Městské divadlo Mladá Boleslav uvede populární komedii Dokonalá svatba

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede populární komedii Dokonalá svatba

Tisk

dokonala svatba200Městské divadlo Mladá Boleslav zakončí kalendářní rok prosincovou premiérou Dokonalá svatba. Současná situační komedie Robina Hawdona patří k tomu nejlepšímu ve svém žánru. Inscenaci v režii Jaroslava Slánského, který rovněž stojí za muzikálovým hitem Donaha, uvidí diváci poprvé v pátek 15. prosince od 19 hodin.

 

Hry zkušeného britského dramatika Robina Hawdona patří mezi nejčastěji uváděné hry po celém světě. Situační komedie Perfect Wedding (česky Dokonalá svatba či Úžasná svatba) patří do autorova vrcholného období. „Tuto komedii Hawdon napsal v roce 1994, u nás byla poprvé uvedena v roce 2005 v Městských divadlech pražských v překladu Martina Fahrnera jako Úžasná svatba. Jako Dokonalá svatba v překladu Jana Šotkovského byl text poprvé inscenován v Městském divadle Brno v roce 2010“, doplňuje dramaturgyně Anna Smrčková.

Režisér inscenace Jaroslav Slánský dodává: „Dokonalá svatba je výborně napsaná situační a bláznivá komedie. Je tu nádherný prostor pro nadhled, bláznivé nápady a „vyblbnutí“ herců. Všechno by mělo vypadat lehce, svěže, což je vlastně u komedie vždy největší problém. Aby se divák dobře bavil, je za tím neskutečné množství práce a komedii zkoušet, je mnohdy daleko těžší než se zabývat závažnějším žánrem. Zkoušíte, pilujete, a protože už hru dobře znáte, máte etapu, kdy vás už nic nepobaví a často propadáte panice, jestli se vůbec někdo z diváků zasměje. Dozkoušíte a hru uvádíte. Zpětnou vazbu máte hned. Pokud se nikdo nezasměje, okamžitě moc dobře víte, že hodnocení – bylo to zajímavé – vás moc neuspokojí a ihned poznáte, že jste udělali průšvih. Každá komedie je obrovský risk. Je to výzva, to mě baví.“

Autorem scény a kostýmů je výtvarník Jozef Hugo Čačko, který s MdMB spolupracuje pravidelně (Tartuffe, Donaha, Návštěvy u pana Greena). V hlavních rolích se diváci mohou těšit na uměleckého šéfa MdMB Petra Mikesku a na Ivo Theimera.

dokonala svatba foto 1

Robin Hawdon: Dokonalá svatba
Překlad: Jan Šotkovský
Inscenační úprava: Jaroslav Slánský a Anna Smrčková
Výprava: Jozef Hugo Čačko
Dramaturgie: Anna Smrčková
Režie: Jaroslav Slánský
Fotografie: Jarmila Vlčková

Osoby a obsazení:

Rachel, nevěsta Hana Marie Maroušková
Bill, ženich Ivo Theimer
Tom, svědek Petr Mikeska
Judy, děvče Magdalena Jirounková
Julie, pokojská Svatava Hanzl Milková
Dafné, matka nevěsty Ivana Nováčková
Dupont, ředitel hotelu Petr Bucháček

 dokonala svatba foto 2

Robin Hawdon, autor

Anglický dramatik, spisovatel, herec a divadelní režisér se narodil 28. 3. 1939 v Newcastlu. Absolvoval Královskou akademii dramatického umění (Royal Academy od Dramatic Art). Jeho herecká kariéra začala v šedesátých letech účinkováním v řadě britských televizních seriálů a brzy pokračovala mnoha rolemi v celovečerních filmech. Vedle toho vytvořil bezpočet rolí v řadě londýnských divadel, a také v inscenacích zájezdových společností. V jeho hereckém rejstříku lze najít postavy od Hamleta po Jindřicha V.

Od osmdesátých let přenesl svou tvůrčí práci od herectví k psaní. Prvními jeho veleúspěšnými hrami byly tituly The Mating Game, Don’t Dress for Dinner, Birthday Suite nebo God and Stephen Hawking. Kromě Úžasné/Dokonalé svatby se u nás v českých premiérách inscenovaly hry Všechno nejlepší (Birthday Suite, Slezské divadlo Opava, 2015), Řádí jako tajfun (Volcanic Eruptions, Divadlo Radka Brzobohatého, 2018) a Špinavý obchod (Divadlo Antonína Dvořáka Příbram, 2020). Vedle divadelních komedií je Hawdon autorem tří románů.

