Letošní ročník Letních shakespearovských slavností otevře 28. června v Královské zahradě Pražského hradu premiéra Bouře. Magickou komedii plnou lásky, pletich, zázraků i odpuštění režíruje SKUTR. Generálním partnerem je skupina PPF.
Před Míčovnou Pražského hradu už se vše intenzivně chystá. Jeviště, zázemí i veškerá technika jsou na místě, a tak se již v těchto dnech rozbíhají pověstné noční zkoušky. Pořadatelé věří, že se Letní shakespearovské slavnosti odehrají v rozsahu, na který jsou diváci zvyklí, i když je samozřejmě budou i letos provázet zpřísněná hygienická opatření. O komfort a bezpečí návštěvníků bude maximálně postaráno.
Dvakrát ve stejné řece
Bouře je nejznámější divadelní romancí Williama Shakespeara a diváci Letních shakespearovských slavností se díky ní přesvědčí, že vstoupit dvakrát do stejné řeky se občas vyplatí. Letošní premiéru totiž inscenuje režijní duo SKUTR, které stojí za jednou z nejpopulárnějších inscenací LSS posledních let, Snem noci svatojánské. A právě na tuto hru Bouře částečně navazuje, v obou realizacích se objevují podobné motivy. Stejně jako ve Snu, i v Bouři se vyskytuje napůl reálné i nereálné prostředí, nechybí ani nadpřirozené bytosti.
„Obě hry mají zrcadlově podobné postavy, a tak jsme oslovili některé herce, se kterými jsme již na Snu pracovali. Diváci se tak mohou těšit na Davida Prachaře, Csongora Kassaie, Josefa Poláška nebo Marka Daniela. Zkrátka jsme vytvořili takovou malou shakespearovskou company,“ vysvětlují Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský alias SKUTR.
Kdo se bojí Elišky Křenkové?
Jedinou, zato velmi výraznou ženskou roli – Mirandu, ztvární Eliška Křenková. „Už dlouho jsem si přála zahrát si na Letních shakespearovských slavnostech. Tajně jsem doufala, že by to mohlo vyjít třeba se SKUTRama, a nakonec se mi to poštěstilo,” prozradila nadšeně. „Jestli mě budou kolegové rozmazlovat nebo zlobit, to nevím. Možná budu rozmazlovat a zlobit spíš já je,” zavtipkovala Eliška Křenková na téma jediné ženy mezi muži.
Když Skakespeare bilancuje
David Prachař si v rámci Bouře zahraje roli Prospera, kterou vzdáleně naváže na postavu Oberona, jehož geniálně ztvárnil ve Snu noci svatojánské. „Mám za sebou spoustu shakespearovských postav: Jaga, Coriolana, Macbetha, krále Leara či Hamleta. Většina z nich zemře, ale Prospero ne. Takže ho vnímám jako takovou optimistickou postavu,” zamýšlí se David Prachař nad svou rolí. A dodává, že Bouře má pro něj i osobní význam. Shakespeare se v této hře rozloučil s kariérou divadelníka, poděkoval divákům a rozhodl se vrátit z Londýna do rodného Stratfordu, kde pět let poté zemřel. „Je to hra přesahující divadelní dimenze. William Shakespeare se v ní existenciálně a filozoficky vypořádává se svým životem. Mně je šedesát dva let, tak je mi toto téma blízké,” s šibalským úsměvem ve tváři prozrazuje herec.
Magie soumraku
V Bouři bude nepřehlédnutelný i Marek Daniel coby sklepmistr a opilec Stefano. V režii SKUTRů hraje Marek výhradně veselé postavy. „Myslím, že si mě vybírají, protože je v pojetí mých komických postav nejen srandovno a legrace, ale zároveň i něco smutného. Něco, čeho se člověk dotýká kdesi na dně,“ přemítá Marek Daniel. V dalších rolích pak diváci uvidí třeba Zdeňka Piškulu, Josefa Poláška nebo Ondřeje Malého. Ti všichni už se těší, až si po téměř ročním vynuceném divadelním půstu opět zahrají před diváky. Navíc v malebném prostředí Královské zahrady. „Začínáte hrát za denního světla, procházíte soumrakem a pak je tma, noc, přichází umělé osvětlení. To je neskutečně magické. Této magie uvnitř prostě dosáhnout nemůžete. A o magii přece v Shakespearových hrách jde,” uzavírá režijní duo SKUTR.
Vstupenky je možné zakoupit na stránkách festivalu (www.shakespeare.cz) a v prodejní síti Ticketmaster (www.ticketmaster.cz).
O aktualitách jsou diváci informováni prostřednictvím www.shakespeare.cz a na sociálních sítích.
< Předchozí | Další > |
---|