Klášterní hudební slavnosti: PŘÍPRAVA LETOŠNÍHO ROČNÍKU BYLA TÉMĚŘ SMRTÍCÍ
Banner

Klášterní hudební slavnosti: PŘÍPRAVA LETOŠNÍHO ROČNÍKU BYLA TÉMĚŘ SMRTÍCÍ

Tisk

Klasterni slavnosti perexPřinášíme vám rozhovor s ředitelem festivalu Klášterní hudební slavnosti 2017 MgA. Romanem Janků.

Klášterní hudební slavnosti letos začínají druhé desetiletí. Dramaturgie nabízí krásné koncerty v netradičních prostorách. Na co se můžeme letos těšit?
Koncerty jsme se opravdu snažili koncipovat nejen do tradičních, ale také netradičních prostor. Takže se můžeme těšit na koncert v Ruční papírně ve Velkých Losinách, v hudebním salonu na zámku v Bludově nebo také v Hudební hale Horských lázní Karlova Studánka. Z plejády programů, bych velmi rád vyzdvihnul zahajovací koncert 2. července. Koncert jsme věnovali Johannu Sebastianu Bachovi. Zazní nejen jeho skladby, ale také skladby jeho pozdějších obdivovatelů či skladby mistrů, kteří inspirovali zase samotného Bacha. V podání vokálního souboru Ensemble Frizzante zazní duchovní program inspirovaný dramaturgií, kterou představil proslulý vokální soubor Hilliard Ensemble v roce 2001. Tato dramaturgie střídá Bachovy chorály s částmi jeho Partity d moll pro sólové housle, přičemž v poslední části Ciaccone se vokální fragmenty chorálů a part houslí propojí. Dalšími nádhernými koncerty budou koncerty patronky festivalu, harfistky Jany Bouškové v Jeseníku 17. července a v Šumperku 18. července. A nerad bych také zapomněl na téměř již tradiční angažmá herečky Valérie Zawadské, která společně s Doležalovým kvartetem vystoupí v Karlově Studánce 4. července.

Klasterni slavnosti

Jak se rodil letošní festival? Všichni vidíme, že se ekonomice daří, pocítili jste to také? Jsou jednání se sponzory snazší?
No abych pravdu řekl, příprava letošního ročníku byla pro mě téměř smrtící. Celý festival je prakticky naplánován hned po odeznění posledních tónů toho předešlého. Vize, které mám, je potom třeba zhmotnit do smluv a termínů. To vše je potom zapotřebí mít podpořeno finančně. Všechna jednání se sponzory vypadala velmi slibně, nicméně po Novém roce nám odřekl spolupráci dlouholetý generální partner a žádný další takto velký partner se již neobjevil. Jednání s firmami letos nedopadla dobře ani na poli menších sponzorů. Bohužel musím konstatovat, že v naší branži žádná ekonomická prosperita vidět není. Snad se to v příštích měsících změní. Moc bych chtěl na tomto místě poděkovat všem sponzorům, kteří nám zachovali přízeň a podpořili nás.

Poznamenal odchod generálního partnera nějak plány pro letošní ročník festivalu?
Velmi výrazně. Já jsem jednal o pozvání velkého symfonického orchestru a plánovali jsme se skvělými sólisty a sborem provést Dvořákovo Stabat mater. Nicméně jsem všechny tyto plány musel opustit a postavit dramaturgii jinak. Ale i přes tyto nepříjemnosti se nám zdařil, myslím, krásný program. Nyní čekáme, až vše vypukne a budeme se moci podělit o koncerty s posluchači

Festival ve svém názvu používá také slovo „mezinárodní“. Jak si to můžeme vysvětlovat?
Děkuji, že se na to ptáte. Každým rokem se snažíme zvát na festival zahraniční umělce. Ať sólisty nebo soubory. Loni k nám zavítal na dva koncerty Poznaňský chlapecký sbor a letos jsme sáhli zase k našim západním sousedům a pozvali vynikající Neues Barocktrio Berlin. Soubor ve složení barokní housle, viola da gamba a cembalo přiveze program „Hudební bitva čtyř národů“ a věřím, že se máme na co těšit. Zastoupeny na „bitevním poli“ budou Anglie, Itálie, Francie a německy hovořící země, tedy Německo a Rakousko.

