Jubilejní 10. ročník festivalu Dokořán ukáže mnoho tváří hudebního divadla

Jubilejní 10. ročník festivalu Dokořán ukáže mnoho tváří hudebního divadla

Tisk

dokoran 200Vážení příznivci hudebního divadla, festival Dokořán pro hudební divadlo se již stal tradiční divadelní třešinkou na závěr sezóny a také letos před vás předestře rozmanitou paletu pozoruhodných uměleckých počinů a nabídne vám odborně s pečlivostí volený průřez tím nejzajímavějším, co se právě odehrává v oblasti hudebního divadla na českých i zahraničních jevištích.

 

Na letošní jubilejní desátý ročník festivalu Dokořán pro hudební divadlo se ve dnech 14.–18. června 2024 sjedou čtyři tuzemské a tři zahraniční divadelní soubory a letos vůbec poprvé se zde se svým představením blýsknou i děti z Muzikálové školy při Městském divadle Brno.

HLAVNÍ FESTIVALOVÝ PROGRAM:

KAZALIŠTE KOMEDIJA ZAGREB, CHORVATSKO
Milan Grgić, Alfi Kabiljo
JALTA, JALTA
komediální muzikál

Komediální muzikál se odehrává v únoru 1945, na samém konci druhé světové války, na jaltské konferenci, kde Churchill, Roosevelt a Stalin domlouvají poválečné rozdělení světa. V tomto příběhu se ovšem proslulí politici neobjeví – místo nich se role protagonistů ujmou jejich tři sluhové Larry, Stanley a Gríša, kteří – ubytováni u stejné hostitelky – se rozhodnou rozdělit svět sami. Populární muzikál z roku 1971 plný chytlavých melodií patří ke zlatému fondu chorvatského hudebního divadla. Hraje se v chorvatštině s českými titulky.

Režie: Vlado Štefančić
Na programu: 14. června v 16.00 hodin na Hudební scéně MdB

DIVADLO J. K. TYLA V PLZNI
Stephen Sondheim, George Furth
COMPANY (PŘÁTELÉ)
muzikálová komedie o manželství a vztazích

Robert slaví 35. narozeniny a všichni jeho přátelé se neustále ptají: Proč stále není ženatý? Proč si ještě nenašel tu pravou? Není už čas, aby se usadil a založil rodinu? Odpovědi na tyto otázky hledá během několika návštěv, večeří a drinků u svých ženatých a vdaných přátel i sám Robert, zatímco sleduje jejich partnerský život a poslouchá o kladech a záporech manželství. Česká premiéra celosvětově úspěšné brilantní komedie proslulého muzikálového tvůrce Stephena Sondheima, spoluautora titulů jako West Side Story nebo Sweeney Todd, přináší chytrý a zábavný muzikál s energickou hudbou, upřímně a humorně nahlížející na partnerské vztahy.
Režie: Vilém Dubnička

Na programu: 14. června v 19.00 hodin na Činoherní scéně MdB

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO
Andrew Lippa, Marshall Brickman, Rick Elice
THE ADDAMS FAMILY
hororová muzikálová komedie

Před představením proběhne slavnostní předání Cen magazínu Musical-opereta za rok 2023.
Členové podivínské rodiny Addamsů si libují v černé barvě, morbidním humoru a smrti. Jejich hrůzostrašná rutina se ale změní, když si mladá Wednesday přivede přítele Lucase. Na návštěvu do démonické domácnosti mají navíc zavítat i jeho rodiče a zamilovaná Wednesday požaduje po svých příbuzných, aby se chovali normálně. Při večeři, kde dochází k řadě trapných výstupů, nakonec Wednesday, aby uklidnila situaci, oznámí, že se budou s Lucasem brát, což se všemi teprve zamává…

Režie: Stanislav Slovák
Na programu: 15. června ve 14.00 hodin na Hudební scéně MdB

dokoran1

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE
Ondřej Soukup, Gabriela Osvaldová, Petr Abraham
MAKROPULOS musical
muzikálová adaptace známého dramatu Karla Čapka o touze po věčném mládí

Pardubické divadlo uvedlo svou muzikálovou adaptaci známého dramatu Karla Čapka o touze po věčném mládí v říjnu roku 2022. O sto let dříve se odehrává známý příběh zpěvačky Emilie Marty, která díky elixíru mládí žije již nepřirozeně dlouho. Písně do původního muzikálu o tom, co se stane, když nerespektujeme přírodní zákony, napsala jedna z nejznámějších autorských dvojic současnosti – Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová – a Petra Janečková byla za hlavní roli v užší nominaci na Cenu Thálie 2023.

