Luxusní sídlo ležící na neobydleném ostrově skýtá mnoho příležitostí, jak příjemně strávit víkend ve společnosti osmi navzájem si cizích hostů, o jejichž potřeby se má starat manželský pár. Svou polohou a opuštěností se však může stát i příhodným místem pro spáchání zločinu.
Královna detektivek Agatha Christie psala kromě próz i divadelní hry. O jejím dramatickém úspěchu vypovídá vysoká hranost jejích her a nekončící divácká přízeň. Vedle Pasti na myši, která se hraje už 61 let na prknech nottinghamského Ambassadors Theatre, se stala velmi oblíbenou a mnohokrát filmově i divadelně ztvárněnou hra Deset malých černoušků. Na české scéně si ji mohou diváci vychutnat v Divadle Radka Brzobohatého pod názvem A pak už tam nezbyl ani jeden (aneb Deset malých černoušků), kde je na repertoáru už od konce roku 2011.)
Tiché anglické venkovské sídlo situované na tajuplný ostrov ožije o víkendu příjezdem osmi hostů různého pohlaví a věku na pozvání sira a lady Owenových. Dokud nedorazí zbylé služebnictvo, mají se zatím o jejich pohodlí postarat manželé Rogersovi. Když se ani hostitelé včas nedostaví na večeři, pozvaní hosté začínají mít pochybnosti o jejich existenci. Jejich spekulacím učiní přítrž až hlas z nahrávky, který prostupuje celým pokojem a všemi zúčastněnými, které viní ze spáchání zločinů, za které nikdo z nich nebyl potrestán. Proto se majitel hlasu z nahrávky rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou a vynést nad jejich hlavami rozsudek. Na krbové římse je za tímto účelem postaveno deset vojáčků představující hosty a text říkanky, z jejíchž řádků každý zví svůj osud:
Deset malých vojáčků hostil děda Vševěd,
jeden z nich se zakuckal, zbylo jich jen devět.
Devět malých vojáčků chtělo sypat kosům,
jeden se včas nezbudil, zbylo jich jen osm.
Osm malých vojáčků vyšlo si hrát před dům,
jeden z nich se potloukl, zbylo jich jen sedm.
Sedm malých vojáčků šlo naštípat klest,
jeden z nich se posekal, zbylo jich jen šest.
Šest malých vojáčků chtělo vybrat med,
čmelák píchl jednoho, zbylo jich jen pět.
Pět malých vojáčků k soudu spolu míří,
jeden z nich se soudcem stal, zbyli jenom čtyři.
Čtyři malí vojáčci nechali všech pří,
jeden z nich šel pasti klást, zbyli jenom tři.
Tři malí vojáčci šli ulovit lva,
medvěd sežral jednoho, zbyli jenom dva.
Dva malí vojáčci chodili dvě hodiny,
jeden klesl na skále a tak zbyl jen jediný.
Jeden malý vojáček vztek měl na svět zrádný,
proto se sám oběsil – a tak nezbyl žádný.
Scéna inscenace A pak už tam nezbyl ani jeden velmi dobře zachycuje prostředí anglického venkovského sídla a plápolající oheň v krbu navozuje příjemnou a poklidnou náladu lehce ukolébávající divákovu pozornost, která se ale v daný moment opět zbystří a promění se v očekávání, co nového se bude na jevišti dít. Další faktor, který dokresluje vhodnou atmosféru, je vynikající hudba Ondřeje Brzobohatého zvyšující napětí. Herci se snaží své postavy hrát přesně a věrohodně. Bohužel ale někteří občas sklouznou k přehrávání, které by se mělo profesionálnímu jevišti obloukem vyhnout. Další výtkou by z mé strany byla mohla být na hlasitost hereckých projevů některých herců, jež byla sotva slyšitelná. Závěrečná gradující scéna, jež by měla strhnout diváka a zbavit ho veškerých slov, u některých v sále vyvolala salvy smíchu. Nevím, jestli je v tomto případě chyba na straně inscenátorů či méně uvědomělých návštěvníků představení. Až na malé drobnosti zmíněné výše se ale nedá inscenaci nic vytknout a vřele ji mohu doporučit nejen milovníkům detektivních příběhů Agathy Christie.
Název představení: A pak už tam nezbyl ani jeden (aneb Deset malých černoušků)
Žánr: detektivka
Uvádí: Divadlo Radka Brzobohatého
Režie: Hana Gregorová, Roman Štolpa
Autor textu: Agatha Christie
Hrají: Miroslav Hrabě, Pavlína Mourková, Petr Oliva, Kateřina Velebová, Petr Vágner, Vojtěch Hájek, Jiří Chvalovský, Karel Hábl, Dagmar Čárová, Antonín Hardt
Premiéra: 21. prosince 2011
Hodnocení: 63 %
< Předchozí | Další > |
---|