Filmy, panelové diskuze i taneční performance nabídne letošní festival Film a architektura
Banner

Filmy, panelové diskuze i taneční performance nabídne letošní festival Film a architektura

Tisk

film architektura 200Pět dnů, dvacet mezinárodních a tuzemských snímků, diskuze s režiséry a odborníky nebo taneční performance. Festival Film a architektura zavítá ve dnech 30. září–4. října do sedmnácti měst. Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury nejen coby pojítka lidí, míst a kultur, ale také uměleckých a společenských disciplín.


Promítat se budou celovečerní dokumenty i krátké filmy

„Hned šestnáct snímků je uváděno poprvé, a v Čechách pravděpodobně naposledy. Jedná se tak o unikátní příležitost vychutnat si záběry architektury na velkém plátně. Jednotlivé projekce jsme doplnili o menší filmařská díla. Právě jejich prezentace nám dává možnost podpořit mladé a začínající filmaře. V letošním roce jsme v otevřené výzvě vybrali tři snímky – Over the Walls, Three patios for the Sun a architektonický roadtrip Trasa po unikátních nádražních halách od architekta Josefa Dandy, “ říká kurátorka programu Karolína Vacková.

U příležitosti 150. výročí narození Jana Kotěry, zakladatele moderní české architektury, vznikla přímo pro festivaly Film a architektura a Den architektury série krátkých filmů o Kotěrových stavbách z dílny Tomáše Luňáka, Kateřiny Fojtíkové a Grety Stocklassa.

Podobnou situaci jako v Mostě, a to přesun části města kvůli těžbě, zažívá švédská Kiruna. Snímek Kiruna – překrásný nový svět osobně uvede česko-švédská režisérka Greta Stocklassa. Neobvyklé pohledy ze střech kubánských domů na osudy lidí v rozpadajícím se městě předestře Havana, from on High. A Machine to Live In ukáže stinné stránky Brasílie, projektu Oscara Niemeyera a urbanisty Lucia Costy. Krása Brasílie je postavena do kontextu architektury kultů a utopických měst v odlehlém brazilském vnitrozemí.

{youtube}92ZghkxQvsw{/youtube

L’Esprit Le Corbusier přináší fascinující vyprávění o dospívání v takzvaném Unité d'Habitation ve Firminy, výjimečné obrazy Cité Radieuse v Marseille a letního domu Cabanon de Roquebrune i nepublikované archivní záběry každodenního života 70. let.

Promítání vizuálně poutavého snímku Body-Buildings propojujícího tanec s unikátními architektonickými lokacemi v Portugalsku světově uznávaných architektů, jakými jsou João Luís Carrilho da Graça, Álvaro Siza Vieira, Eduardo Souto de Moura, João Mendes Ribeiro či Paulo David, bude uvedeno taneční performance souboru 420PEOPLE s názvem Through Glass. V pražském CAMPu proběhne také diskuze s režisérem snímku Henriquem Pinou.

 film architektura Body Buildings

Vznik americké odnože umělecké školy Bauhaus pod vedením Lászla Moholy-Nagye přiblíží dokument The New Bauhaus. Jedinečné propojení architektury, umění a designu vystupuje na povrch z archivních materiálů a z rozhovorů s osobnostmi z umělcovy rodiny či jeho současných obdivovatelů. Myšlenky Bauhausu se promítnou do snímku Unexpected Modernism: The Architecture of the Wiener Brothers. Po návštěvě Bauhausu, nejprestižnější evropské školy designu, se stali bratři Wienerové ve 30. letech nejinovativnějšími a nejplodnějšími architekty na jihu USA.

Na nelehké vyrovnávání se s minulostí poukazuje dvojice snímků Inside Prora a Where to with History? Prora, tzv. Monstrum u moře, je považováno za nejdelší stavbu na světě. Původně plánované přímořské letovisko Třetí říše bylo po 2. světové válce přeměněno na kasárna NDR. Nyní se v dlouho opuštěné budově otevírají hotely a bují turismus. Diskutovat budou moci festivaloví návštěvníci s režisérkou Nico Weber.

Příběh Drážďan Where to with History? je zásadní pro pochopení vzestupu pravicového populismu v Evropě a je důkazem nerozlučného propojení politiky a architektury. Dokument ukazuje rozsáhlou destrukci centra Drážďan a jeho následnou modernistickou revitalizaci, nabízející řadu podob i interpretací dějin města. Po projekci v pražském CAMPu bude následovat panelová diskuze na téma Česká architektura a relikty politických režimů novinářky Karolíny Vránkové s architektem a historikem architektury Petrem Vorlíkem, památkářkou Hanou Řepkovou a architektem Ondřejem Tučkem.

