Vyhynutí včelstev – naše smrt

Vyhynutí včelstev – naše smrt

Tisk

altFalešní proroci hlásali konec světa už sice bezpočtukrát, zatím to chválabohu nikdy nevyšlo, na druhé straně nemusí být takováto představa totálního zániku planety Země pouhopouhou utopií. Naplnit ji mohou, ač se to na první pohled může zdát nereálné, i včely. Albert Einstein se svého času vizionářsky nechal slyšet, že vyhynou-li, budou lidstvu zbývat jen čtyři roky života. Včely totiž opylují většinu rostlin na celé zeměkouli, bez nich by neuzrály plody, nerostly by nové stromy, květiny, nevzkvétaly by pastviny, strádala by tak zvířata, zkrátka by se zpřetrhal potravinový řetězec.

 

Záhadným vyhynutím nebo masovým zmizením včelstev, k čemuž v poslední době dochází stále častěji, se věnuje autorská inscenace brněnského HaDivadla Svět v ohrožení, pod níž je i jako režisér podepsán Jiří Havelka, který na definitivní verzi textu spolupracoval s tamním souborem.

Zhruba jedenapůlhodinové představení bez pauzy, které je druhým titulem dramaturgického cyklu Konec civilizace?, nenásilnou formou nutí k zamyšlení nad děsivou představou, jak málo vlastně stačí, aby vezdejší život zkolaboval. Jiří Havelka však diváky nestraší, ani nementoruje, dokonce v druhé části hry dochází i na humorný tón. Leckdo jistě také uvítá, že po dlouhé době je ušetřen jakýchkoli vulgarit a oplzlostí.

alt

Havelkova inscenace má žánrově dvě rozdílné části. V té vstupní je zasvěceným komentátorem belgický dramatik Maurice Maeterlinck, který diváka zavádí do tajemných rituálů ve včelích úlech. Maeterlinckovo líčení hierarchizovaného života včel a jejich královny čte na boku Jiří Drozda, přičemž jistou akademičnost jeho projevu podtrhuje i to, že čtený text sledují nejen jeho oči, ale i prsty. Ostatní účinkující se pantomimicky vlní kolem trůnu královny (Simona Peková) a vláčnými pohyby asociují zákonitá dění v úle v poetickém symbolicko-magickém tónu.

Druhá část inscenace je jakýmsi euroamerickým summitem, kdy se zástupci ekologických organizací přou o příčinách vymírání včelstev a možných následcích. Vše se odvíjí v rovině aktuální politické satiry, takže lze občas nabýt dojmu, že diskutující naslouchají pouze vlastním hlasům. Národní mentality se nezapřou, dojde i na Václava Klause, a to když zástupkyně Evropské unie halasně poznamená, že i kdyby se shromáždění snad na něčem domluvili, český prezident to stejně nepodepíše.

alt

Takže, i když Havelkův Svět v ohrožení působivou formou koketuje s celosvětovým katastrofickým scénářem, z HaDivadla nakonec odcházíte v pohodě a dobré náladě.

Svět v ohrožení
Uvádí: HaDivadlo Brno
Režie: Jiří Havelka
Scénář: Jiří Havelka a HaDi
Hrají: Cyril Drozda Marián Chalány Marie Ludvíková Simona Peková Martin Siničák Jiří M. Valůšek Erika Stárková Sára Venclovská Miroslav Kumhala
Premiéra: 14. února 2012
Autor článku: Vladimír Čech   


Zdroj foto: HaDivadlo


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vlady Gryc už sbírá materiál na novou desku, kterou by chtěl natočit příští rok

vlady200Textaře a zpěváka Vladyho Gryce znají hlavně příznivci české populární hudby. I když pochází z Ostravy a během let procestoval řadu zemí, nakonec zůstal v Berlíně. Přesto se do Česka pravidelně vrací. Natáčí tu písničky případně sbírá ceny - například „zl...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Romantický muzikál podle bestselleru Johanny Spyri

Heidi200Nejznámější švýcarská spisovatelka Johanna Spyri (1827–1901) se narodila a dětství prožila v malebné vesnici Hirzel. Dodnes zde v domě, kde autorka příběhu o osiřelé holčičce Heidi chodila do školy, působí muzeum, které ...


Literatura

Einstein přeplouvá Labe u Hamburku

Siegfried LenzPokud máte rádi klasiku, sáhněte po knize povídek od německého autora Siegfrieda Lenze (1926–2014), které úplně poprvé v češtině v překladu Jany Zoubkové vydává nakladatelství Odeon. Povídky jsou sice pro náročnější čtenáře, ale určitě stojí za to. Pojďte se přenést do...

Divadlo

Mohou se ženy vyrovnat s následky války?

Trojanky perexTrójské ženy žily deset let uvězněny ve zdech opevněného města. Pak jsou hradby zbořeny. Ony ale svobodu nezískají, místo ní přichází nové vězení – jsou vytrženy ze svých domovů a vrženy do kultury, jejímž jazykem nemluví.

Film

Jarní smršť České televize: ČT art a Déčko

CT Z mrtveho domu perexV závěru naší trilogie nazvané „Jarní smršť České televize“ se sluší představit také programovou nabídku nejmladších stanic České televize - ČT art a Déčka. Přestože se tyto dva programy dělí o jeden kanál, a jejich vys...