Jak je důležité míti po ruce Charleyovu tetu

Jak je důležité míti po ruce Charleyovu tetu

Tisk

200divCharleyova teta se celosvětově řadí mezi nejhranější a nejoblíbenější komedie. Ze dne na den proslavila autora hry Brandona Thomase, jenž byl do té doby spíše průměrným až podprůměrným dramatikem. Na českém jevišti se hra objevila už v roce 1894, tedy jen dva roky po světové premiéře. Do paměti diváků se ale nejvíce zapsala verze z šedesátých let hraná v Městských divadlech pražských, kde si dnes již legendární roli falešné tety z Brazílie, pravlasti opic, zahrál Lubomír Lipský.

 

 

Východočeské divadlo Pardubice spolu s hostujícím režisérem Milanem Schejbalem vsadilo na tuto osvědčenou klasiku, aby polechtali divákům jejich bránice kvalitními, inteligentními a komediálně pointovanými situacemi.

div

Studenti Jack Chesney a Charles Wykeham jsou zamilovaní do Kitty Verdunové a Amy Spettiguové. Pozvou si je tedy k sobě na kolej pod záminkou seznámení s bohatou Charlesovou tetou, aby se jim mohli vyznat ze své lásky a požádat je o ruku. Dívky přijdou na smluvenou schůzku a zdá se, že vše šlape podle plánu, až na jeden podstatný detail, chybí předhozená návnada – teta, která se zdržela v Londýně kvůli obchodní záležitosti. Proto se Jack s Charliem rozhodnout do svého plánu zahrnout přítele, Lorda Francourta Babberleyho řečeného Babbse, který se chystá na zkoušku s ochotníky. A tak se Babbs v převleku za ženu seznámí s přítelkyněmi svých kamarádů. Páry si ale mnoho zamilovaného tokání neužijí, protože Babbs je v roli tety natolik přesvědčivý, že poplete hlavy a srdce otci Amy a opatrovníkovi Kitty, Stephenu Spettigueovi, a zároveň i Jackovu otci, plukovníku siru Francisi Chesneymu. Jackovi s Charliem tak nezbude nic jiného, než svého kamaráda z této šlamastyky dostat. Nejdříve však potřebují oba hoši od starého Spettigua písemné povolení k sňatku. A aby toho nebylo na všechny zainteresované podvodníčky málo, dorazí pravá Charleyova teta Dona Lucia d´Alvadorez se schovankou Elou, do které je Babbs bláznivě zamilován.

div2

Milan Schejbal, který si Charleyovou tetou odbyl svou první pardubickou režisérskou premiéru, vytvořil velmi povedenou inscenaci, kde není hluchých míst. Hra má spád, svižné tempo a obejde se bez laciných gagů. Kostýmy i scéna Kateřiny Baranowske dotvářejí představení vkusnou a příjemnou atmosféru. Výkon Petra Borovce v titulní roli falešné Charleyovy tety je bezchybný a svým hraním ovládl nejen jeviště, ale i hlediště. Zdatně mu sekundují Ladislav Špiner, Jan Musil a i další herečtí kolegové. Charleyova teta v podání pardubického souboru je sázkou na jistotu a vřele ji doporučuji všem, kteří se chtějí od srdce zasmát.

div1
Název představení: Charleyova teta
Žánr: komedie
Uvádí: Východočeské divadlo Pardubice
Režie: Milan Schejbal j. h.
Autor textu: Brandon Thomas
Hrají: Ladislav Špiner, Václav Dušek, Jan Musil, Petr Borovec, Martina Sikorová, Petra Tenorová, Petr Dohnal, Zdeněk Rumpík, Dagmar Novotná, Adéla Petřeková j.h. / Monika Timková j. h.
Premiéra: 16. a 17. února 2013
Hodnocení: 90 %

Foto: www.vcd.cz, Ivo Mičkal


 
Banner

Přihlášení



S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Lucie Bílá: Z egyptské princezny v muzikálu Aida na metalovou královnu za deset minut

lucie bila modiLucie Bílá se zvládá za deset minut převtělit z egyptské princezny v muzikálu Aida na metalovou královnu na koncertě Arakainu. Prý stačí změnit kostým a už se to hraje úplně samo, říká se sm...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Ve zlínském divadle začali zkoušet Šakalí léta

sakali leta 200Datum premiéry nikdo nezná, přesto začali zkoušet! Po čase se do Městského divadla Zlín vrátil režisér Dodo Gombár (Zvlčení, Mezi nebem a ženou, Žítkovské bohyně, Baťa Tomáš, živý a další) a pustili se do příprav hudební komedie Šakalí lét...


Literatura

Řepkovo peklo s vybranou společnosti

denik ze dna perexTuto společnost by si sám nikdy nevybral, byla mu určena. On, známý fotbalista, Sparťan tělem i duší, ale také rebel, bouřlivák a provokatér, má mezi vrahy, zloději, feťáky, psychicky nemocnými a pedofily strávit 2,5 roku.<...

Divadlo

Studio Marta uvede inscenaci ve znakovém jazyce

denik divky200Dne 10. 11. 2022 uvedou studentky Ateliéru divadlo a výchova pro Neslyšící inscenaci Deník dívky. Dílo je adaptací deníků Ruth Maierové, oběti holocaustu, od jejíhož narození uplyne v den premiéry 102 let. Scénář zpracovala pedagožka Adéla ...

Film

Rytmy + pohyb + světlo = futurismus

rytmy perexNakladatelství Arbor vitae nabídlo již několik mimořádných publikací, hodnotných jak textově, tak přetiskem mnohdy unikátního obrazového doprovodu. Týkají se jak jednotlivých osobností (Jan Švankmajer, Jiří Brdečka), tak uměleckých směrů, napříkl...