Režie: Petr Novotný
Na programu: 15. června v 19.00 hodin na Činoherní scéně MdB

MUZIKÁLOVÁ ŠKOLA PŘI MĚSTSKÉM DIVADLE BRNO
PÍSKÁNÍ PO VĚTRU + MUZIKÁLOVÁ SMRŠŤ
závěrečný projekt prvního ročníku Muzikálové školy při Městském divadle Brno

Muzikálová škola při Městském divadle Brno je unikátním fenoménem, který našemu divadlu umožňuje vzdělávat v hudebnědramatickém žánru budoucí osobnosti hudebního divadla a uvádět inscenace s dětskými představiteli na nejvyšší možné profesionální úrovni. Ve svém závěrečném projektu prvního oficiálního ročníku spojí zkrácenou verzi známého muzikálu Andrewa Lloyd Webbera Pískání po větru (známého z našeho jeviště) a pěvecky-taneční pásmo Muzikálová smršť.

Režie: Petr Gazdík
Na programu: 16. června v 15.30 hodin na Činoherní scéně MdB

DIVADLO NOVÁ SCÉNA, BRATISLAVA
Lionel Bart
OLIVER!
rodinný muzikál podle proslulého románu Charlese Dickense

Věhlasná muzikálová adaptace Dickensova románu Oliver Twist je titul dobře známý i publiku Městského divadla Brno. S bratislavským souborem jej režijně připravil šéf našeho činoherního souboru Stanislav Slovák. Silný příběh o dětech a dospělých, kterým nebylo souzeno narodit se do šťastných a pohostinných podmínek, obsahuje mnoho dojemného, humorného i drsného. Všichni totiž toužíme po lásce a přijetí, ať už jsme se narodili kdekoli. A pokud i v krutém světě najdeme kousek lásky a lidskosti, je to to nejkrásnější, co nás může potkat, a proč stojí za to žít.

Režie: Stanislav Slovák
Na programu: 16. června v 19.00 hodin na Hudební scéně MdB

DEJVICKÉ DIVADLO, PRAHA
David Ondříček, Marek Doubrava
KDE JE TA RYBA?
bláznivá muzikálová komedie

Muzikálová parodie o životní bilanci Karla, který během své oslavy padesátých narozenin stihne nejprve pozurážet přítomné členy své rodiny, a následně mu zaskočí bobule hroznového vína a on se ocitne někde mezi životem a smrtí. Začíná tak řada bizarních skečů plných černého humoru, kterým dominuje Jaroslav Plesl v hlavní roli a tradičně skvěle sehraný soubor Dejvického divadla.

Režie: David Ondříček
Na programu: 17. června v 18.00 hodin na Činoherní scéně MdB

DIVADELNÍ SPOLEK KAŠPAR, PRAHA
Jiří Suchý, Jiří Šlitr
JONÁŠ A TINGL-TANGL
uctivý remake kabaretní legendy

Jeden z nejproslulejších titulů Divadla Semafor, legenda českého divadla 60. let, se vrací na jeviště v podání pietním, a přesto svébytném. Kabaretiér Jonáš, životem a šantánem otlučený, a přesto stále šarmantní, natvrdlý pianista, jehož kamenný obličej jako by zabíjel vtipy, a přitom o to větší smích vyvolává. Okouzlující girls a k tomu nesmrtelné hity legendární dvojice S+Š. Vyvěste fangle!

