Orwellovo proroctví "1984" nyní ve Švandově divadle

Orwellovo proroctví "1984" nyní ve Švandově divadle

Tisk

Orwell perexŠvandovo divadlo v Praze přichází s divadelní adaptací kultovního románu George Orwella 1984. Premiéra byla v sobotu 28. ledna 2023, nejbližší reprízy jsou naplánovány na 17. února a dále na 3., 16. a 23. března 2023.

 

Drama o volání po svobodě

Orwellův román je brilantní analýzou totalitních systémů, analýzou moci postavené na lži. Příliš dlouho jsme doufali, že se nás už něco takového nemůže týkat. Divadelní adaptace nám ukazuje, že je čas procitat, pochybovat a ptát se. A bránit se. Ale bránit se můžeme jen tehdy, když si uvědomujeme, co nás ohrožuje. Orwellův román pojal režisér Dodo Gombár jako drama o volání po svobodě i jako příběh velké lásky.

Orwell 4

Je zřejmé, že žádné divadelní představení nemůže obsáhnout všechny myšlenky knihy. Adaptace se s tím vyrovnává úspěšně, dnešní divák možná postrádá téma newspeaku, tak podobného politické korektnosti.

Orwellovy myšlenky rezonují i současnou společností. Nad autorovým výrokem, že „diktatura se nenastoluje proto, aby se zabezpečila revoluce. Revoluce se dělá proto, aby se nastolila diktatura. Cílem moci je moc“, by se měl zamyslet každý, kdo sleduje politiku.

Hlavní postava hry i románu je Winston Smith. Byl doposud spolehlivým členem společnosti, členem „Strany“, řádně pracoval, volný čas trávil dle předpisů, nepochyboval. Cosi v něm se začalo ptát po minulosti. Pátrat v paměti. Co si počít s hesly "Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla"?

Orwell 1

David Punčochář v roli Winstona Smithe, úředníka Ministerstva pravdy, začne pochybovat a psát si deník. Dvě chyby, které žádná totalita neodpouští, protože "vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum".

Opravdu je jeho země ve válce, nebo jde o nástroj manipulace skrze neustálé udržování pocitu strachu a ohrožení? A co když se minulost odehrála jinak, než jak je jim předkládáno? Sám ví, jak důsledně se upravují zprávy, fotografie, výpovědi na Ministerstvu pravdy. Jak dogmaticky se oklešťuje jazyk. "Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost." "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají."

Láska a vzpoura

Winston Smith miluje mladičkou Julii (Anežka Šťastná). Má na blízku i O'Briena v podání mrazivě dokonalého Tomáše Petříka. A všichni tři sní o vzpouře, nebo se jí už dokonce dopouštějí. Není nikdo, koho by nebylo třeba se obávat. Není jediné místo, které by nebylo sledováno. Není nic, co by uniklo pozornosti Velkého bratra. Až na vlastní myšlenky. Až na city, které chová jeden člověk k druhému. Přeci jen ještě není vše ztraceno. Alespoň na chvíli, než zasáhne Ideopolicie.

Orwell 3

Technologie se od dob Orwella (konec 40. let 20. stol.) diametrálně posunuly, a co ještě v titulním roce bylo hyperbolickou nadsázkou, je dnes jen slabým odvarem ze všech sledovacích možností. Personalizovaná televizní obrazovka, která nás doma ze stěny, v případě inscenace ze stropu, sleduje a mluví k nám, kterou nesmíme vypnout? Vždyť my si Velkého bratra dobrovolně kupujeme, všude nosíme s sebou a možná ho i milujeme.

Industriálně úsporné výtvarné řešení scény a kostýmy Jaroslava Milfajta i hudba Gabriely Vermelho dobře podkreslují atmosféru. Dramaturgyně Martina Kinská zvolila skvěle.

Orwell dnešníma očima

Téměř tříhodinové představení rozhodně nenechá diváka klimbat. Premiéra pro zvané proběhla úspěšně, a jak je při takové akci obvyklé, před plným hledištěm. Premiérové publikum občas reagovalo v jiných momentech, než by očekával homo politicus, který četl román poprvé v době, kdy titulní rok byl ještě pořád jen blízkou budoucností, ale to se v dnešní lepší pražské společnosti stává. Vždyť i Orwell říká: "Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou."

Orwell 2

Pesimistická, nebo spíš realistická, otázka (a kniha) spisovatele a politického glosátora Benjamina Kurase "Sekl se Orwell o 20 let?" nebyla až tak od věci. Po dalších dvaceti letech nám to pomalu dochází. Jenže, Kurasovými slovy: "Orwell to psal jako varování, ne jako manuál." I Gombárova adaptace ve Švandově divadle, která určitě stojí za vidění, by tak měla být vnímána. A my všichni bychom neměli zapomínat, že "jestliže svoboda slova vůbec něco znamená, potom je to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet". Nesmrtelné poselství, které potvrzuje nadčasovost Orwellových myšlenek.

1984 (George Orwell)

Žánr: Divadelní adaptace románu
Uvádí: Švandovo divadlo na Smíchově, Praha
Režie a úprava: Dodo Gombár
Hrají:
David Punčochář, Tomáš Petřík, Anežka Šťastná, Miroslav Hruška, Andrea Buršová, Matěj Anděl, Petr Kult, Jan Mansfeld, Jacob Erftemeijer
Premiéra: 28. 1. 2023

Hodnocení: 90%

Zdroj foto: www.svandovodivadlo.cz/inscenace/748/1984


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Abychom žili plnohodnotný život, nemusíme zvířata týrat “ říká Alena Buksová

zvirata perexAlena Buksová zasvětila svůj život práci v organizaci na ochranu zvířat. Jak se staví k současné situaci práv zvířat ve světě a jaká jsou podle jejích slov největší úskalí při práci v neziskové organizaci?

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Čvachtající labutě? Baletní parodie v Severočeském divadle již tento pátek!

baletparodie perexMám moc ráda balet. A tak se těším do Severočeského divadla v Ústí nad Labem, kde je v pátek 22.5.2015 na programu představení na motivy Labutího jezera. Má být plné komických prvků a komediálního ztv...


Literatura

Edith Piaf: “Lépe žít, než živořit!”

edith piaf autobiografieEdith Piaf. Ikona, nesmrtelná legenda, nepřekonatelná osobnost nejen v oblasti šansonu, ale i v celé historii světa hudebních hvězd. Není snad nikdo, kdo by ji neznal, kdo by neslyšel její silný hlas. ...

Divadlo

Muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení uvede Městské divadlo Zlín

zeny na pokraji200Necelé dva měsíce práce na muzikálu Ženy na pokraji nervového zhroucení mají za sebou herci zlínského divadla. V čele s režisérem Stanem Slovákem, uměleckým šéfem Městského divadla Brno, nastudovali příběh podle slavného Almodóvarova f...

Film

Film JFK o pozadí atentátu na prezidenta Kennedyho konečně vyšel v režisérské verzi

jfk perexNa přelomu osmdesátých a devadesátých let byl americký režisér Oliver Stone (Četa, Narozen 4. července, Vítězové a poražení) na absolutním vrcholu, každý jeho film byl událostí a navíc dokázal vyvolat bouřlivé emoce, protože se vždy věnoval kontrover...