Give me Moor! Studio Marta uvede Schillerovy drzé Loupežníky

Give me Moor! Studio Marta uvede Schillerovy drzé Loupežníky

Tisk

loupeznici 200Brněnské divadelní Studio Marta uvede na konci února první premiéru roku 2023, legendární drama Friedricha Schillera Loupežníci. Egem poháněný příběh o kolapsu rodiny, komunity a vlastní integrity přinesou na jeviště absolvující studenti Janáčkovy akademie múzických umění. Premiéra se odehraje 23. února 2023 ve Studiu Marta.

 

Ve Studiu Marta, domovské scéně studentů Divadelní fakulty JAMU, vzniká nová absolventská inscenace. Tvůrčí tým režiséra Martina Modrého zpracovává Schillerovu prvotinu Loupežníci jako příběh, který tematizuje a pokládá otázky o hrdinství, altruismu a egu. Jak vypadá dnešní romantický hrdina? Není jím v dnešní době tak trochu každý?

“Schiller napsal Loupežníky v jednadvaceti letech a řekl bych, že současní dvacátníci nejsou o mnoho jiní než byl on. Sebe nevyjímám. My dnes také žijeme právě to, co kritizujeme,” komentuje volbu absolventského titulu režisér inscenace Martin Modrý. “Věřím, že každý z nás je občas takovým rozervaným romantickým hrdinou, který žije navzdory strastem, které svět přináší.”

Šest absolvujících herců ztvární v inscenaci 11 klíčových postav dramatu. V dramatu obsažené Schillerovy básně zhudebnil pro inscenaci na míru v originálním německém znění brněnský producent Bedroom party.

Jak vzniká komunita a kdy se stává komunismem? Kdy se “nehierarchie” překlápí v anarchii? Je aktivismus nutně spjatý s altruismem?

Kolik lesů nás ochrání před námi samými? – GIVE ME LES! – A ochrání nás? – LES IS MOOR!

loupeznici 1
ANOTACE

Legendární romantické drama Friedricha Schillera LOUPEŽNÍCI. Příběh, ve kterém každý chce pro sebe něco víc a každé “já” bojuje o svůj vlastní nejšťastnější konec. “Já jsem svým nebem i peklem svým.” Ergo, ego. 84 loupežníků v podání 6 absolventů činoherního herectví. 6 postav v hlavni jednoho revolveru. GIVE ME MOOR!

Studio Marta je specifický experimentální prostor, kde jsou prezentovány školní projekty studentů Divadelní fakulty JAMU.
http://www.studiomarta.cz/

DF JAMU je jedna ze dvou fakult Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Její studenti jsou vzděláváni především ve studijních programech spojených s divadelním uměním.
https://df.jamu.cz/

Bedroom Party je příležitostně vystupující Brněnský producent.
https://www.instagram.com/bedroom.party/

loupeznici plakat

Loupežníci
PREMIÉRA: 23. 2. 2023 - 19:00 - Studio Marta, Brno 
INSCENAČNÍ TÝM
Text Friedrich Schiller
Překlad Otokar Fischer
Režie Martin Modrý
Dramaturgie Karolína Vaňková
Scénografie Adéla Szturcová, Kateřina Kábová
Hudba Bedroom Party
Zpěv Lucia Mária Lukačková
Světelný design Sophie Bellová
Grafika Martin Modrý, Vendula Hlaváčková
Produkce Eliška Fišerová
Propagace Karolína Vaňková
Foto Bohdan Chrastil
Choreografie Ondřej Komínek

Hrají Matouš Benda
Stanislav Čaban
Nikola Moravčíková
Lucie Netopilová
Martina Tomanová
Tomáš Weber


Zdroj foto: Vendula Hlaváčová, Bohdan Chrastil

Více informací: https://www.loupeznici.studiomarta.cz/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Kdo rozumný by se nechal pobláznit vlastním terapeutem?“ ptá se Edna Nová

edna200Edna Nová vystudovala v Praze na UK obor sociální práce, absolvovala výcvik v krizové intervenci, porodila dvě děti a vydala dvě knihy: Ženy z Bohnic (Pointa) a Konec aneb začátek (Motto). Její život zahrnuje vztahové držkopády, bohémský život v polosquatu,...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Zlínu se „hra her“ povedla

hamlet 200Shakespearův Hamlet je jedním z nejvýraznějších představení 73. sezóny Městského divadla Zlín a také jí dal motiv v podobě otázky být či nebýt. Jedná se o jednu z 11 premiér, kterou si zlínští diváci mohou vychutnat.

...

Literatura

Barbara Moore: Snadný tarot

tarot 1Jedna z nejlepších autorek knih o tarotu, doslova mistryně ve vyprávění příběhů na motivy těchto karet, vydává knihu a karty, které jsou určeny dle jejích slov pro začátečníky, pro ty, kdož se s kartami teprve seznamují. Ale s gustem ji ocení i ti, kdož s...

Divadlo

Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž

ceskolipsky divadelni podzimLetošní, již 36. ročník festivalu Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž, kterou měla před lety, kdy se do České Lípy sjížděly amatérské soubory z celých Čech i ...

Film

Baladický příběh o hledání a o naději v předvečer první světové války

Cesta pustym lesemPEJeden z ojedinělých meditativních uměleckých filmů dodnes ohromuje nádhernou kamerou Jaromíra Kačera, podmanivou atmosférou zimní Šumavy i melancholickým projevem herce a písničkáře Vaška Koubka. Střihačem filmu byl jedinečný mistr, nedávno zes...