Přehlídka Be2Can otevírá náruč
Banner

Přehlídka Be2Can otevírá náruč

Tisk

be2can perexČesko-slovenská distribuční firma Film Europe (která navíc provozuje i několik placených televizních kanálů) pořádá každoročně přehlídku svých filmů, posbíraných z nejprestižnějších filmových festivalů – z Berlína, Benátek a Cannes. K tomu odkazuje i název Be2Can, naznačující, že dvě slova začínají slabikou „Be“ a jedno na „Can“. (Pokud ovšem toto sousloví vyslovíme anglicky, mohlo by to evokovat další významy.) Cenná akce, seznamující nás s výkvětem festivalových programů, se uskuteční ve dnech 6. – 12. října v pražských kinech (jakési pomyslné centrum nalezneme v Edisonu, ale promítat se bude rovněž v Lucerně aj.). Poté se rozlétne do dalších více než dvou desítek českých (též moravských, slezských) měst. Na Slovensku se představí nabídkou jen nepatrně obměněnou.

 


Uváděné filmy – celkem jich je jedenáct - přitom nemusely patřit mezi oceněné, stačilo, že na příslušném festivalu byly vůbec uvedeny. Třeba gruzínský, ve francouzské koprodukci natočený snímek Začátek(režie Dea Kulumbegašvili) původně zazářil na festivalu ve španělském San Sebastianu, kde na něj dopadla sprška nejvyšších ocenění za nejlepší dílo, režii, herectví, scénář atd. Varuje před explozí nesnášenlivosti vůči všemu, co vnímáme jako cizorodé – v tomto případě jde o útok na společenství Svědků Jehovových.

be2can3

Nakolik je západní společnost prohnilá a zhýralá?
Nejočekávanějším titulem by mohl být Titan (režie Julia Ducourneau), divoká vražednická historka, která zvítězila v Cannes, byť provázena skandální příchutí. Však také už titulek jednoho tuzemského článku oznamoval, že v tomhle filmu se souloží s auty (což nezůstane bez následků). Předseda poroty Spike Lee se prý svěřil, že viděl dost různě šílených filmů, ale ještě žádný, v němž by ženská otěhotněla s cadillakem. Dlužno dodat, že název neodkazuje k nějakému obrovi nebo snad duchovnímu velikánu, ale k titanové destičce, kterou má hlavní hrdinka vsazenou do lebky.

be2can1

Z Ameriky dorazil snímek Mainstream o zákulisí internetu a sociálních sítí. Debutovala jím Gia Coppola, další režisérka z rozvětveného rodinného klanu, jejíž dědeček Francis Ford Coppola se proslavil (vele)díly jako Kmotr nebo Apokalypsa. Další uváděné filmy pocházejí z Austrálie, z Německa i bývalých zemí sovětského bloku, a to včetně Ruska.

Střední a východní Evropa proniká na západní festivaly – s výjimkou Česka
Je pozoruhodné, že na rozdíl od českých či slovenských filmů právě zástupci našich blízkých sousedů pravidelně pronikají do soutěží prestižních festivalů – má na mysli díla maďarská (Miloval jsem svou ženu, Přirozené světlo), polská (Sněžit už nikdy nebude) a koneckonců i ruská. Třeba žijícímu klasiku ruské kinematografie Andreji Končalovskému, letos již čtyřiaosmdesátiletému, se podařilo za politické drama Drazí soudruzi! získat v Benátkách Zvláštní cenu poroty. A podle ohlasů stvořil výpověď mimořádně působivou.

be2can2

Nahlédl do duše pravověrné komunistky, kterou ani masakr stávkujících dělníků (na demonstraci přitom nesli i Leninovy portréty!) nepřesvědčil o zrůdnosti vyznávané ideologie – putování k zářným zítřkům si prostě vyžaduje oběti. Na filmu je pozoruhodné, že se neodehrává za Stalinovy krutovlády, ale až počátkem 60. let, kdy všichni obdivovali liberálního Chruščova. Končalovskij ukazuje, že se změnila jen slova stranických usnesení, ale nikoli skutky, kterými si vládnoucí vrstva zajišťovala moc.

be2can4

A můžeme se zamyslet, zda doopravdy platí bizarní moudro, jaké Jaroslav Hašek propůjčil Švejkovi: Život lidskej je tak složitej, že život člověka je proti tomu úplnej hadr.

www.be2can.eu/cs/festival

FOTO: Be2Can


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Uličník přibližuje festival Praha žije hudbou evropským metropolím

Praha zije Hudbou3 perexPřinášíme vám rozhovor s Janem Gregarem, ředitelem hudebního festivalu Praha Žije Hudbou 2018. Multižánrový festival Praha Žije Hudbou představí od čtvrtka 7. do soboty 9. června 2018 ...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Tibetské rozjímání v kině Aero

altDruhý festivalový den tibetského filmu a filmu o Tibetu začal unikátním dvouhodinovým dokumentem Zrcadlo prázdnoty z odlehlého a veřejnosti nepřístupného kláštera Seršul. Ve vysokých horách, kde by lidé z nížin měli velké problémy ...


Literatura

Pohled do zrcadel lidské duše

zrcadlo perexKniha zrcadel od rumunského spisovatele Eugena Ovidia Chiroviciho je tak trochu jiná detektivka. Nemá příliš akční spád, přesto se od jejích stránek nedokážete odpoutat. Vyšetřovateli nejsou v první řadě detektivové, ale novinář či postarší...

Divadlo

Celebrity

Celebrity 200Představení Celebrity je spíše než hrou hořkou výpovědí o stavu dnešní doby, a to nejen života celebrit, chcete-li slavných osobností, ale i našich životů a toho, co vše jsme schopni obětovat v zájmu naší důležitosti.

Film

Filmy ze střední Evropy

filmy stredni evropy klipPod střechou Maďarského kulturního střediska v Praze se od čtvrtka 25. října do neděle 28. října 2012 pořádá přehlídka Současná filmová tvorba – střední Evropa. Přiblíží zajímavá díla nejen ...