Ostrava Kamera Oko představuje filmy z pohledu kameramanů
Banner

Ostrava Kamera Oko představuje filmy z pohledu kameramanů

Tisk

zahájení okoLaické publikum se především vyzná v hereckých osobnostech. Na druhém místě nás zajímá režie, nicméně jména kameramanů zůstávají v pozadí. To ovšem mění festival, kterému se v Ostravě říká OKO. Jedinečná událost svého druhu v České republice, která nám představuje filmy z pohledů kameramanů. 


Na sklonku září je možné ponořit se do audiovizuálního světa mezinárodního kameramanského festivalu, který nám umocní zážitek také díky site specific formě pojetí. Publikum z řad profesionálů si mohlo projít lokace, které nabízí Moravskoslezská filmová kancelář v industry krajině Dolní oblasti Vítkovice (DOV) a laické publikum nejvíce táhl snímek Nabarvené ptáče.

Na konci září, v úterý 24. 9. 2019 proběhlo v Gongu v DOV slavnostní zahájení s projekcí filmu La Gomera, který diváci mohli znát z Cannes. Čtyři dny se promítaly soutěžní filmy rozdělené do dvou sekcí: Oficiální výběr (vítězný snímek Transnistra kameramanky Virginie Surdej) a Krátkometrážní soutěž (vítězný snímek Inimical kameramana Tomáše Šťastného). Celý festival skončil v neděli 29. 9. 2019.

porota oko

Foto: archiv Ostrava Kamera Oko

Snímky mimo soutěž byly letos speciálně vybírány kurátory, kteří dali obsahu festivalu zainteresovanou jedinečnost. Kurátoři své filmy před projekcí uváděli a poukazovali na prvky, ve kterých jsou ojedinělé. Kurátor Václav Drozd zařadil snímky, které by nám mohly pomoci nekýčovitou formou nahlížet na blížící se klimatickou katastrofu a pochopit okolnosti ve větším spektru.

Martin Kohout nám zase nabídl psychologické pohledy do niter lidí a jejich jednání, ať už šlo o postavu starce Masao Adachiho nebo feministický western Meek´s Cutoff, kde musí ženy nenápadně vykročit ze stínů svých mužů, aby překonali nehostinnou krajinu, ve které zabloudili.
Martin Mazanec zařadil do programu audiovizuální filmové vystoupení Taran, které po vyhlášení vítězných filmů mohli diváci vidět v galerii PLATO. Jednalo se o pětatřicetiminutovou projekci, která znázorňovala leteckou bitvu, v níž byl zabit František Malina sebevražedným manévrem taran, který provedl ruský pilot Petr Nastěrov.

Monika Omerzu Midriaková vybrala tři filmy s ženskými hrdinkami a znovu otevřela diskuzi okolo filmu Birth s Nicol Kidman v hlavní roli.
Poslední kurátor, Viktor Palák, přivezl snímky Shazzuly, belgické hudební a filmové umělkyně, která také usedla do poroty pro filmy v sekci Oficiální výběr.

taran oko

Foto: archiv Ostrava Kamera Oko

Několika filmy do programu přispěly kameramanské asociace z Česka, Polska a Slovenska. Zařazena byla také Česká sekce s filmy Karel, já a ty, Staříci, Tiché doteky a Jaroslav Kučera Zblízka.

Velmi speciální byl doprovodný program STORY v odsvěceném kostele sv. Václava v Opavě. Dle slov z předmluvy katalogu OKA, ředitelky festivalu Gabriely Knýblové a dramaturga Jakuba Felcmana, je STORY audiovizuální site-specific program se závazkem o to “ uchopit neuchopitelné”. Spojuje film, audiovizi, výtvarné umění, konceptuální umění a hudbu, kterou zajistilo několik umělců z celého světa, aby se postavili za mixážní pult. Kanadský producent, přezdívaný Antwood, přijel se svou novou deskou Delphi, Nazar představuje nespravedlnost života v Angole a vzdává poctu obětem násilí. Berlínský DJ Philipp Otterbach a další se střídali pod klenbou lemovanou náboženskou grafikou a za blikotu světel nám předávali svůj um.

story oko

Foto: archiv Ostrava Kamera Oko

Ve Velkém světě techniky DOV proběhlo promítání Nabarveného ptáčete, jednoznačný tahák, který měl potenciál cílit na široké publikum, což se povedlo. Tamní kino se řadí mezi jedny z mála se 4K projekcí u nás. Snímek uvedl jeho kameraman Vladimír Smutný, popisoval výběr kamery i jeho původní skepsi k černobílé formě. Nakonec obecenstvu popřál dvě hodiny a třičtvrtě krásných obrazů a tomu se i stalo. Obrazy byly vskutku krásné, byť mnohdy drsně vykreslovaly pokřivenost lidí ve válce.

nabarvené ptáče

Foto: archiv Ostrava Kamera Oko

Nestihla jsem vidět tolik snímků, kolik jsem chtěla, ale hezký ucelený katalog letošního ročníku, který šlo koupit za pouhých 50 Kč, mi bude inspirací i památkou, stejně jako brož ve tvaru okrasného sloupu, jež značila, že jste vlastníkem akreditace. Vyjímečnost OKA je evidentní a do budoucna mu přeji nárůst publika z laického okruhu, protože je rozhodně co nabídnout. Také diváky provede hned několika ostravskými kinosály a poukáže na zajímavé spřátelené podniky jako hranolkárna Feancy Fries, galerii PLATO, kavárny CoKafe a PetPunk, club Dock a jiné. Další rok bude Asociace českých kameramanů slavit výročí 100 let, již teď jsem zvědavá v jakém duchu se ponese další ročník.


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Jak se zrodily dárkové knihy od Milju

Milju perexStudentka psychologie Žaneta Krčilová založila značku Milju.Věří, že základem šťastného života jsou kvalitní vztahy a přeje si, aby lidé věnovali více času a péče právě jim. Je autorkou dárkových knih, které lze kreativně dotvářet. Její posled...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Cizinec ve vlaku

Cizinec1Představte si, že jedete do práce. Stejně jako včera. Stejně jako před měsícem. Stejně jako loni. Stále stejnou cestou. Už celých deset let. Se stejnými tvářemi kolem vás. Každodenní rutina, která se opakuje beze změny. Až jednoho dn...


Divadlo

Na podzim do divadla: HRA LÁSKY A NÁHODY

200divDivadla měla dost času připravit se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Hra lásky a náhody v Divadle scéna ve Zlíně.

...

Film

Cesta na Měsíc znovu po 110 letech aneb pojďme 6. 9. 2012 na premiéru unikátního, dokumentárního filmu!

cesta na mesic plakatKdo by neznal obrázek měsíční tváře se zabodnutým projektilem v oku? Který z kluků nečetl román Julese Verna a kdo by neznal díla H. G. Wellse? A kdo by neslyšel o slavném ztraceném, zničen...