Jaroslav Slánský, režie

Herec a režisér Jaroslav Slánský se narodil v roce 1980 v Sokolově. V deseti letech si zahrál jednoho z žáků ve filmu Obecná škola. Po absolvování gymnázia vystudoval herectví na činoherní katedře DAMU. Už během studií nastoupil do angažmá do Středočeského divadla Kladno, kde ztvárnil řadu významných rolí (např. inscenace Šťastný Jim, Balada pro banditu, Židle, Portugálie, Šakalí léta, Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 ¾, Listopad). V roce 2013 odešel na volnou nohu. Hostoval v pražských (Národní divadlo, Městská divadla pražská, Divadlo na Fidlovačce, Divadlo Aqualung, Divadelní společnost Háta) i v regionálních (Divadlo A. Dvořáka v Příbrami, Divadlo F.X.Šaldy v Liberci) divadlech.

V lednu 2016 se stal uměleckým šéfem Městského divadla Kladno, zároveň na této scéně působil jako herec (Romance pro křídlovku, Petrolejové lampy, Audience) a režisér (Umřít smíchy, Brouk v hlavě, Hra, která se zvrtla). Poslední jmenovaná inscenace získala ocenění Komedie roku 2019 na prestižním GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích. Vlivem politických tlaků se rozhodl na podzim 2019 z vedení kladenské činohry odejít. Nadále režíroval (Svatba bez obřadu; Divadelní společnost Háta, Umění vraždy; Divadelní společnost Indigo Company) i hrál (Blanche a Marie, Divadlo F.X. Šaldy v Liberci). V září 2020 Rada města Kladna rozhodla o jeho návratu na pozici uměleckého šéfa MDK. Od té doby je v kladenské činohře režijně podepsán pod muzikálem Na skle malované a komedií Klíčovou dírkou, také ztvárnil hlavní roli v inscenaci o Otovi Pavlovi Jak jsem potkal ďábla.

S Městským divadlem Mladá Boleslav spolupracuje podruhé, jeho první režií zde byl v roce 2021 muzikál DONAHA. Inscenace zvítězila v divácké anketě Zážitek roku 2019/2022 v kategorii Nejoblíbenější inscenace.

dokonala svatba foto 3

Zdroj foto: Jarmila Vlčková


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pro skupinu Flattus je Sunday Music Jam srdcovka!

flattus 200Skupina Flattus vystoupí na začátku září na akci Sunday Music Jam. Co plánují a jak se jim vede se dozvíte v tomto rozhovoru.

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Splašené nůžky – tak trochu jiná hra

200divSplašené nůžky Paula Pörtnera lákají větou „detektivní komedie, ve které, o tom, kdo je vrah, rozhodujete Vy“! Právě tento styl, jenž zapojuje do příběhu diváky, dělá z této hry druhý nejdéle uváděný titul na světě. Ostatně, není divu. Ve Slušovicích je v N...


Literatura

Kdo si zahrává se studenty v Údolí?
ImageJednou z  knižních novinek nakladatelství DEUS je román německé spisovatelky Krystyny Kuhn Údolí. Sezóna 1: Hra. Jedná se o úvodní díl knižní řady Údolí, jehož druhá část se dostane ...

Divadlo

Studio Marta uvede inscenaci ve znakovém jazyce

denik divky200Dne 10. 11. 2022 uvedou studentky Ateliéru divadlo a výchova pro Neslyšící inscenaci Deník dívky. Dílo je adaptací deníků Ruth Maierové, oběti holocaustu, od jejíhož narození uplyne v den premiéry 102 let. Scénář zpracovala pedagožka Adéla ...

Film

Natáčení Superženy jde do finále: zásnuby ve vodě a zrušení veselky

superzena 200Natáčení celovečerního filmu SUPERŽENA se pomalu blíží do cílové rovinky a ani tentokrát neminulo tvůrce natáčení ve vodě, které je pro snímek stěžejní. Herecká dvojice s Matoušem Rumlem a Evou Toulovou točila zásnuby přímo uprostřed Šonovské...