Mašíni z Divadla Na Jezerce na Dramoxu: před 70 lety začalo jejich drama

Mašíni z Divadla Na Jezerce na Dramoxu: před 70 lety začalo jejich drama

Tisk

Bratři MašínoviJeden z příběhů studené války, října 1953, si můžete připomenout nejen v kinech, ale i v divadelním představení Mašíni na Dramoxu. Ozbrojená skupina antikomunistů překračuje hranice Československa. Nejsou ale sami, v patách jim jdou příslušníci bezpečnostních sil, kteří část skupiny v NDR brzy dopadnou. Západního Berlína tak nakonec dosáhnou jen bratři Mašínovi a Milan Paumer.

Hrdinové, nebo vrazi? Režisér Jan Jirků v představení Mašíni Divadla Na Jezerce nenutí diváky se rozhodovat, popisuje jejich příběh a jeho dozvuky v české společnosti. „Naše inscenace je nejen poučná, ale hrozně zábavná. Nechceme, aby je někdo vynášel na piedestal. Necháváme divákům prostor utvořit vlastní názor, aby měli možnost se od něčeho odrazit,” přibližuje hru producent Jan Hrušínský.

Šteindler z České sody jako ředitel divadla

Uprostřed divadelní zkoušky se pět herců řeší historií útěku z Československa. Probírají jejich činy, hádají se a hledají, jak dnes zahrát bratry Mašínovi, Ctirada a Josefa. V hlavních rolích herecké legendy z Divadla Sklep Milan Šteindler a Jan Slovák. Zpovzdálí vše pozoruje Miluše Šplechtová jako sestra Zdena Mašínová, která vypráví příběh rodiny a události, během nichž se Mašíni pokouší získat svobodu. „Paní Mašínová je statečná ženská, možná z nich všech nejstatečnější, když osobně dorazila na premiéru, měla jsem velkou trému.” ředitel Jan Hrušínský doplňuje: „Naše hra je divadlo na divadle, baví mě spor režiséra, který touží uvést hru o Mašínech a ředitele, který mu ji 30 let zakazuje, to odráží národní debatu.”

Bratři Mašínovi

Dějepis v divadle

Na Dramoxu najdete další důležité kapitoly z československých dějin. Při příležitosti oslav 28. října si připomeňte nejzásadnější okamžiky ze života jednoho ze zakladatelů Československa, Milana Rastislava Štefánika, v představení Štefánik - slnko v zatmění ze slovenského Divadla Andreje Bagára v Nitře. Nástup fašismu popsal Karel Čapek ve své Bílé nemoci, kterou Městské divadlo Mladá Boleslav uvedlo v době covidové pandemie. Konec života Karla Čapka před druhou světovou válkou, co s ním dělala neustálá nenávist, stovky a tisíce anonymů. To je představení Čapek z Městských divadel pražských s Jiřím Hánou v hlavní roli.

Bratři Mašínovi

Co se dělo po revoluci?

Slovenské národní divadlo v představení Elity ukazuje, jak probíhala transformace komunistických elit, do těch současných. Extrémně vtipné představení bývalému hradnímu mluvčímu věnoval režisér a autor Petr Michálek v Městském divadle Zlín dvě své hry: Ovčáček Čtveráček a Ovčáček Miláček. Satirickou trilogii završil politickým přehledem české společnosti posledních 30 let s názvem Jednou budem dál. Bývalý prezident sice autorovi ruku nepodal, ale představení stojí za to.


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Iva Pekárková: „Pro předlohy postav knihy S orlem na zádech jsem tlumočila dva roky.“

Iva pekarkova200Iva Pekárková (* 15. února 1963, Praha) je je česká publicistka, prozaička a překladatelka z anglického jazyka. Autorka vystudovala přírodovědeckou fakultu v oboru mikrobiologie a virologie. Před tím, než školu dokončila, emigrovala do ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Městské divadlo Zlín a Slovácké divadlo se propojí přehlídkou „Zaráz“

Zaraz200Šest inscenací z nejnovějšího repertoáru Městského divadla Zlín a Slováckého divadla Uherského Hradiště - to je Zaráz, přehlídka divadel Zlínského kraje. Ve třech dnech uvidí aktuální tituly divadelní kritici, studenti divadelních škol a další divadelní n...


Literatura

Průplavy ke svobodě

Cenné svědectví doby přináší kniha s názvem Korespondence Janouch/Vaculík. Unikátní dopisy pocházejí z archivu Nadace Charty 77 a dokumentují vztah dvou intelektuálů, jaderného fyzika a spisovatele, jejichž...

Divadlo

„Dělat si srandu z blbců, na tom není nic špatného“

blbec k veceri 200Inscenace Blbec k večeři má podtitul gurmánská komedie na cizí účet a v minulé sezóně ji uvedlo Městské divadlo Zlín. Režie se ujala Hana Mikolášková a život ji vdechli především Marek Příkazký a Josef Koller.

...

Film

9. ročník středoevropského festivalu 3KinoFest již za necelý měsíc

3Kinofest perexCentrum Prahy láká na světové filmové premiéry, filmy nominované na Oscara a výjimečné debuty středoevropské kinematografie. Slavnostní odhalení nově objeveného obrazu Tamary Lempické se také odehraje ve světové premiéře. Secesní pasáž ve Vo...