Letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou

Letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou

Tisk

biskupsky dvur 200Malebný kout Zelného trhu ožívá neochvějně každé léto už čtrnáct let poutavými příběhy z dílny Městského divadla Brno. I tentokrát je pro vás již připravena vskutku rozmanitá programová nabídka plná hvězd, které můžete obdivovat na letním nebi nad vámi i na jevišti před vámi! Herecký soubor se ze svých kamenných scén v Lidické ulici opět přemístí i na svou třetí scénu v podmanivém prostoru Biskupského dvora, aby zde pro vás v romantických kulisách katedrály sv. Petra a Pavla rozehrál napínavé, dojemné i komické, historické i pohádkové příběhy oděné do zpěvoherního hávu.

Letos MdB své účinkování pod širým nebem zahájí na začátku měsíce června, odehraje tu pro vás dohromady 29 představení a na výběr přitom budete mít ze sedmi různých titulů!

Letní produkce inscenací Městského divadla Brno na Biskupském dvoře ve vnitřním areálu Moravského zemského muzea bude probíhat v období od 3. června do 11. července 2023, se začátky vždy od 20.30 hodin, ve venkovních prostorách a za každého počasí. Představení MdB tak jaksepatří odstartují již čtrnácté Léto na Biskupském dvoře, což je seriál programů nejen brněnských institucí, který vznikl a je pořádán ve spolupráci MdB s Moravským zemským muzeem a reklamní společností SNIP & CO.

Vstupenky si ovšem můžete zajistit od 15. února 2023, a to buď v pokladnách divadla na Lidické ulici 16, nebo online na www.mdb.cz. Hromadné objednávky vyřídíte přes komerční oddělení MdB (tel.: 533 316 352, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ). Doprodej vstupenek pak bude probíhat vždy hodinu před začátkem představení v pokladně Dietrichsteinského paláce Moravského zemského muzea na Zelném trhu.

Oblíbené tituly MdB pod odkrytým nebem

Cyklus představení MdB otevře světová premiéra autorské inscenace Krokodýl ze Svratky aneb Mozart v Brně tvůrců Slovák – Šotkovský – Štěpán, v níž bude představen velkolepě koncipovaný průřez tvorbou největšího génia evropské hudby: zazní zde operní árie i hudba koncertní, Mozartovy melodie uslyšíte tak, „jak je znáte“, ale i v původních a osobitých rockových a jazzových aranžích. To vše s mohutným, symfonicky znějícím orchestrem MdB. Hlavní osou zápletky bude napínavé detektivní vyprávění, které se týká Mozartovy návštěvy Brna v roce 1767 a které zároveň vysvětlí, kde se v Brně doopravdy vzal krokodýl, nazývaný rovněž „brněnský drak“. Inscenace v režii Stanislava Slováka se tak má 3.–9. 6. a 9.–11. 7. díky zdravému humoru a citacím hudby světového autora stát oslavou lidské kreativity.

I následující tituly jsou zárukou pohodově strávených letních večerů. Třeba pozoruhodná hra Cyrano z Bergeracu s prolínajícími se hrdinskými, romantickými, komickými a historickými rovinami je působivou podívanou, jež nabízí mimořádné herecké příležitosti. Využijte i vy možnosti přenést se do časů, v nichž hraje prim čest, galantnost a rytířskost. Všechny tyto vlastnosti v sobě snoubí udatný gaskoňský šermíř Cyrano v podání Igora Ondříčka, o čemž se přesvědčíte 11.–13. 6.

Biskupsky dvur cyrano

17.–20. 6. Biskupský důr ovládne inscenace Eliška/Rejčka a v ní dvě panovnice – Rejčka a její nevlastní dcera Přemyslovna – jež mezi sebou svedou působivý souboj o moc, štěstí i lásku. Hra ale nestraní ani jedné z nich, záleží tedy jen na vás, která Eliška si získá vaše sympatie. Obě současnice totiž sice chtěly to samé, každá se svých cílů ale pokoušela dosáhnout vlastním způsobem.

