New York, New York - památníky 11. září
Kultura21.cz

New York, New York - památníky 11. září

NY 2 2 200Na našem webu vás podruhé provázím New Yorkem. V prvním článku jsem popsala, jak to chodí na letišti, když se chcete podívat do Ameriky a jak proběhl náš první den ovlivněný nejen jet lagem, ale i nevyzpytatelným počasím ovlivněným hurikánem z Floridy. Druhý den v New Yorku jsme prožily především ve znamení historie – pokračování.

 

 

9/11 Tribute Museum

11. září 2001. Pamatujete si na ten den? Já ano, byla jsem dítě, chodila jsem na základní školu a vlastně jsem první den vůbec nepochopila, co se stalo. To až ten druhý. A nevěřila bych, že někdy budu vlastně tak blízko zásadní události této země, tohoto města. Jedno malé muzeum se skrývá velmi nenápadně na rohu v nízké budově. Najdete v něm osobní věci lidí, kteří tragédii nepřežili. Najdete tam třeba uniformy hasičů, kteří se zúčastnili záchranných akcí. Ve smyčce jedou události z televize, je tam také nekonečný film se záběry na tváře lidí, kteří přihlíží pádu budov World Trace Center. Všude okolo jsou nachystané kapesníčky a víte co? Jsou vážně potřeba. I když už od události uběhlo osmnáct let, na tomto místě ožívá. Jednou z možností, jak se více dozvědět o 11. září, je jít na komentovanou prohlídku - například s vojákem, který byl osobně přítomen během  zářijových dní.

NY 2 2 2Zničená konstrukce z World Trace Center

9/11 Memorial Pools

Náročné chvíle nekončí. Kousek od prvního muzea dojdete přímo na místo, kde se tragédie odehrávala. Dnes jsou na místě původních Dvojčat vybudovány dvě velmi atypické fontány, které fungují jako památník. Voda totiž netryská nahoru, ale stéká dolů, do neznáma. Na obvodech jsou vyrytá jména všech obětí. Velmi podrobně o stavbě netypického památníků vypráví Adam Gebrian v jednom ze svých videí na Stream.cz. Doporučuji si ho najít. Název původního architektonického návrhu je Odraz nepřítomnosti a zcela vystihuje celou situaci.

NY 2 2 1

Ground Zero Memorial

„Last week, in an instant, the World Trade Center in New York City became ground zero."

Ještě více na vás dolehne událost po vstupu do Ground Zero Memorial. Muzeum 11. září. Plně si to asi uvědomíte, když uvidíte původní schody z World Trace Centra, které zůstaly zachovány a jsou konzervované vedle nově vybudovaných schodů určených pro návštěvníky. Je to obrovský otevřený prostor. Opět můžete vidět třeba poničené hasičské auto, roztavené nosníky. Část expozice je vybudovaná uprostřed muzea - jednou stranou přicházíte a druhou vycházíte - postupujete v čase události. Velmi podrobně se dozvídáte o všech aspektech toho dne. O letadlech, trasách, časech...Ve smyčkách jedou televizní události. Tak jak se lidi postupně dozvídali informace. Je to velmi působivé. Je vám jasné, že jste v místnosti s lidmi, kterých se tato tragédie osobně dotkla. Že zrovna teď jste na jednom místě s některým z příbuzných, kamarádů, kolegů…

NY 2 2 4

Jediné, co by mohli v této expozici vylepšit, je regulace počtu lidí. Jak jsem psala výše - je jen jeden vchod do této expozice a jeden východ - určitě by prospělo takto řízeně usměrňovat počet lidí. Jelikož se dostanete do velmi citlivého místa plného emocí, bylo by určitě lepší to prožít bez davů a strkání.

Je jen jedno místo, které jsme už neměly sílu navštívit. Jedná se o místnost, kde jsou fotografie všech obětí této události - téměř tři tisíce lidí. Ale to je asi jen pro silnější povahy.

NY 2 2 3Původní schody z World Trade CenterSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Alžběta Bartošová – Mladá talentovaná Slovenka, která si užívá Prahu.

bart200Herečka Alžběta Bartošová nyní hraje v divadle Kalich v představení Horečka sobotní noci a nově od září v Atlantidě.

...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Z archivu...


Literatura

Kolibřík

kolibrik200Severské detektivní romány mívají zajímavé zápletky i rozuzlení, jak se od správné detektivky čeká. Většinou nezapomínají na  popis přírody se zvláštnostmi krajiny. Nechybí ani  život běžných lidí a ten finský je pro mnohé neznámý a proto zajím...

Divadlo

Dvě roviny Mistra a Markétky v Moravském divadle

MaM 1Představení Moravského divadla Olomouc na motivy Bulgakovova slavného románu Mistr a Markétka se odehrálo v sobotu 20. 5. v 16:00 v rámci 21. ročníku festivalu Divadelní Flora.

 

...

Film

Heidi, děvčátko z hor

heidi 200Asi nejslavnější švýcarský románek pro děti – a děvčátka zvláště - sepsala před bezmála půldruhým stoletím Johanna Spyriová. V české podobě jej známe díky převyprávění Bohumila Říhy jako Heidi, děvčátko z hor. Příběh líčí strastiplné osudy osiřelé dív...