Nebo jste dokonce četli knižní předlohu filmu, o kterém je právě řeč. V každém případě – podívejte se, nebo se podívejte znovu, protože jde o j...