22.–24. 6. se díky muzikálové pohádce O statečném kováři naladíte na veselou notu s kovářem Mikešem a jeho kamarády, kteří se vydají do světa na zkušenou a jednoho dne je jejich cesta zavede do království, jež je zahaleno smutkem kvůli zmizení králových dcer. A tak jejich putování získává jasný cíl – záchranu princezen ze zajetí Černého krále. A když jim k tomu bude hrát hudba Petra Ulrycha, nemůžou selhat.

Mistr komických charakterů Molière ukazuje způsoby manipulace, klamu a přetvářky v prostředí rodiny, v níž, jakmile jde o peníze, neplatí pravidla vzájemné slušnosti či úcty. Komedie Lakomec nabízí výpověď o stavu lidského ducha a 27.–29. 6. nabídne též skvělou zábavu, neboť mistrem komických charakterů je i Boleslav Polívka v titulní roli.

Biskupsky dvur lakomec

Stejně jako hrad Karlštejn ve veselohře Noc na Karlštejně očekává příjezd svého krále, i vy se jistě nemůžete dočkat, až se pod věžemi petropavelskými rozezní nezaměnitelné melodie písní Karla Svobody, jež oznamují, že Karel IV., jeho manželka Eliška, zbrojnoši i pážata jsou 1.–3. 7. připraveni zpříjemnit vám začátek léta úsměvným příběhem o údajném zákazu vstupu žen na Karlštejn.

Biskupsky dvur noc na karlstejne

Kultovní filmová komedie Světáci vás pobaví také v divadelní verzi, v níž jsou známé postavy a příběh doplněny o nové písně, postavu vypravěče i oktet, jenž notoricky známý děj rozšiřuje o pěveckou a taneční složku. Prožijte ve vybrané společnosti divadelních „světáků“ a „dam“ krásné vlahé letní večery 5.–7. 7.

LÉTO NA BISKUPSKÉM DVOŘE 2023

Pořadatelé: Městské divadlo Brno, Moravské zemské muzeum, SNIP & CO, reklamní společnost
Místo konání: Biskupský dvůr MZM
Termín: 3. června – 11. července 2023

Biskupsky dvur 2023

Více informací: www.mdb.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s hvězdou Henry Lee Festu Mickem Harveyem

mick harvey 200Na Henry Lee Festu, který se koná 27. září v brněnské Zbrojovce, se představí Australan Mick Harvey. Je zakladatelem skupiny Nick Cave and the Bad Seeds, proto se v tomto rozhovoru mimo jiné dozvíte něco i ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Báječně chytrá a jiskřivá konverzační komedie

Hvezda v pasti 200JOANNA: Vás nikdy neunavuje organizovat lidem život, komandovat je, vyžadovat jejich obdiv a poslušnost?
GARRY: Nikdy. Vychutnávám si to.

 

...

Literatura

„Při skoro až masové obraně Začarované třídy jsem si s dojetím uvědomila, kolik lidí mi fandí…“

altZačarovaná třída v novém kabátě míří ke čtenářům. Vychází celkem brzy po loňském nespravedlivém nařčení, že její text nabádá k rasismu. Toto hodnocení obdržela od lidí, kteří knihu nečetli, ba dokonce nečetli ani ukázku z čítanky pro druhou tř...

Divadlo

Citové vzplanutí a herecký koncert Hany Maciuchové v Branickém divadle


maciuch 200Zamilovat se lze v jakémkoli věku. A láska může být opětovaná! To je asi největší poselství monodramatu francouzské autorky Noelle Chatelet Žena Vlčí mák. Představení, které uvedlo Branické divadlo, je hereckým koncertem Hany Maciuchové.

Film

MRAZIVÉ VRAŽDY S COOL DETEKTIVEM

snehulak1KRÁL SEVERSKÉ KRIMI JO NESBØ A JEHO ROMÁN, SVÉRÁZNÝ DETEKTIV HARRY HOLE A NA VRCH MICHAEL FASSBENDER V HLAVNÍ ROLI. Z TĚCHTO KOULÍ JE UPLÁCÁN FILM SNĚHULÁK, DETEKTIVNÍ THRILLER SE SKANDINÁVSKÝM KOLORITEM, KTERÝ PRÁVĚ VSTOUPIL DO NAŠICH KIN.