Festival zahajujeme dokumentem Spaceship Earth o americkém experimentu z 90. let, kdy se skupina vědců uzavřela na 2 roky v simulátoru kosmické kolonie. Futuristický příběh má řadu zvratů nutících diváky přemýšlet nejen nad způsobem života na jiných planetách, ale především nad tím na Zemi. Pražská promítání zakončíme filmem o švýcarském architektovi Mariu Bottovi specializujícím se na sakrální stavby – od kostela, přes synagogu, až po mešitu. Ačkoliv se na první pohled témata těchto snímků zcela míjejí, oba se věnují takzvanému prostoru nad námi, ať už z čistě vědeckého nebo naopak duchovního úhlu pohledu. Tomuto tematickému spojení se věnujeme v sekci Nadprostor.“ Dodává Vacková.

film architektura Spaceship Earth

Festival Film a architektura probíhá v Brně, Břeclavi, Hodoníně, Jeseníku, Karlových Varech, Liberci, Mikulově, Nymburce, Olomouci, Ostravě, Plzni, Praze, Řevnicích, Vratislavicích nad Nisou, Vsetíně, Zlíně i slovenských Piešťanech paralelně se Dnem architektury. Ten láká od 1. do 7. října festival na 300 akcí v osmi desítkách měst a obcí v České republice i na Slovensku. Bohatý a zdarma přístupný program nabízí na výběr z exkurzí do běžně nepřístupných budov, procházek, cyklovyjížděk, výlety vlakem či lodí s odborným výkladem, ale také z přednášek, filmových projekcí, výstav i workshopů. Na začátku října se pod heslem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti běžně nepřístupné budovy.

Spolek Kruh, zakladatel festivalů Den architektury a Film a architektura, čerpá z dvou desítek let zkušeností v oboru a z dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Navzdory pandemii se v loňském roce uskutečnilo takřka 400 akcí po celé ČR i na Slovensku, na které zavítalo na 23 000 návštěvníků.

film architektura plakat

Zdroj foto: Matt Wolf

Více informací:

filmarchitektura.cz
kruh.info


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Vincent a Sien. Příběh lásky slavného malíře a prostitutky

Kdo by neznal slavného malíře Vincenta van Gogha! Kromě svých slavných obrazů vešel ve známost také tím, že si uřízl ucho a rovněž i jeho smrt je opředena tajemstvím. Jeho osobní život nebyl nijak šťastný a tento geniální umělec byl, jak už to tak bývá, tak trochu podivín. Na ženy moc štěstí neměl, a tak se zamiloval do nešťastné prostitutky Sien Hoornik, která to taky rozhodně neměla jednoduché.

Tridsiaty ročník filmového festivalu v Sarajeve

V Sarajeve sa od 16. do 23. augusta uskutočnil najväčší filmový festival v juhovýchodnej Európe a jeden z najväčších filmových festivalov v Európe Sarajevský filmový festival. Predstavitelia občianskeho združenia Obala Art Centar premietli počas tohto týždňa pre divákov viac ako 250 filmov z celého sveta. Z nich sa do súťaže zapojilo 54 filmov v kategóriách hraný, dokumentárny, krátky a študentský film.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Blanka Kovaříková: „Těžko odpouštím těm, kteří se dopouštějí křivd a podvodů…“

blanka kovarikova foto zdenek kovarikŘečeno s mírnou nadsázkou - novinářka a spisovatelka Blanka Kovaříková ráda zkoumá životy lidí z černobílých fotografií a filmů. Literatura faktu v jejím podání rozhodně není „suchá“, sa...

Muzikant a básník všedního dne Karel Markytán má nové album a pokřtí jej ve Zlíně

Do světa harmonie, prosté krásy a působivého polohlasu nás může zavést aktuální album zlínského písničkáře Karla Markytána. I když ho mnozí znají jako člena legendární folk rockové skupiny AG Flek, tak i jeho druhé sólové album Je muzika! (před dvaadvaceti lety vyšlo první sólové album Konec sladkostí) je postaveno na kouzlu jeho písniček.

Z archivu...

Čtěte také...

Nataša Gollová dostávala role bezstarostných dívek, ale její život nebyl peříčko

natasa 200Kdyby na začátku své filmové kariéry Nataša Gollová vytvořila postavu princezny, možná by to byla ta nejněžnější a nejkřehčí princezna, jakou mohl kdy český film mít. Takovou roli však na Barrandově nikdy nedostala. Ale přece ji role éterických dívek...


Divadlo

Skleněný pokoj: Světová premiéra původně knižního bestselleru v Brně

Skleneny pokoj 200Román britského spisovatele Simona Mawera se odehrává v Brně, mezi roky 1925 a 1968. Podkladem příběhu je osud lidí kolem slavné vily Tugendhat, světově uznávaného architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Film

TERRY GILLIAM VZPOMÍNÁ A BAVÍ

Gilliameska perexRežiséra (a předtím také herce) Terryho Gilliama snad není třeba představovat. Začínal jako člen legendární komediální skupiny Monty Python, podílel se – nejdříve animovanými vsuvkami - na všech jejích televizních i filmových počinech...