Clint Eastwood patří k největším hollywoodským legendám a ikonám. Nejdříve si vybudoval jméno jako úspěšný herec, byť s trochu omezeným rejstříkem, posléze také jako výtečný a dvěma Oscary (western Nesmiřitelní, drama Million Dollar Baby) oceněný režisér. Vzhledem k tomu, že se narodil už v roce 1930, je jedním z mála pamětníků zlaté éry Hollywoodu, zažil i tzv. novou vlnu a přechod do současné komerčnější a trochu puritánské podoby kinematografie.
Není tedy divu, že právě on se dočkal vlastní knihy, která je jakousi encyklopedií jeho života a nese příznačný název Retrospektiva. Jejím autorem je loni zesnulý respektovaný historik Richard Schickel, který byl jediným Eastwoodovým oficiálním životopiscem. Knihu u nás vydalo nakladatelství Omega a sluší se mu za to poděkovat, protože je naprosto vyčerpávající. Je koncipována velmi jednoduše, takže na prvních zhruba čtyřiceti stránkách je klasický tvůrcův životopis, v němž je zachyceno vše podstatné a shrnut jeho přechod od televizního herce, který upoutal spíš fyzickou krásou než svými výkony, k respektovanému filmovému herci, který je spojen především s westernem a rolemi drsných a nekompromisních mužů a posléze i uznávanému a oceňovanému režisérovi, jehož autorský rukopis je ve všech jeho počinech zcela jasně patrný. Milým bonusem budiž předmluva samotného Eastwooda.
Větší část knihy ovšem tvoří vesměs dvoustránkové „rozbory“ všech filmů, v nichž se objevil, případně „jen“ režíroval. Nečekejte tedy žádné detailní analýzy a studie, ale velmi čtivý souhrn těch nejdůležitějších informací, které se k jednotlivým filmům vztahují. Schickel vždy to které dílo uvede do kontextu doby, vyzdvihne všechny podstatné informace a přidá krátké hodnocení toho, jak by měl být film vnímán, na co reflektuje a proč je jeho výsledná podoba taková, jaká je. Sympatické je, že se nevyhýbá ani kritice, takže u těch méně povedených a úspěšných počinů, které ani Eastwooda neminuly, se pokouší rozebrat, proč si nenašly své diváky, nebo to, proč nejsou kvalitativně až tak vydařené. Každý film je uveden citátem buď přímo z onoho filmu, nebo od některého z představitelů, většinou ale spíše samotného Eastwooda. Kniha vyšla v zahraničí poměrně nedávno, takže posledním rozebíraným dílem je dva roky staré drama Sully: Zázrak na řece Hudson, takže jde o vskutku skoro aktuální dílo.
Nedílnou součástí knihy je i obrazová příloha, která je hodně bohatá, doprovází prakticky každou stránku a nejde jen o obrázky z filmů a natáčení, ale také o některé fotky z tvůrcova archivu. Navíc jsou vesměs barevné, takže knize dodávají estetičtější rozměr a divákům připomenou některé památné scény z legendárních filmů.
Česká mutace knihy je vynikající, překlepů a závažnějších edičních a pravopisných chyb je v ní naprosté minimum, což je u Omegy skoro zázrak a buďme za něj rádi, protože tahle kniha si podobně vybroušenou edici zasloužila. Čtenářsky trošku nevděčný je snad jen velký formát, který se dost špatně drží a souvisí s ním i trošku větší váha celé knihy, takže ta opravdu není vhodná na přenášení a čtení někde ve veřejných prostředcích, což ale vůbec nevadí, protože vzhledem k encyklopedickému uchopení nemusí být čtena stránku po stránce. Její koupi tak všem fanouškům Clinta Eastwooda rozhodně doporučuji, protože v knihovně bude zabírat čestné místo, budou se k ní často vracet, především se v ní ale dozvědí vyčerpávající informace o celém jeho životě a díle. Odradí snad jen vyšší cena, která je ale pěknému křídovému papíru a celému formátu knihy naprosto adekvátní, takže žádný fanda by jich neměl litovat. Nic lepšího o jedné z posledních žijících filmových legend totiž nesežene.
PS: Životopis Americký rebel - Život Clinta Eastwooda, který česky vyšel před pěti lety, s Retrospektivou prohrává na celé čáře, protože byl zaměřen a psán trošku bulvárněji a některé informace v něm nejsou úplně přesné, nehledě na to, že český překlad je místy hodně toporný.
Název: CLINT Retrospektiva
Autor: Richard Schickel
Český překlad: Jiří Stárek
Vydalo v roce 2017 nakladatelství Dobrovský, s.r.o. (Knihy Omega)
Počet stran: 304
Hodnocení: 100 %
Zdroje k obrázkům: IndieWire, Entertainment Focus
< Předchozí | Další > |
---|