Loni byl zájem o koncerty mimořádný a přivítali jste také řadu velkých hudebních osobností. Již jste naznačil vystoupení harfistky Jany Bouškové a herečky Valérie Zawadské. Najdeme v programu festivalu ještě další zajímavá jména?
Určitě ano. Rád bych zmínil především koncert 11. července v Rapotíně, na kterém vystoupí fenomenální český flétnista Jiří Stivín. Je sice považován především za improvizátora a jazzmana, ale jeho mimořádný vztah k barokní hudbě je více než známý a ze skladeb tohoto období je také sestaven program jeho koncertu. V klášteře v Králíkách zahraje zase renomovaný soubor Rožmberská kapela, který se zaměřuje spíše na hudbu středověkou a renesanční. V Ruční papírně ve Velkých Losinách budeme mít možnost slyšet koncert pro dvě cembala (vystoupí dvě nejlepší české cembalistky Edita Keglerová a Monika Knoblochová) a ještě bych nerad zapomněl na vycházející hvězdu, českého klavíristu Matyáše Nováka, který vystoupí v Bludově.

Jak je to letos se vstupenkami?
Vstupenky je možné zakoupit v obvyklých předprodejích a také online z pohodlí domova na našich internetových stránkách. Zde se získají také další informace. Pro letošní rok jsme se snažili zajistit téměř pro všechny sály možnost číslování míst, takže si zájemci mohou zakoupit přímo konkrétní sedadlo. Věřím, že budou spokojeni.

Program je tedy opravdu velice pestrý, přejeme tedy festivalu, aby byly koncertní sály plné posluchačů
Děkuji a se všemi se těšíme na viděnou

www.klasternihudebnislavnosti.cz

Rozhovor s ředitelem mezinárodního hudebního festivalu Klášterní hudební slavnosti 2017 MgA. Romanem Janků
Vydala společnost Roman Janků Management s.r.o., pořadatel festivalu


 

Přihlášení



Anketa

Jak často sledujete dokumentární filmy?
 

Špína: temná krimi z východního Slovenska

V únoru vydalo nakladatelství Metafora velmi zajímavý detektivní počin slovenské autorky Barbory Bernátové s lakonickým názvem Špína. Druhý případ svérázného kapitána Davida Meiznera se s ničím nemaže. Vražda mladého profesora přináší spoustu otazníků i mnoho podezřelých…

Lištičky, klasické drama s nápaditou režií Michala Dočekala

Písní, jejímž textem je část Písně písní ze Starého zákona poklidně začíná drama Lištičky, uvedené Městskými divadly pražskými na scéně divadla ABC. Text verše je prostým konstatováním toho, že když lišky škodí ve vinici, je třeba je z ní bez milosti vyhnat. Smysl tohoto verše, jenž se stal v průběhu staletí předmětem mnoha teologických výkladů, hledajících v něm mnohá podobenství a jinotaje, je ale jasný – dávejte si pozor na to, co vypadá lákavě a skvěle, ale časem vás to může zničit.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Jen dobrá týmová spolupráce je základem úspěchu, říká režisér Petr Soukup

souk 200Režisérem televizního pořadu Zpívá celá rodina je Petr Soukup, který už natočil celou řadů pořadů i videoklipů a léta spolupracuje i se zahraniční scénou. Jako producent získal prestižní ceny jako Anděl nebo Český lev, což jen dokládá jeho um, záběr a ...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Čtěte také...

Richard Nedvěd: „Na nemožné situace se nepřipravuju a na ty možné je nemožné se připravit, protože není možné předpokládat, že budou opravdu možné. Zkrátka, je to nemožné. Ale práce s obecenstvem mě prostě baví (smích).“

nedved richard200Kouzelník a komik Richard Nedvěd se stává stále čím dál tím více populárním díky jeho skvělým nápadům, jejichž hlavním aktérem není jen on sám s jeho kouzly, ale také samotní diváci. Touhle interakcí mezi ním i samotn...


Divadlo

„Psaní je líbání v hlavě“

dobry proti severaku200Únor začal v Městském divadle Zlín premiérou půvabného díla Dobrý proti severáku od Daniela Glattauera. Já jsem se do Dílny vydala hned na první reprízu, protože mě tato kniha dostala a byla jsem moc zvědavá, jak se s ní di...

Film

Mumie omotaná temnými silami

Mumie perexKdyž dobrodruh Nick Morton (Tom Cruise) a archeoložka Jenny Halsey (Annabell Wallis) objeví sarkofág egyptské princezny Ahmanet (Sofia Boutella), netuší, co bude následovat. Ahmanet totiž před dvěma tisíci lety chtěla převzít vládu v Egyptu po sv...