Režie: Jakub Špalek
Na programu: 18. června v 18.00 hodin na Činoherní scéně MdB

SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO, BRATISLAVA
Kolektiv autorů
KÝM PRÍDU STOUNI…
vyznání lásky rockovému fenoménu

Před koncertem legendární skupiny Rolling Stones se na jevišti scházejí členové ochranky, bedňáci, novináři, fanoušci… Každý má ke „Stounům“ vlastní vztah, jedni je milují, jsou tu i ti druzí. Energií rockové hudby nabité představení vypráví fiktivní příběh o tom, co by se mohlo stát. Slovenské národní divadlo ve své vrcholné formě s Emílií Vášáryovou, Janou Oľhovou, Emilem Horváthem, Kamilou Magálovou, a především Robertem Rothem rozjíždí na jevišti neuvěřitelně zábavnou, sarkastickou a mile sentimentální show.

Režie: Matúš Bachynec
Na programu: 18. června v 19.30 hodin na Hudební scéně MdB

FESTIVALOVÝ OFF PROGRAM:

V jeviště se opět promění i Divadelní dvorana, kde proběhne bohatý doprovodný program. Těšit se můžete na koncert kapel Sajmon & Garfunkers (14. června ve 22.00 hodin) a 3Yo! Soul of your Music (15. 6. ve 21.30 hodin).

V podání předních sólistů divadla za doprovodu divadelního orchestru pak 17. června ve 20.00 hodin zazní též Koncert muzikálových písní MdB, jenž bude písňovou procházkou nejúspěšnějšími kusy z prvního dvacetiletí Hudební scény MdB.

Dvacet let Hudební scény zmapuje i nová výstava na Divadelní dvoraně, jejíž slavnostní vernisáž bude 16. června v 18.00 hodin též součástí programu.

Celý festival pak 19. června v 10.00 hodin zakončí Kulatý stůl o hudebním divadle v Klubu MdB, kde proběhne závěrečná debata o festivalu a současném stavu (nejen) tuzemského hudebního divadla s pozvanými odborníky. Otevřeno všem, kteří mají rádi divadlo, které mluví, zpívá a tančí.

Vstupenky na všechna festivalová představení si můžete zakoupit od 4. dubna 2024 buď osobně v centrální pokladně divadla, Lidická 1863/16, 602 00 Brno, tel.: +420 533 316 360, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , nebo online na www.mdb.cz.

Hromadné objednávky vyřizuje komerční oddělení divadla, tel.: +420 533 316 352, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Více informací: www.mdb.cz


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Do každé své písničky jsem dal kus sebe, říká německý hudebník Hellmut Sickel

Hellmut Sickel 200Nejdřív ho naše publikum poznalo coby baskytaristu populární německé skupiny Kreis, posléze jako prvního manžela Heleny Vondráčkové. Čas je proti nám, Sprint, Svou partu přátel ještě naštěstí mám - to jsou asi největší hity, které p...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Soumrak monster: Zrození apokalypsy

Apokalypsa diskPražské divadlo DISK uvádí čtvrtou inscenaci studentů absolventského ročníku katedry činoherního divadla DAMU pod názvem Soumrak monster: Zrození apokalypsy. Tento projekt představuje hned dvě hry v jeden večer.


Literatura

Knihy z Academie zkoumají podobu a dopad mýtů

AC perexVladimír Macura (1945-1999) byl vědec vskutku renesančního záběru, schopný jak bádat o obrozenecké literatuře a jejích kulturních i historických souvislostech, tak psát beletrii o témže období a jeho iluzích. Nyní

Divadlo

Epilog jedné rodinné tragédie

epilog 200Může mít člověk, který má peníze a s nimi také velkou moc, ještě nějaký morální kredit? Dokáže rodina zbohatlíků ustát zamlčované nevěry, korupční aféry a vypjaté vztahy mezi rodinnými příslušníky? Na tyto otázky dostanete odpověď v Divadle na Vino...

Film

Vzhůru za Piráty!

altDruhý díl filmu Piráti z Karibiku s názvem Truhla mrtvého muže je možná nejzajímavějším pokračováním z celé filmové série.

...